PEM Ferfitalalkozo banner

A Pécsi Egyházmegye idén is színes programokkal várja az érdeklődőket az adventi időszakban. Újdonság lesz a Pécs városával közösen szervezett adventi gyertyagyújtás Pécsett a Széchenyi téren.

Advent első vasárnapjával elkezdődik az új egyházi év és elindul az előkészület Jézus születésének ünnepére. A várakozás alatt nemcsak a gyertyákat gyújtjuk meg a koszorúnkon, lélekben is készülhetünk az Úr eljövetelére: böjttel, imádsággal, jócselekedettel. Részt vehetünk a hajnali szentmiséken, amelyek Szűz Mária tiszteletére és Jézus eljövetele utáni vágy kifejezésére kerülnek bemutatásra. A Pécsi Püspökség a hagyományokhoz híven külön programsorozattal is készül, amelynek keretében hangversenyek, múzeumpedagógiai foglalkozások, idegenvezetések, kiállítás- és könyvbemutató és egyéb programok várják az érdeklődőket:

Adventi gyertyagyújtás a Széchenyi téren

Advent első hete: 2021. november 27.  17.00 Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek -metropolita
Advent második hete: 2021. december 4.  17.00 Hajduch-Szmola Patrik, a Pécsi Evangélikus Gyülekezet igazgató lelkész
Advent harmadik hete: 2021. december 11. 17.00 Kisóvári-Németh Norbert, a Pécs-Belvárosi Református Gyülekezet lelkész
Advent negyedik hete: 2021. december 18. 17.00 Felföldi László pécsi megyéspüspök – Erre az alkalomra érkezik a Betlehemi Békeláng a cserkészek közreműködésével.

Adventi roráték a Székesegyházban

A hamarosan lezáruló Szent József év és az Amoris laetitia-családévhez kapcsolódva az idei adventi készületünk vezérfonalát Ferenc pápa Patris corde (Apai szívvel) kezdetű leveléből [1] és az Amoris laetitia (A szeretet öröme) kezdetű apostoli buzdításából [2] vett gondolatok adják.

November 29. hétfő

József, az észrevétlen maradó

Nyúl Viktor

November 30. kedd

József, a gyengéd

Berecz Tibor

December 1. szerda

József, az engedelmes

Máger Róbert

December 2. csütörtök

József, az elfogadó

Felföldi László

December 3. péntek

József, a bátor

Nyúl Viktor

December 4. szombat

József, az árnyékként kísérő

Szép Attila

December 6. hétfő

A családban megélt szeretet

Nyúl Viktor / Zajácz Gábor

December 7. kedd

A szeretet türelmes, jóságos (türelem, jóságos magatartás)

Berecz Tibor

December 8. szerda

…nem féltékeny (gyógyítva az irigységet)

Máger Róbert

December 9. csütörtök

…nem kérkedik, nem kevély (kérkedés nélkül)

Felföldi László

December 10. péntek

…nem tapintatlan (kedvesség)

Lápossy Péter

December 11. szombat

…nem keresi a maga javát (önzetlenség)

Szép Attila

December 13. hétfő

…nem gerjed haragra (belső erőszak nélkül)

Nyúl Viktor

December 14. kedd

…a rosszat nem rója fel (megbocsátás)

Berecz Tibor

December 15. szerda

…nem örül a gonoszságnak, örül az igazságnak (együtt örvendezni másokkal)

Máger Róbert

December 16. csütörtök

…mindent eltűr (mindent megbocsát)

Felföldi László

December 17. péntek

…mindent remél

Szép Attila / Zajácz Gábor

December 18. szombat

…mindent elhisz

Szép Attila

December 20. hétfő

Az egész életet, mindent együtt

Nyúl Viktor

December 21. kedd

Szeretetből házasodni

Berecz Tibor

December 22. szerda

A megmutatkozó és növekvő szeretet

Máger Róbert

December 23. csütörtök

A párbeszéd

Felföldi László

advent pte muveszeti kar zenekar korus hangverseny 20151217 1

A 19. Pécsi Advent hangversenyei

Időpont: 2021. november 28. 19.30
Helyszín: Pécsi Székesegyház
Előadó: Hírës Pannónia Régizenei Együttes
Az érdeklődők „In Natali Domini” címmel kamarazene-régizene koncerten vehetnek részt, ahol adventi- és Mária-énekek, valamint zsoltárok hangzanak el a 16-17. századból.

