Szent Lászlótól a bánáti bazsarózsáig – Püspökszentlászlói Arborétum ökoturisztikai fejlesztése
A projekt átfogó célja, hogy a Püspökszentlászlói Arborétum ökoturisztikai lehetőségeit úgy erősítse, újítsa, illetve tartsa fenn, hogy az egyaránt vonzó lehessen az öko-, a vallási, az ismeretterjesztő, illetve az aktív turizmus kedvelői számára is. Az átfogó cél alábontásaként az egyik fejlesztési terület az Arborétum ökoturisztikai potenciáljának növelése.
A cél hosszú távú célkitűzésként is azonosítható, hiszen megvalósítása és hatásai hosszú távon is érezhetőek lehetnek a térségben. Ennek támogatására a projekt másik közvetlen célja a minőségi szolgáltatások nyújtásához elengedhetetlen infrastrukturális fejlesztések megvalósítása, amely az Arborétum működésével szorosan összefonódó Oktatóház bővítését és fejlesztését, ismeretterjesztési eszközbeszerzést, valamint tananyag- és bemutatóanyag fejlesztést foglal magába.
A projekt során az alábbi projektelemek megvalósítása tervezett:
- Oktatóépület bővítése, infrastrukturális fejlesztése: oktatótér energiahatékony és környezetbarát bővítése, emelet ráépítése. (önállóan támogatható)
- Az Arborétum területrendezése: bemutató és túrautak térkövezése, környezetbarát tölgyfa kerítés és kapu építése, az Arborétumot díszítő szökőkút felújítása (restaurálás). (önállóan nem támogatható)
- Az Arborétum területén található kastély, zarándokház és templom festményeinek, valamint kisépítészeti tárgyainak restaurálása: oltárszekrény, szentségtartó, sekrestyeszekrény, imazsámoly, szobrok, szószékek, főoltár, mellékoltárok, imaszekrény, gyóntatószék, padsorok, főoltárkép, kisméretű festmények. (önállóan nem támogatható)
- Tananyagfejlesztés: környezeti nevelés, sport programok, természeti, helytörténeti, építészeti értékek megismerése, Népi hagyományok, népszokások, Természetes anyagok, hagyományőrző kézműves technikák, jeles napok. (önállóan nem támogatható)
- Eszközbeszerzés: hulladékkezelés, kertészeti oktatás, gyógynövény program, sportprogram, kézműves foglalkozások, előadások, kihelyezett tanórák támogatására. (önállóan nem támogatható).
A támogatás összege: 135.000.000 Ft.
A projekt támogatottsága 100%.
A projekt megvalósítási időszakának kezdő időpontja: 2017. július 1., a fizikai befejezés tervezett napja, megvalósítás vége: 2018. augusztus 31.