Pécs ad otthont a keresztényüldözésről és a válaszként adott védekezési stratégiákról szóló konferenciának, amelynek társszervezője a Pécsi Egyházmegye Keresztény Örökség Kutatóintézete is.

2018. november 24-én, a konferencia kezdőnapján lesz századik évfordulója, hogy megalakult a Kommunisták Magyarországi Pártja, amelynek egyik fő célkitűzése a „klerikális reakció elleni harc”, a keresztényüldözés volt. A konferencia második napja, november 25-e a GULAG táborokba hurcoltak emléknapja, ekkor a kommunizmus igazi természetére emlékezünk. A Szovjet-Oroszországból hazánkba is importált bolsevizmus ugyan minden vallási közösséget támadott, ám leghevesebben éppen a kereszténységet. Hazánkban 1918. november 24-én vette kezdetét a modernkori keresztényüldözés, amelynek azonban a világban évezredes a története. A konferencia célja, hogy feltárja és bemutassa a keresztényüldözés motivációit, mozgatórugóit és társadalmi hatásait az ókori kezdetektől napjainkig.

brenner janos veres karingje

A konferencia arra a kérdésre keresi a választ, hogy melyek azok az indítékok, amelyek a keresztények elleni fellépéssel jártak, és hogy ezekkel szemben a keresztény közösségek az adott történelmi, földrajzi környezetben milyen sikeres védekezési stratégát alakítottak ki. Lehet-e minden korban és minden helyzetben megfelelő stratégiát kialakítani, hiszen a kereszténység kétezer éve folyamatosan fennmaradt, vagy voltak-vannak olyan áldozatok, olyan közösségek, ahol a közösség elhalt, mert nem sikerült jó megoldásokat találni? A konferencia előadói a keresztényüldözés jelenségét elsősorban a történettudomány, a régészet és a biztonságpolitika aspektusából kívánják bemutatni.

LD honlap logó