Szent Lőrinc II. (Szent) Sixtus pápa tanítványa és fiatal kora ellenére fődiakónusa (szerpapja) volt. A pápa elfogatásakor (258. augusztus 6.) őrá bízta az egyház kincseit azzal, hogy ossza föl a szegények között.

Szent Lőrinc KicsiLőrinc különös gondot viselt a szegényekre és betegekre. Maga is mosta a szegények lábát, és rendszeresen osztott közöttük alamizsnát. A hagyomány szerint sok beteget gyógyított meg csodálatos módon, és vakok szeme világát is visszaadta. Amikor őt is letartóztatták és az egyház értékeit rajta követelték, Lőrinc három napot kért a bírótól. Megígérte, hogy elhozza az Egyház kincseit. Mikor a kiszabott három nap eltelt, megjelent egy sereg koldussal, bénával és beteggel, és azt mondta a bírónak: ,,Íme, itt vannak az Egyház kincsei!'' A bíró úgy vélte, hogy gúnyolódik vele, ezért azonnal átadta Lőrincet a hóhérnak. Kegyetlen halált szenvedett (258. aug. 10.), ugyanis rostélyon sütötték meg. Helyzetéhez mérten meghökkentő humorérzékről tett tanúságot, mert amikor már sült a roston egy ideje, így szólt hóhérához: „Az egyik oldalam már megsült, fordíts a másik oldalamra!”

A fentiek okán a tűzoltók, a tűzzel foglalatoskodók (cukrászok, pékek) hívták segítségül, s elsősorban égési sebek gyógyulásáért fordultak hozzá. Ünnepe a földműves nép körében határnapnak számított és számít a mai napig is.

Lőrinc hosszú időn át a leginkább tisztelt szentek közé tartozott. Amikor I. Ottó császár 955-ben Augsburg mellett Lech mezején győzelmet aratott a kalandozó magyarok felett, éppen augusztus 10-e, azaz Szent Lőrinc ünnepe volt, ezért tisztelete nagyon fellendült német földön. Spanyolországban, hivatkozva állítólagos hispániai származására, valóságos nemzeti szentnek tekintik. Rómában is augusztus 10-én ülték meg Lőrinc ünnepét, vértanúságának helyét pedig a Via Tiburtina mellett tisztelték. E helyen már Nagy Konstantin bazilikát építtetett, mely hamarosan keresett zarándokhellyé vált.

„Istenünk, ki Szent Lőrinc diákonust az irántad való szeretettel képessé tetted arra, hogy hűségesen szolgáljon neked és elszenvedje a vértanúságot, kérünk, taníts meg minket is hozzá hasonlóan szeretni, és segíts, hogy amit tőle megtanultunk, azt tettekre is váltsuk!”

Forrás: www.archiv.katolikus.hu; www.jelesnapok.oszk.hu
Fotó: Szent Lőrinc megjelenítése Franz Mayer & Co. festett üvegablakán - Wikipedia

2024 május

2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.
PAPSZENTELÉS a pécsi székesegyházban:
2024. 06. 22. - 2024. 06. 22.