Több mint 90 millió forintból újítják fel a Pius templom déli homlokzatát és a tornyokat, valamint a lépcsőket, a burkolatokat, a támfalakat és a kerítéseket. A felújítás az EMMI pályázaton elnyert 23 millió forintból, a plébánia saját pénzéből és a Pécsi Egyházmegye támogatásával valósul meg.

LOF 0059A mai PTE Ifjúság úti tömbje eredetileg jezsuita kolostornak, gimnáziumnak és diákotthonnak épült. Az ötlet atyja gróf Zichy Gyula pécsi püspök volt, aki X. Pius pápa ötven éves papi jubileuma emlékére Pius alapítványt hozott létre.
Az intézet 1912-1913-ban kezdte meg működését. A tömb nyugati szárnyán a Jézustársasági rendház rendezkedett be, a két szárny közti területre pedig templomot szántak. Zichy Gyula gróf mintegy a Pius Intézet szíveként képzelte el az alapítandó templomot. A templom tervének elkészítésével Fábián Gáspár budapesti műépítészt bízták meg.
Az építész a Jézus Szíve templomot neoromán stílusban tervezte. A város vallási múltját, kultúráját jelképező román kori székesegyház és a korszak egyházművészete is ennek a stílusnak az alkalmazását sugallta.
1927 októberének első vasárnapján került sor az ünnepélyes alapkőletételre. Az alapkő megáldásának szertartását Zichy Gyula érsek végezte. A templomot 1930. június 9-én, pünkösdhétfőn szentelték fel.
A felszentelés után tovább folytatódtak a munkálatok. November 20-án az utolsó simításokat is elvégezték a templom külsején, így a hároméves művelet befejeződött.

A tornyok építése óta (a toronysisak-héjazat cseréjét leszámítva) a homlokzatot nem újították fel. Az elmúlt több mint 80 év nyomot hagyott a templomon, főleg az időjárásnak fokozottan kitett tornyok északi és nyugati homlokzatain vált le nagyobb felületen a vakolat, de a többi részen is mutatkoznak hiányok a tagozatokban és a felületeken is.

Jelenleg a tornyok és a déli homlokzat felújítása zajlik. Felújítják ezen kívül a lépcsőket, a burkolatokat, a támfalakat és a kerítéseket is. A terveket Schober Gyula építésztervező készítette.

A több mint 90 milliós felújítás három forrásból valósul meg: az EMMI pályázaton elnyert 23 millió forintból, a Pécsi Egyházmegye támogatásából és a plébánia saját pénzéből.

A felújítás pályázatból finanszírozott része 2016. május 31-ig készül el, a teljes felújítás várhatóan augusztus végére fejeződik be.

A Pécsi Tudományegyetem a munkálatok idejére a saját területén biztosít felvonulási területeket a kivitelezőnek.

 

Fotó: Löffler Péter

2017 november
H K Sz Cs P Szo V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Közelgő események

Pécsi Advent:
Pécs
2017. 12. 03. - 2017. 12. 24.
Szeplőtelen Fogantatás – szentmise:
Pécsi Székesegyház
2017. 12. 08. -
HOGYAN ÉLJÜNK? A KERESZTÉNYSÉG MINT ÉLETFORMA | Állandóság és változás:
Magtár Látogatóközpont
2017. 12. 13. -
Püspöki katekézis:
Pécs, Dóm Kőtár
2017. 12. 21. -

Szent Vér Báta

pem nek logo wide

pe napi evangeliumok

pe mariagyudi kegyhely

pe szechenyi