A pécsi egyházmegye médiaműhelye rövid, újévi videó-interjút készített Udvardy György főpásztorral. Ebből idézünk.

Udvardy György

Mit hozhat egy új esztendő az életünkben?

Az év elején szükségszerűen úgy érezzük, hogy új lehetőséget kapunk. S hogy miben rejlik ez az új lehetőség? Abban, hogy Isten nem vonja meg kegyelmét és áldását az övéitől. Egy új esztendőhöz úgy kezdünk hozzá, hogy még nem tudjuk, annak egyes napjain mi fog történni. Nem tudjuk, hogy az egyes helyzetekben hogyan viselkedünk majd, és hogyan tudunk helytállni. Egyetlen dolgot tudunk: hogy Isten a maga állhatatosságával, hűségével és irgalmával már most mellettünk van.

2016. november 30-ig tart az irgalmasság szentéve. Mit jelenthet az istenkereső embernek, ha átlép azon a szent kapun, amelyet ez alkalomból nyitott ki az egyház?

A kapun való átlépés mindig döntést jelent. Dönthetek, hogy a számtalan nyitott kapu, ajtó közül melyiken lépek be és melyiken nem, valamint abban, hogy melyik ajtón zörgetek bebocsátást kérve. És döntés születik már a szándékomban is: vajon be akarok-e lépni? Ha pedig beléptem, további döntés, hogy teljes valómat átviszem-e az egyik oldalról a másikra, vagy csak egy részt önmagamból.

Mi lehet a szerepe az újévi fogadalmaknak?

A fogadalmakban mindig benne van a jó szándék, valóban akarjuk a változást. Ami viszont nagyon sokszor hiányzik a fogadalmak mögül, az a konkrétum. Változni szeretnék, szeretnék jobb lenni. Ez eddig rendben van, de miben szeretnék változni? És azt hogyan fogom elérni? Szeretnék türelmesebb lenni. Jó, de tudnom kell, hogy mikor nem vagyok türelmes? Amíg ezeket egészen világosan nem fogalmazom meg, és nem jelölök ki magamnak meghatározott cselekvést, addig a fogadalmak szép díszek ugyan, de nem segítik az életem alakulását. Egyedül akkor van esélyem a változásra, ha a jó szándék és az elhatározás mellé valódi tett társul.

Amikor boldog újévet kívánunk egymásnak, valójában mire gondolhatunk?

Amikor Jézus boldogságról beszél, akkor nem a wellnessről, nem jólétről beszél, hanem olyanokat mond, hogy boldogok a lélekben szegények, boldogok, akik üldözést szenvednek, boldogok, akiket üldöznek az igazságért, boldogok a sírók. Mi azt a boldogságot tartjuk szem előtt, amely a teljes emberé, az ember minden vágyával, érzelmével, tudásával és akaratával együtt: az emberi élet egészének boldogságát.


 

Szentmise közvetítések banner v2

 

LD honlap logó Telefon

2021 december
H K Sz Cs P Szo V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

Pécsi Advent:
-
2021. 12. 07. - 2021. 12. 19.
Roráté szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2021. 12. 07. -
Punya, egy falat kenyér c. kiállítás:
Pécs, Dóm Kőtár -
2021. 12. 07. - 2022. 01. 06.
Roráté szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2021. 12. 08. -
Egymillió csillag a szegényekért:
Pécs, Széchenyi tér -
2021. 12. 08. -

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

pem nek

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség