A 2025-ös szentév mottója – „A remény zarándokai” – váljon hiteles, megtapasztalható tartalommá a világ számára – ezt a célt fogalmazta meg Pietro Parolin bíboros államtitkár, amikor 2024 június 28-án az Apostoli Palotában bemutatták a 2025-ös szentév hivatalos logóját.

A bíboros hangsúlyozta: az utóbbi évek és hónapok eseményei szinte kötelezik az Egyházat arra, hogy rámutasson a reményre, amely a többi isteni erénnyel együtt – mint a hit és a szeretet – a keresztény élet alapját képezi, és mindenkit arra szólít, hogy legyen egy jobb világ felelős építője. A vatikáni bíboros államtitkár idézett Ferenc pápa leveléből, amelyet a 2025-ös szentév kapcsán írt: „Mindent meg kell tennünk, hogy mindenki visszanyerje az erőt és annak bizonyosságát, hogy nyitott lélekkel, bizakodó szívvel és messzire tekintő elmével nézhet a jövőbe”.

A 2025-ös szentév logóját Rino Fisichella érsek mutatta be. Az Új Evangelizáció Pápai Tanácsának volt elnöke elmondta:

a négy stilizált emberalak (egy piros, egy sárga, egy zöld és egy kék figura) a világ négy sarkából érkező emberiségre utal. Mindegyikük átöleli az előtte álló alakot, kifejezve a szolidaritást és testvériséget, amelyeknek egyesíteniük kell a népeket. A sorban az első emberalak a keresztbe kapaszkodik, amely a hit jelképe, és amely kapcsolódik a horgonyhoz, a remény szimbólumához, amiről soha nem lehet lemondani. A négy figura alatt látható hullámok azt jelképezik, hogy az élet hajója nem mindig halad nyugodt vizeken.

Nem véletlen az alakok színe sem: a piros a szeretetet, a cselekvést és a javakban való osztozást jelképezi; a sárgás-narancssárgás szín az emberi melegséget fejezi ki; a zöld a békét és a kiegyensúlyozottságot idézi; a kék pedig a biztonságra és a védelemre utal. A kereszt és a horgony fekete-szürke színe a tekintélyt és a belső tartást jelképezi. A kép azt is ábrázolja, hogy

a zarándok útja nem egyéni, hanem közösségi, amely a kereszt felé tart. A kereszt is mozgásban van, az emberek felé hajol, hogy elébük menjen, és soha ne hagyja magukra őket, hanem felkínálja a jelenlét bizonyosságát és a remény biztonságát.

A logót a 2025-ös jubileumi év zöld színnel írt latin nyelvű mottója teszi teljessé: Peregrinantes in Spem (A remény zarándokai). Fisichella érsek úgy fogalmazott: a logó egy „iránytű, amelyet követni kell”, továbbá kifejezi az identitást és a sajátos spirituális témát, magába foglalva azt a teológiai jelentést, amely körül kialakul és megvalósul a jubileumi szentév.

plakat logo

A szentév programjait szervező Új Evangelizáció Pápai Tanácsa május 20-ig nyílt pályázatot hirdetett egyének és csoportok részére, hogy elkészítsék a hivatalos logót. A pályázaton részt vettek diákok, grafikai stúdiók, szerzetesi intézmények, művészettörténészek; a világ 48 országának 213 városából 294 munka érkezett be. A résztvevők életkora a 6 évestől a 83 évesig terjedt. Egy bizottság értékelte a beérkezett munkákat a következő három kritériumot figyelembe véve: lelkipásztori – hogy a jubileum üzenete könnyen érthető legyen; műszaki-grafikai – hogy a kép lehetővé tegye a könnyű reprodukciót; esztétikai – hogy a jól elkészített rajz magával ragadó legyen. Ezután Ferenc pápa elé terjesztettek három „döntőbe került” tervet, hogy kiválassza a számára legmegkapóbbat. „A választás a pápa számára sem volt könnyű” – mondta Fisichella érsek. Miután többször is megtekintette a tervezeteket, választása végül Giacomo Travisani rajzára esett.

Forrás: Vatikáni Rádió

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Ungherese V1 web k