Egyházmegye Beitragsanzahl: 73
Kategóriák Beitragsanzahl: 0
Hírek Beitragsanzahl: 1943
Hitoktatás Beitragsanzahl: 0
Figyelj Rám Beitragsanzahl: 6
A Pécsi Egyházmegye pedagógiai folyóirata
Folyóiratunkkal igényes szakmai közösséget szeretnénk létrehozni, amelynek tagjai műhelyt alkotva gondolkodnak együtt különböző pedagógiai helyzetekről és kérdésekről. Nem pusztán az egyházmegye keresztény pedagógusainak, hitoktatóinak kívánunk megjelenési lehetőséget biztosítani: alapelvünk a folyamatos értékközvetítés, nyitottak vagyunk minden olyan újításra, amely értékrendünkbe és a katolikus egyház hagyományába illeszkedik. Szeretnénk megismertetni a köznevelési intézményeket egymással, bemutatkozási lehetőséget biztosítunk az óvodáknak, iskoláknak, hitoktatói csoportoknak.
Impresszum
Főszerkesztő: Bertáné Hargitai Margaréta
Szerkesztő: Helstáb Ákos
Olvasószerkesztő: Guld Csenge, Kisdi Nóra, Köpenczei Csenge, Szabóné Kovács Andrea
Szerkesztőségi munkatárs: Harasztovics Arnold, Molnár Gitta
Tördelő: Bertáné Hargitai Margaréta
Szerkesztőség: 7621 Pécs, Dóm tér 2.
E-mail: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!
Kiadó: Pécsi Egyházmegye 7621 Pécs, Dóm tér 2.
Kiadásért felelős személy: Bertáné Hargitai Margaréta
ISSN szám: ISSN 2498-5503
Püspöki katekézis Beitragsanzahl: 33
A 2018/19-es év témái a püspöki katekézisen
- Október 18. Jézus Krisztus a küldött: személyének titka (Mt 16,13-16.20-21; Mk 8,27-31; Lk 9,18-22)
- November 8. Jézus Krisztus lelkülete: a hegyi beszéd (Mt 5,1-7,28)
- December 20. Jézus Krisztus ”Uralma”: a boldogságok (Mt 5,3-12; Lk 6,20-26)
- Január 31. Jézus Krisztus a próféta: a tanítása, a csodái (Mt 7,24-29)
- Február 28. Jézus Krisztus a pásztor: a nép pásztora (Jn 10,1-21)
- Március 28. Jézus Krisztus a szenvedő: a szenvedéstörténet (Mt 26,1-27,66; Mk 14,1-15,47; Lk 22,1-23,54; Jn 18,1-19,42)
- Április 25. Jézus Krisztus a törvényhozó: a parancsok (Mt 5,21-48; Mt 22,34-40; Jn 14,1-16,33)
- Május 30. Jézus Krisztus az imádkozó: a főpapi ima (Jn 17,1-26)
Pécsi Advent Beitragsanzahl: 4
Advent első vasárnapjával elkezdődött az új egyházi év és elindult az előkészület Jézus születésének ünnepére. A várakozás alatt nemcsak a gyertyákat gyújtjuk meg a koszorúnkon, lélekben is készülhetünk az Úr eljövetelére, példaként böjttel, imádsággal, jócselekedettel és részt vehetünk a hajnali szentmiséken, amelyek Szűz Mária tiszteletére és Jézus eljövetele utáni vágy kifejezésére kerülnek bemutatásra.
A Pécsi Advent programsorozata is – ebben az esztendőben 18. alkalommal – évről-évre ahhoz próbál segítséget nyújtani, hogy a karácsony ünnepére való készülettel, békével a szívünkben lehessünk együtt szeretteinkkel. Adventben megtett „útjaink” térben, időben, gondolatban, szavakban és cselekedetben a személyes megújulásunk lehetőségét is magában rejtik. Az idei évben a járványhelyzet következtében számtalan alkalommal vált szükségessé, hogy a korábban jól működő gyakorlatot felülbírálva változtassunk terveinken.
A körülmények kompromisszumos döntés meghozatalára kényszerítenek minket is, így a karácsonyra való közösségi felkészülésben is korlátozásokkal kell, hogy számoljunk. Az idei adventi időszakunkban a kulturális programjainkat nem tudjuk megvalósítani, de az elmúlt évek zenei csemegeiből nyújtunk ízelítőt Szűz Mária Szeplőtelen fogantatása ünnepétől, azaz december 8-ától kezdődően december 20-áig minden nap este 19.30 órától a Pécsi Egyházmegye Facebook oldalán.
A Pécsi advent közös éneke: Kiáltsunk Krisztus hívei - (letölthető PDF)
Irgalmasság Szent Éve Beitragsanzahl: 2
Ferenc pápa a II. Vatikáni Zsinat lezárásának 50. évfordulóján, 2015. december 8-án délelőtt nyitotta meg az irgalmasság rendkívüli szentévét. December 8-án a Pécsi Egyházmegye is ünnepelt: püspöki szentmise keretében Udvardy György megyéspüspök megnyitotta a bazilika szentévi kapuját, az altemplomi kaput. Ezen az oldalon a szentévhez kapcsolódó cikkeket osztjuk meg.
