A pécsi Ars Sacra fesztivált szeptember 19-én, szombaton este 7 órakor Szamosi Szabolcs orgonakoncertje nyitotta meg a Pécsi Székesegyházban. A koncert előtt Bognár Attila András atya, a Pécsi Egyházmegye társadalmi és kulturális kapcsolatokért felelős referense köszöntötte a megjelenteket, s adott egyúttal útmutatást az Ars Sacra jegyében megrendezett programokhoz.

Az alábbiakban ezt a megnyitóbeszédet közöljük.

„Tisztelt Megjelentek! Hölgyeim és Uraim!

Püspök úr megbízásából és képviseletében szólok Önökhöz. Megtiszteltetés, hogy Önök előtt állhatok, és néhány keresett (reményeim szerint meg is talált) szóval nyithatom meg az Ars Sacra nevet viselő kezdeményezés idei rendezvénysorozatát itt, a nagy múltú Pécs városában – abban a városban, ahol az ókeresztény kor jogos jussán ezt a múltat szentnek tekintjük.

Először is nagy szeretettel köszöntöm Önöket! Örülök, hogy itt vannak. Bizonyosan az ígéretes program keltette fel érdeklődésüket. Arra, hogy nem fognak csalódni, a nagyszerű előadók és a szervezők neve a garancia.

Bognár Attila atya

Keresztény identitásunk legkarakteresebb jellemzője a szentség. A szentség nem valamiféle díszlete az isteni személyek közötti kapcsolatnak és mindannak, ami belőlük forrásozik és fakad, az életnek, a világnak. Ez a jó értelemben felfogott és megértett szentség nem az isteni világ szignifikáns hordozója, hanem igazi tartalma. Ahogyan a szent liturgia drámai módon jeleníti meg a jelenben élő ember számára a misztériumot, az isteni szeretet drámáját, úgy a szent zene, a szent művészet nem csak érintőlegesen ejt szót a transzcendensről, hanem Őt magát mutatja meg. Akkor is ezt teszi, amikor az emberről, a világról beszél, amikor üdvtörténeti vagy világtörténeti eseményeket mond el; mindent a hit szemszögéből néz. A megtestesülés óta a szenttől elkülönülő profán nem létezik. A megszentelés és megszentelődés pedig nem valamiféle rituális cselekedet által lesz nyilvánvalóvá, hanem a hit révén. A keresztény művész már nem a múzsák kegyeit keresi, hanem a Szentlelket hívja segítségül. A keresztény alkotások célja nem csupán az önfeltárulkozás, hanem közvetve vagy közvetlenül a tanúságtétellel átitatott evangelizálás, hithirdetés. Ez nem elkülönülés, nem egyszerűen a földi halandó megrendülése, nem is csak találkozási séma, hanem mindeneknek eszkatológikus megszentelése, mert „szent, szent, szent a seregek Ura, Istene".

aszf szamosi bkIstennek Szentjei! Ti égben lévők, és ti itt, a padokban ülők, szolgálatot vállalók, tevékenykedők, figyelmezzünk! A háromszor szent Isten, hatalmas és szentséges palástját ma este ránk takarja! Boldog és örömteli hozzátartozást, boldog és örömteli egymásra tekintést! Ne elégedjünk meg az ad astra-élménnyel, bátran haladjunk tovább: ad coelum!"

Bognár Attila András nyitógondolatai után Szamosi Szabolcs orgonaművész koncertjével indult az Ars Sacra fesztivál.

 

A koncerten közreműködtek:

Murin Jaroszláv – brácsa

Solymosi Péter – trombita

Szakács Viktória – cselló

 

Fotó: Loósz Róbert

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 április
H K Sz Cs P Szo V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Közelgő események

Városi keresztút:
Belváros, Pécs -
2023. 04. 01. - 2023. 04. 01.
Nagyböjti lelki délután:
Pécs-Gyárváros -
2023. 04. 03. - 2023. 04. 03.
Nagyböjti lelki délután:
Pécs-Kertváros -
2023. 04. 04. - 2023. 04. 04.
Nagyböjti lelki délután:
Jézus Szíve templom, Pécs -
2023. 04. 05. - 2023. 04. 05.
Húsvétvasárnap:
Máriagyűd -
2023. 04. 09. - 2023. 04. 09.

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség