keresztút

Felföldi László pécsi megyéspüspök március 29-én, nagypénteken, Jézus Krisztus kereszthalálának napján Sásdon, a Kisboldogasszony-templomban vezetett keresztúti ájtatosságot majd pedig liturgiát.

A március 9-én immár harmadik alkalommal megrendezett esemény megmozgatta a helyi plébánia minden közösségét. Rosner Zsolt plébános beszámolóját adjuk közre.

A 2022. december 31-én elhunyt Benedek emeritus pápa 2005-ben, nem sokkal megválasztása előtt, még bíborosként írta azt imát és elmélkedést, mely az idei pécsi városi keresztúton hangzott el. Joseph Ratzinger bíboros keresztútja, kiegészítve a pécsi városi keresztút bevezető és befejező imádságával, az alábbiakban olvasható.

Az időjárás idén is bolondját járatta velünk, legalábbis Pécsett, emlékezetessé téve a városi keresztutat. A települést és környékét ugyanis április 1-jén, a késő délutáni órákban egy erős zivatartömb érte el, melyet felhőszakadásszerű csapadék és borsó nagyságú, kiadós jégeső kísért. Hiába az időjárás-előrejelzések gondos tanulmányozása, a belváros utcáira tervezett keresztút jégeső áldozata lett. Azaz lett volna, ha a szervezők leleményességének köszönhetően az Irgalmasok templomában Isten háza irgalmába nem fogadja a keresztutat és a résztvevőket.

A nagyböjti készület részeként a pécsi katolikus ifjúsági közösségek: a Pécsi Katifi, az Egyetemi Lelkészség, a Ministráns Referatúra, az Antióchia Közösség, a XXIII. János Pápa Szakkollégium, valamint a cserkészek középiskolás és egyetemista fiataljai Berecz Tibor iskolalelkész, székesegyházi káplán vezetésével zenés, fáklyás keresztutat jártak március 9-én Pécsett, a Kálvária- dombon, hogy végigkísérjék Jézus Krisztus szenvedésének állomásait. A 14 keresztúti stáció elmélkedéseinek és imádságainak szövegét - melyet a fiatalok saját maguk fogalmaztak meg és olvastak fel - az alábbiakban adjuk közre.

A szigetvári Szent Rókus-templom és a turbéki kegytemplom közötti 4,5 km-es utat imádkozták végig a résztvevők, akik Krisztus kínszenvedéséről, kereszthaláláról elmélkedve napjaink kihívásaihoz kértek lelki erőt. A szigetvári plébánia beszámolóját adjuk közre.

Március 9-én sötétedéskor Pécsett, a Kálvária dombon zenés, fáklyás keresztutat jártak a pécsi ifjúsági közösségek, végigkísérve Jézus Krisztus szenvedésének állomásait Berecz Tibor iskolalelkész, székesegyházi káplán vezetésével.

Hagyomteremtő szándékkal rendezett városi keresztutat a Pécsi Egyházmegye 2022. április 9-én, amelyhez kapcsolódó szentírási szakaszokat és elmélkedéseket az alábbiakban adjuk közre.

Az időjárási körülmények, a viharos szél és heves eső nem tette lehetővé a kereszthordozással egybekötött városi keresztút biztonságos megtartását az előzetesen a belvárosban kijelölt útvonalon 2022. április 9-én. Ezért a Pécsi Egyházmegye és Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata közös szervezésében első alkalommal megrendezett városi keresztutat módosított helyszínen, a Szent Péter és Szent Pál-székesegyházban tartották meg.

A Pécsi Egyházmegye április 1-jei városi keresztút rendezvényét az eredetileg tervezett szabadtéri helyszínen, Pécs történelmi belvárosának utcáin tartja meg a Pécsi Egyházmegyei Hivatal. A keresztút első állomása 16 órakor a Kossuth téren lesz.

Jézus Krisztus feltámadására, a kereszténység legnagyobb ünnepére, a húsvétra készülve hagyományteremtő szándékkal első alkalommal rendez városi keresztutat a Pécsi Egyházmegye és Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata 2022. április 9-én, szombaton 16.00 - 18.00 óra között Pécs történelmi belvárosában.

A Pécsi Egyházmegye és Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata hagyományteremtő szándékkal első alkalommal rendez városi keresztutat 2022. április 9-én, szombaton 16.00 - 18.00 óra között Pécs belvárosában.

A Pécsi Egyházmegye hagyományteremtő szándékkal 2022-ben szervezte meg az első pécsi városi keresztutat, melynek biztonságos megtartását a mostoha időjárási körülmények, a viharos szél és heves eső akkor nem tette lehetővé. A kezdeményezés azonban nem szakad meg: egyházmegyénk idén, virágvasárnap előtti szombaton, április 1-jén kereszthordozással egybekötött keresztútra hívja és várja a híveket és az érdeklődőket. Virágvasárnap a hagyományos passió a Tettyén ebben az évben nem kerül megrendezésre.

Június 30-án délután nagy eseménynek adott otthont Gödre domboldala – átadták a felújított kálváriát, melyet Felföldi László pécsi megyéspüspök áldott meg.

Nagypénteken, Jézus szenvedését felidéző keresztúti ájtatosságot tartottak a Pécsi Székesegyházban, ahol a hívek lélekben elkísérték Jézust Poncius Pilátus palotájától a Golgota hegyére vezető úton át a sírig.

Június 11-én, csütörtökön került megrendezésre a Bátai Eucharisztikus est. A hívőközösség a Pécsi Egyházmegye egyik kiemelten fontos helyszínén, a Bátai Szent Vér kegyhelynél, a szabad ég alatt ünnepelte a legméltóságosabb Oltáriszentséget.

Április 3-án otthonról végezhető, horvát nyelvű keresztutat tartottak a Pécs környéki és pécsi horvát nemzetiségű hívek.

Nagyböjt van. Elmélkedjük át a keresztúti ájtatosságot otthonainkból is.

A Máriagyűdi Bazilika márciusban, nagyböjt első négy hetében az alábbi programokkal várja az érdeklődőket.

A nagyböjti időszakban a Pécsi Egyházmegye alábbi településein várják keresztúti ájtatosságra a híveket.

LD honlap logó