Időpont: 2021. december 3. 19.30
Helyszín: Pécsi Székesegyház
Előadó: Pécsi Kodály Zoltán Gimnázium Kamarakórusa és a Pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium Alapfokú Művészeti Iskola, Pogányi Általános Iskolájának Pogányi Gyermekkórusa
Két iskolai kórus közös hangversenye, amely során adventi és karácsonyi tematikájú énekek, kórusművek és hangszerszólók segítik az érdeklődők lelki hangolódását.

Időpont: 2021. december 4. 19.30
Helyszín: Pécsi Székesegyház
Előadó: Köcsky Tibor
A Pécsi Művészeti Szakközépiskola tanárának, művészeti vezetőjének adventi orgonakoncertjét hallgathatják meg az orgonakedvelők, fuvola játékával közreműködik Vajda Virág fuvolista növendék.

Időpont: 2021. december 10. 17.00
Helyszín: Pécsi Székesegyház
Karácsonyváró programjukkal a Pécsi Horvát Klub, a Pécsi Egyházmegye Horvát Referatúrájának támogatásával minden évben lehetőséget teremt a pécsi és Pécs környéki horvát nemzetiségű híveknek, hogy anyanyelvükön hallgassanak szentmisét, illetve ünnepi koncertet. Idén a donji miholjaci „Sveta Cecilija“ Vegyeskar és a Harkanovci  Kulturális és Művészeti Együttes közreműködésével mutatnak be énekes előadásokat tamburazene kísérettel. A koncertet követően horvát nyelvű szentmisén vehetnek részt az érdeklődők.

Időpont: 2021. december 11. 19.30
Helyszín: Pécsi Székesegyház
Előadó: VOKE Pécs Vasutas Művelődési Ház-Pécsi Vasutas Koncertfúvós Zenekar adventi koncertje
A fúvószenekari hangzás régiónkban komoly hagyományokkal bír, nemcsak mint liturgikus hangszerapparátus (rezesek a szakrális körmenetek alkalmával), hanem mint egyházzenei áhítatok eszköze is. A karácsonyi hangulat zenei előképének is tekinthető a Vasutas Koncertfúvós Zenekar hangversenye, az est alkalmával nem csak és kizárólag egyházi művek hangzanak el.

Időpont: 2021. december 12. 19.30
Helyszín: Pécsi Székesegyház
Előadó: Pécsi Vonósok
Győri András oboaművész, a Budapesti Zeneakadémia doktorandusz hallgatója, a Magyar Nemzeti Operaház I. oboistája és a Pécsi Vonósok közös adventi koncertje zenekari darabokkal és prózai betétekkel teremti meg az ünnepi hangulatot.

Időpont: 2021. december 17. 19.30
Helyszín: Pécsi Székesegyház
Előadó: Pécsi Művészeti Gimnázium orgona tanszaka
Ifjú orgonisták adventi hangversenye, csellisták és magánénekesek közreműködésével.

Időpont: 2021. december 4. 17.00
Helyszín: Pécs, Rácvárosi Templom
Előadó: Dergez Zoltán orgonaművész
Az idei esztendőben megújult a rácvárosi templom Mayer Albert orgonája. A felújítást a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra végezte. Nagy öröm ez a helyi híveknek, ugyanakkor egy olyan instrumentumot kapott a város, amelynek a tágabb közösség is örvendhet. A templom orgonistája, Dergez Zoltán orgonaművész szólaltatja meg a hangszert.

