Július 8-án szervezték meg a Pécsi Egyházmegyei Bíróság féléves találkozóját, melynek során a gyerekvállalásra, a családalapításra és a férfi-, női szerepekre összpontosult a figyelem.

A Pécsi Püspöki Bíróság munkatársai az összejövetel során a  szülővé válás és a párkapcsolat  közötti hatásokat, összefüggéseket próbálták feltárni. Fehér Andrea bírósági jegyző elmondta, az együttgondolkodás kiindulópontjának a kötődési típusokat választották a jelenlévők, mint az egyén fejlődési potenciálját egyedien meghatározó tényezőjét. Ezután a családi (szülő-gyermek, férj-feleség) kapcsolatok és a kötődési stílusok összefüggéseire világítottak rá, majd a párválasztás kialakulási fázisain keresztül eljutottak a párkapcsolat tartalmi meghatározásáig. Ennek eredményeként a párkapcsolatot úgy határozhatjuk meg, mint egy diadikus rendszert, amelyben a tagok koherenciára törekednek, egyensúlyra, és a problémák rugalmas kezelésére, továbbá a külső környezet felé is ezt igyekeznek kommunikálni.

A találkozón felmerült, egy párkapcsolat stabilitását és minőségét több tényező befolyásolja, úgymint az egyén szerepe a kapcsolatban, az interakciók, az életesemények, a stressz, és a kulturális közeg. A résztvevők megállapították, hogy kiemelten fontos ezen tényezők befolyása, hatása akkor is, amikor a hozzánk fordulóknak szeretnénk segíteni, egyházi házasságuk érvényességének vizsgálata kapcsán. Mindezek után arra a megállapításra jutottak, hogy összefüggések vannak a párkapcsolat minősége, a benne élők elégedettsége és a gyermekvállalás között. A szülővé válás folyamata egy összetett, komplex út, amely egyszerre kívánja a résztvevők rugalmas alkalmazkodását az új élethelyzethez, másrészt tudatos, előre tervezett megoldásokat is, hogy elkerülhetőek legyenek a krízisek, és a hosszan megmaradó terheltségek.

PEM2784

Megállapították azt is, hogy a jelenlegi társadalmi környezet sokszor irreális, túlzó elvárásokat (fitt mama, mindent kézben tartó szülő) támaszt a szülőkkel szemben, melyre alternatív, ugyanakkor eligazodást segítő választ szintén egy komplex rendszerben találunk, ahova bekapcsolódhat a nagycsalád (helyi, egyházi, civil közösségek, családsegítő klubok).

Ezután a szakemberek röviden megismerkedtek egy olyan prevenciós programmal, amely leendő szülőket készít fel a gyermekvállalással járó változásokra - csecsemőgondozás, ennek megosztása, időráfordítás, kommunikáció, szexuális élet megváltozása - illetve megoldási kulcsokat is kínál az adott élethelyzetre.

Az összejövetel utolsó harmada a házassági kötelék perekben is igen gyakran előforduló kérdésköröket járta körbe, mint a várandósság lelki hátterét, annak összetevőit, tényezőit; az apává válás átalakulási folyamatát (depressziós apák, férfi várandósság); a serdülőkori várandósságot; valamint a meddőség témakörtét érintve.

A találkozó egy gyakorlati feladattal és rövid filmajánlóval (Babies c. dokumentum film; A fiam családja c. japán film – a szülőségről) zárult.