December 24-én és 25-én több pécsi templomban adnak elő karácsonyi misztériumjátékot plébániai közösségek, ministránsok, hittanosok.

pasztorjatek 2014 BEHARANGOZOA pásztorjátékok eredete a középkori misztériumjátékokra vezethető vissza. Magyarország területéről az első ismert, Jézus születéstörténetét feldolgozó liturgikus dráma a Tractus stellae, egy betlehemi játék, amelyet Hartvik, a Szent István király legendáját is elbeszélő győri püspök szertartáskönyve őrzött meg. Ennek a misztériumjátéknak legközelebbi rokona a franciaországi Rouanban megmaradt Officium stellae, de a magyarországi változat hosszabb és bonyolultabb Heródes-jelenetet tartalmaz. A 11. század végéről fennmaradt liturgikus játék már a templom három helyszínén játszódott, számos szereplővel: a napkeleti bölcsek, Heródes és írnokai, két klerikus, akik a Szent Szűz képe mellett állnak, valamint egy hírhozó. Annak, hogy a liturgikus dráma magyar nyelven is megjelent volna, sokkal kevesebb nyoma van. A néprajztudósok által gyűjtött és leírt falusi betlehemes játékok szövegéről néhány esetben erősen gyanítható, hogy középkori eredetűek, és keletkezésüket a hajdani liturgikus drámák ihlették, de a hagyomány továbbéléséről a középkorban és az újkor első századaiból nincs írásos emlékünk.

A 17. századból származnak az első magyar nyelvű betlehemes játékok. Feltételezhetően az iskoladrámák hatására megújul a hagyomány, számos forrás tanúskodik arról, hogy katolikus és protestáns iskolák diákjai egyaránt adnak elő betlehemes játékot az 1600-as években. A hagyomány később kikerült az iskolák falai közül, a 19-20. századi betlehemes játékok középpontjában már a kifordított bundát viselő betlehemi pásztorok párbeszédes, énekes-táncos játéka áll.

Karácsony előtt ma is népszerű családi program a pásztorjáték megtekintése. Pécsett az alábbi helyszíneken és időpontokban mutatnak be betlehemes játékot:

  • Székesegyház december 24. 16.00 a plébániai közösség tagjainak betlehemes játéka
  • Pálos templom december 24. 16.00 a Gesztenyés Közösség betlehemes játéka
  • Pécs-Kertváros december 24. 16.00 a kertvárosi plébánia közösségéhez tartozó gyerekek, főként elsőáldozásra készülők betlehemes játéka
  • Jézus Szíve templom (Pius) december 25. 9.30 a plébánia hittanosai és ministránsai a diákmise keretében adnak elő betlehemes játékot
  • Magyarok Nagyasszonya templom (Pécsszabolcs) december 24. 17.00 a plébániai közösséghez tartozó gyermekek betlehemes játéka
  • Szent Donát-kápolna (Donátus) december 24. 17.00 betlehemes játék donátusi családok előadásában
2024 május
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

LD honlap logó

Szentmise közvetítések banner v2