Időpont: 2021. december 11. 17.00
Helyszín: Pécs, Rácvárosi Templom
Előadók: Balatoni Sándor orgonaművész és Berislav Jerković énekművész
Balaton Sándor orgonaművész és Berislav Jerković énekművész közös hangversenye során a hallgató meggyőződhet a város legújabb orgonájának kamaralehetőségeiről és szólóhangzásáról.

Időpont: 2021. december 5. 19.00
Helyszín: Pécs, Kertvárosi Szent Erzsébet Templom
Előadó: Radnai Tamás
Idén újult meg a Szent Erzsébet Plébániatemplom orgonája, melyet ősszel nagyszabású orgonaavató-koncertsorozat keretében avatták fel a város orgonistái. A nagy érdeklődésre való tekintettel a templom zenei vezetője úgy döntött, hogy koncertsorozatot szervez az adventi időszakra. Ennek a sorozatnak az első állomása Radnai Tamás orgonahangversenye.  

Időpont: 2021. december 12. 19.00
Helyszín: Pécs, Kertvárosi Szent Erzsébet Templom
Előadók: a PTE Művészeti Kar orgonista hallgatói
Kovács Szilárd Ferenc orgonaosztályának koncertjén az adventi készületre és karácsony fényére fókuszálhat a hallgató. Közreműködnek.: Osvald Otília, Hocz Veronika, Urbanics Tamás és a templom orgonistái: Czapák Attila és Katits Benedikta.

Időpont: 2021. december 19. 19.00
Helyszín: Pécs, Kertvárosi Szent Erzsébet Templom
Előadó: Cappella Quinqueecclesiensis, vezényel: Keresztes Nóra
Az érdeklődő egy csodálatos adventi tematikájú kórushangversennyel hangolódhat Krisztus születésének ünnepére.

Időpont: 2021. december 16. 18.00
Helyszín: Pécs, Jézus Szíve (Pius) Templom
Előadó: Pécsi Janus Pannonius Gimnázium
A város nagy múltú gimnáziumának hagyományos adventi hangversenyén énekkari művek, hangszeres zeneszámok és versek segítik az adventi hangolódást a vendégek számára.

Punya 01

Punya, egy falat kenyér c. kiállítás (2021. november 27 - január 6.)
A kiállítás megnyitójának időpontja: 2021. november 27. 16.00
Helyszín: Pécs, Dóm Kőtár (Káptalan u. 10.)
A kiállítás megvalósításának eredete Versegi Beáta Mária CB nővér A Punya – Egy falat kenyér című könyvéből származik, amelyben egy cigánycsalád életén keresztül léphetünk bele az evangéliumi eseményekbe. A szereplők átélik Jézus közelségét és elmesélik milyen is volt a Mesterrel való találkozás. A középpontban Jézus áll, aki mindannyiunkat megszólít, minden nemzetiségből, minden korból. Ezzel a történettel közelebb léphetünk felé. A történetet kísérik, kiegészítik Ráczné Kalányos Gyöngyi roma festőművész élettel teli képei, amelyek az esztergomi Keresztény Múzeumból kölcsönzött kiállítás keretében 2022. január 6-ig tekinthetőek meg a Dóm Kőtárban.

A történethez drámapedagógiai foglalkozás is igénybevehető előzetes jelentkezés alapján. A kiállításra kidolgozott foglalkozás alapmódszere a drámapedagógia, amely szerepeken keresztül motiválja és közelíti a résztvevőt a festmények világához, a cigánysághoz és Jézushoz.  A foglalkozás 6 év fölött minden korosztály számára ajánlott. A foglalkozás időtartama: 2 óra. A foglalkozásokra előzetes bejelentkezés és időpontegyeztetés szükséges. Kapcsolat: Hoffmanné Toldi Ildikó – Telefon: +36 30 363 8749

Látogatóban a Mikulásnál – múzeumpedagógiai foglalkozás
Időpont: 2021. december 4.  15.00 óra
Helyszín: Pécs, Püspöki KincsTár (Káptalan u. 6.)
Az óvodás korosztálynak szóló foglalkozás során manócskákká változunk, és ellátogatunk a Mikulás házába. Bőröndszínház és sok játék segítségével megismerkedünk Szent Miklós legendájával, végül a Manóműhelyben különleges dolgokat alkotunk.
A programon való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráció itt: Látogatóban a Mikulásnál, 2021. december 4., 15:00
Helyszín: Püspöki KincsTár (Káptalan u. 6.)
A programra csoportokat előzetes bejelentkezéssel a meghirdetett időponttól eltérő napon is tudunk fogadni, a Pécsi Püspökség érvényes díjszabása szerint. Információ és bejelentkezés a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen.

