A mohácsi Park Utcai Katolikus Általános Iskola Tagóvodájának 2022 őszi programjairól szóló beszámolóját adjuk közre szerkesztett formában.
Óvodánkban a tervező munka során a gyermekek tevékenységeit az évszakok és a hozzá tartozó ünnepkörök, jeles napok köré szervezzük. Ősszel megismerkedünk az óvoda szűkebb, tágabb környezetével. Gyönyörködünk az őszi táj szépségében, megfigyeljük a természet változásait, terményeket, faleveleket gyűjtünk, őszi gyümölcsöket, zöldségeket kóstolunk, kukoricát morzsolunk, diót verünk. Ezekben a hetekben minden az őszről szól. Az óvoda udvara, környéke, a séták, a kirándulások, jó lehetőséget adnak a természet, a környezet megszerettetésére.
A hagyományápolás fő feladata a szellemi örökség feltárása és továbbadása. A jeles napok és a hozzá kapcsolódó népszokások megismertetése a gyermekek korának megfelelően az óvodai életbe is beépíthető. Sok lehetőség van arra, hogy a népi kultúra gazdagságából válogassunk és azokat az óvodai nevelésbe beillesszük. A mindennapi élet hagyományőrző tevékenységeit a jeles napok megünneplése egészíti ki, teszi a gyerekek számára élménydússá.
Az ősz folyamán három jeles napot kiemelten fontosnak tartunk nevelő, oktató munkánk során: a dió ünnepet, a Márton napot és Szent Erzsébet napját.
Évről-évre visszatérő hagyományőrző az óvodában a dióünnep, ami idén különleges nap volt óvodánk életében. Nyugdíjas óvodapedagógusunk, Somos Erzsi néni ezen napon vehette át vasdiplomáját Fledrich Gabriella óvodavezetőnktől és Cserdi Áron alpolgármester úrtól. Ezúton is szívből gratulálunk hozzá!
A dióünnep apropóját az udvarunkban álló két öreg diófa adta. A dióverés hagyományának felidézése, átélése komplex tevékenységek során történik, melyek ünnepnapokká válnak a csoportok életében. Az évek során kialakult szokások rendszere színesíti ilyenkor hétköznapjainkat. Még a dióprojekt előtt megfigyeljük a diófákat az udvarban, összeszedjük, gyűjtjük a lepottyant diókat. A két hétből álló projektünk mindig a dióveréssel veszi kezdetét. Ilyenkor az egész óvoda tevékenyen kiveszi részét a munkából. Hosszú botokkal leverjük a diót az ágakról, a csoportok pedig összeszedik a lehullott diókat. Az összegyűjtött diókat ezután feltörjük, majd megpucoljuk a gyerekekkel. Pucolás közben, mint régen is tették munka közben, meséket mesélünk. Ezután a dió egy részét ledaráljuk, másik részéből mézes diót készítünk. A dióhéjból különböző kézműves dolgok, hangkeltő eszközök készülnek. A darált dióból mindegyik csoport süteményt készít. A projekt tetőpontja a közös ünneplés. Ezen a napon az intézmény nyugdíjas kollégái is ellátogatnak az óvodába. A nagycsoportos gyermekek minden évben műsorral készülnek, illetve egy kicsi ’diós’ ajándékot készítenek a kiscsoportosoknak. A közös ünneplést a diós sütik elfogyasztása zárja. A két hét alatt a gyermekek sok élménnyel gazdagodtak, tevékenységekbe ágyazva, játékos tapasztalatszerzések során készségeket, jártasságokat szereztek, melyek által fejlődött értelmi és érzelmi világuk.
Hagyományunkhoz híven, idén is megrendezésre került óvodánkban, november 11-én a Márton nap. Csoportjaink egész héten készülődtek a pénteki Márton napra. Mind a négy csoportunk projekt hét keretein belül dolgozta fel a jeles napot. A legenda feldolgozása során a gyermekek megismerhetik Szent Márton személyét, életét, jó tetteit, jószívűségét, embertársai és Isten iránti szeretetét. A szentek cselekedetei nevelő hatással bírnak a gyermekekre, példaértékűek lehetnek mindenki számára. A projekt zárásaként, péntek délután a jeles napot egy ünnepléssel fejeztük be. Nagycsoportos óvodásaink műsorral készültek, majd Zoli atya megáldotta a gyerekek által készített lámpásokat. Ezután közösen, énekelve felvonultunk a világító lámpásokkal. Az ünneplést egy agapéval zártuk, ahol vendégül láttuk a családokat.
Közvetlenül Szent Márton napja után, november 19-én Szent Erzsébetre emlékeztünk az óvodában. A gyerekek tevékenységekbe ágyazva ismerték meg Erzsébet legendáját, jó cselekedeteit. Verseltünk, énekeltünk, rajzoltunk, kenyeret sütöttünk a jeles napot megelőző napokban. Szent Erzsébet napján az óvoda együtt ünnepelt az udvarban. Zoli atya megáldotta kenyérkéinket. Ezután következett a rózsaültetés. Évek óta egy rózsát ültetünk közösen az óvoda udvarában. Majd a nagyobb gyerekek átadták szeretetajándékaikat a kisebb csoportosoknak.
Az ősz még sok színes programot tartogatott óvodánk számára. A gyermekek sok élménnyel gazdagodtak, tevékenységekbe ágyazva, játékos tapasztalatszerzések során készségeket, jártasságokat szereztek, melyek által fejlődött értelmi és érzelmi világuk.
Szöveg és fotó: Park Utcai Katolikus Óvoda
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.