Angyallesen – múzeumpedagógiai foglalkozás
Időpont: 2021. december 11.  15.00 óra
Helyszín: Pécsi Székesegyház és Püspöki KincsTár, találkozási pont: Pécsi Székesegyház
A foglalkozás során közösen felkutatjuk a székesegyházban rejtőző angyalokat, majd vetítés, beszélgetés és játékok segítségével „közelebbről” is megismerkedünk velük. Ezt követően a gyerekek maguk is készíthetnek angyalokat különböző technikákkal. A foglalkozást az óvodás és kisiskolás korosztálynak ajánljuk.
A programon való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráció itt: Angyallesen, 2021. december 11., 15:00
Helyszín: Pécsi Székesegyház és Püspöki KincsTár, találkozási pont: Pécsi Székesegyház
A programra csoportokat előzetes bejelentkezéssel a meghirdetett időponttól eltérő napon is tudunk fogadni, a Pécsi Püspökség érvényes díjszabása szerint. Információ és bejelentkezés a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen.

Molnárkalács avagy az adventi ostya
Időpont: 2021. november 28. 15.00-18.00 és december 18. 15.00-18.00
Helyszín: Pécs, Püspöki KincsTár (Káptalan u. 6.)
Adventi ostyasütésre és kézműveskedésre várjuk a családokat november 28-án és december 18-án délután 3 és 6 óra között a Püspöki Kincstárban. A résztvevők megismerkedhetnek az ostyasütés egykori és mai technikáival, s maguk is kipróbálhatják, hogyan készült régen a hagyományos molnárkalács. Ezt az édes ostyafajtát az ünnepi időszakokban (advent, nagyböjt, karácsony, húsvét) készítették, és ma már hungarikumnak számít. Az ostyasütés mellett lehetőség nyílik kerámiafestésre és mécseskészítésre is.
A programhoz annak teljes időtartama alatt lehet csatlakozni, regisztráció nem szükséges.
A programon való részvétel ingyenes.
Helyszín: Püspöki KincsTár (Káptalan u. 6.

Szent Ignác útja – Camino Ignaciano című film vetítése és közönségtalálkozó Tolvaly Ferenccel és Balázs Zsuzsával
(Moderátor: Hegyi Kevin, PPHF hallgató, Egy-ház-kép podcast moderátor)
Időpont: 2021. december 1. 18.00
Helyszín: Pécs, Uránia Mozi (Hungária út 17.)
A Szent Ignác útja gondolatébresztő külső és belső utazás, mely az élet igazi kalandját, az útkeresést és önmagunk megtalálásának lehetőségét kínálja. A spanyolországi történelmi helyszíneken forgatott 90 perces dokumentumfilm közelről, személyes hangvételű elbeszéléssel, érzékenyen mutatja be, hogyan válik egy zarándoklat életváltoztató úttá.
A filmben szereplő négy fiatal zarándok lelkigyakorlatát az úton egy spanyol jezsuita lelki vezető – José Luis Iriberri SJ – kíséri, aki egyben a nézők lélek-útikalauzává is válik.
A zarándokok Loyolai Szent Ignác, a jezsuita rend alapítójának nyomában járnak, aki népszerűséget hajszoló katonából vált lelki vezetővé, és aki 500 évvel ezelőtt elsőként tette meg a ma már Camino Ignacianóként ismert, Loyolától Manresáig tartó, 640 km-es életváltoztató útját. Tolvaly Ferenc filmje először mutatja be az út spirituális és vizuális szépségeit.
A mozijegy ára: 1600 Ft/db.

Egymillió csillag a szegényekért
Időpont: 2021. december 8. 17.00
Helyszín: Pécs, Széchenyi tér
A Katolikus Karitász tizenharmadik alkalommal indítja el az Egymillió csillag a szegényekért szolidaritási akciót hazánkban. A szolidaritás egymillió csillaga az idei esztendőben 2021. december 5-én ragyog fel először, és egy héten keresztül nap mint nap arra figyelmeztet, hogy vannak nálunknál sokkal szegényebb emberek, akiknek napi megélhetési gondjaik vannak; figyeljünk rájuk, segítsünk rajtuk. A Pécsi Egyházmegyei Katolikus Karitász közreműködésével december 8-án gyúlnak fel a fények Pécsen, a Széchenyi téren.  A 17.00 órakor kezdődő színpadi műsor során a helyszínen gyertyaosztás lesz, amelyekért felajánlott adományokat a Karitász a hátrányos helyzetűek téli támogatására fordítja. Ennek keretében ételosztások, élelmiszercsomagok, kályhák és tűzifa nyújt majd valódi segítséget a rászoruló családoknak.

Barokk templomok Baranyában – Tám László fotóművész könyvbemutatója
Időpont: 2021. december 10. 16.00
Helyszín: Pécs, Magtár Látogatóközpont, Bonipert terem
Tám László fotóművész baranyai építészeti kincseket bemutató képei lehetőséget teremtenek elődeink életének, hitvilágának, vallásosságának megismerésére, mely alapul szolgálhat a mai kor emberének arra, hogy újra felfedezze és megóvja mindazt az egyediséget és értéket, melyet az élet ajándékával mindannyian megkaptunk. A baranyai barokk templomok időkapszulái ennek a kornak. Bizonyítják azt, hogy ezek az épületek milyen fontosak voltak az ott élő emberek számára, akik kétkezi munkájukkal, anyagi áldozatok vállalásával, gondoskodásukkal járultak hozzá építésükhöz. A magyar- és német nyelven magánkiadásban megjelenő könyv 29 templom fotóit tartalmazza 2 éves előkészítő munka gyümölcseként.                               

Élő Kövek – ingyenes idegenvezetés a pécsi Szent Péter és Szent Pál Székesegyházban
Időpont: 2021. december 12. 14.00 /15.00/16.00
Helyszín: Pécsi Székesegyház
Fedezzük fel együtt a pécsi Szent Péter és Szent Pál Székesegyházat! Mit üzen nekünk a templom? Mi rejlik a festmények és domborművek szépsége mögött? Az Élő Kövek interaktív idegenvezetésein ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk fiatal önkéntesektől, akik a kereszténység üzenetét a templom művészeti alkotásain keresztül mutatják be. Az Élő Kövek egy nemzetközi kezdeményezés, mely világszerte számos ifjúsági közösséget foglal magába, s célja Jézus Krisztus és az Egyház üzenetének közvetítése azok számára, akiket megragad a templomok külső és belső szépsége.
A programon a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött (kezdési időpontok alapján lehet regisztrálni az alábbi linkeken):

Élő Kövek, 2021. december 12., 14:00
Élő Kövek, 2021. december 12., 15:00
Élő Kövek, 2021. december 12., 16:00

Kérjük, hogy a programokon való részvétel során
mindannyian legyünk tekintettel az aktuális járványügyi szabályozásokra!

 

[1] Patris corde (Apai szívvel): katolikus.hu
[2] Amoris laetitia (A szeretet öröme): katolikus.hu

Fotó: Pécsi Egyházmegye

Havas Boldogasszony búcsú 2022

Népszámlálás

Forráspont 2022

Könyvtár

A hírcsatorna nem található.

Köznevelési Intézmények

Hasznos információk:

 

  • az óvodák, iskolák életéről,
  • beiratkozásról,
  • előkészítő foglalkozásokról

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek MKPK