KÖZPONTI ESEMÉNYEK
2015. december 8. 18.00 Pécsi Székesegyház, Szeplőtelen Fogantatás ünnepe, a szentév és a szent kapu megnyitása
2016. július 2. 10.00 Báta, Szent Vér-búcsú
2016. augusztus 14. 10.00 Máriagyűd, Nagyboldogasszony-főbúcsú
2016. szeptember 10. 10.00 Szekszárd, Kisboldogasszony-búcsú
2016. október 25. 18.00 Pécsi Székesegyház, Szent Mór püspök ünnepe
2016. november 20. 18.00 Pécsi Székesegyház, Krisztus Király ünnepe, a szentév lezárása
HELYI ESEMÉNYEK
2016. január 1. 10.00 Máriagyűd, Szűz Mária, Isten Anyja ünnepe, a szent kapu megnyitása
2016. január 6. 18.00 Szekszárd, Vízkereszt, a szent kapu megnyitása
2016. január 17. 10.00 Báta, Évközi 2. vasárnap, a szent kapu megnyitása
2016. március 4-5. esperesi kerületekben, „24 órát az Úrért"
Vadfüge Beitragsanzahl: 1
A keresztény logosz olyan, mint egy metszés, amely lehetővé teszi a kultúra érlelődését. A metszéshez pedig bölcsességre van szükség, hogy jól és a megfelelő időben vigyék végbe. A digitális kultúra gazdagon hoz bemetszésre váró gyümölcsöket, és a kereszténynek az a hivatása, hogy közvetítsen a Logosz és a digitális kultúra között.
„A kép, amely talán a legjobban visszaadja a kereszténység szerepét és igényét a digitális kultúrával szembesülve, nem más, mint a „vadfüge-szurkálóé", amelyet Ámosz próféta örökített meg (7,14), majd Nagy Szent Vazul értelmezett [In Isaiam 9.228]. Az akkor még bíboros Joseph Ratzinger a Parabole mediatiche [Mediatikus példázatok] című konferencián tartott beszédében arra használta fel ezt a szerencsés képet, hogy elmondja: a kereszténység olyan, mint egy bemetszés a fügén. A vadfüge olyan fa, amely sok gyümölcsöt hoz, ám ezek íztelenek maradnak, ha az ember nem metszi be őket, kihajtva így a levüket. A gyümölcsök, a fügék, Nagy Szent Vazul számára korának kultúráját jelentették. A keresztény logosz olyan, mint egy metszés, amely lehetővé teszi a kultúra érlelődését. A metszéshez pedig bölcsességre van szükség, hogy jól és a megfelelő időben vigyék végbe. A digitális kultúra gazdagon hoz bemetszésre váró gyümölcsöket, és a kereszténynek az a hivatása, hogy közvetítsen a Logosz és a digitális kultúra között."
Antonio Spadaro SJ
Örömhírre hangolva Beitragsanzahl: 98
A rovatban heti rendszerességgel jelennek meg elmélkedések a vasárnapi evangéliumi olvasmányról és a kapcsolódó liturgikus imádságokról. Az elmélkedések segítenek megérteni az egyház liturgikus bölcsességében is kifejeződő üzenetét, a feltámadt Krisztus örömhírét.
Lectio Divina segédanyag Beitragsanzahl: 2
XVI. Benedek pápa Verbum Domini (Az Úr szava) kezdetű apostoli buzdításában a Szentírás imádságos olvasására: „lectio divinára" ösztönöz. Ez a Szentírásnak imádságos megközelítési formája, melyet az első századoktól alkalmaz az egyház. (pl Szent Benedek) (Vö.VD 86-87 pontja).
A lectio divina főbb állomásai: a szöveg figyelmes olvasása csendben (lectio) – szószerinti üzenetének megértése, elmélkedés (meditatio) – a bibliai szöveg mit mond nekünk, szemlélődés (contemplatio) – a szöveg szemlélése, ünneplése mint Isten ajándéka, imádság (oratio)– imádság amire a szöveg indít, hogy Istent megszólítsam, megosztás (condivisio) – szövegben felfedezet örömhír továbbadása, és végül cselekvés (actio, operatio) – a szó tettekre váltása életünkben, ami megtérésre ösztönöz (Vö. Mt 7,24).
Ennek fényében a lectio divina szempontja szerint megszerkesztett segédanyaggal szeretnénk az egyházi évnek megfelelően a vasárnapi evangéliumi szakaszokhoz forrásokat, gondolatokat nyújtani, hogy Isten népe még közelebb kerüljön Isten Igéjéhez, és annak szolgálatában jobban elmélyüljön. Ennek érdekében a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola diákjaiból és tanáraiból egy kis csoport alakult, a II. Vatikáni Zsinat felhívásával összhangban: „A katolikus szentírásmagyarázók pedig, és a hittudomány más művelői buzgó együttműködéssel azon fáradozzanak, hogy a szent Tanítóhivatal felügyelete alatt, megfelelő segédeszközökkel úgy tanulmányozzák és mutassák be a szent iratokat, hogy Isten igéjének minél több szolgája nyújthassa gyümölcsöző módon Isten népének az Írás táplálékát, mely megvilágosítja az elmét, erősíti az akaratot és Isten szeretetére gyullasztja a szíveket." (DV 23.pont) Meggyőződésünk és reményünk, hogy az evangelizáció kibontakozásában ennek fontos szerepe lesz abban, hogy a hirdetett örömhír számunkra is örömhír legyen és azt lelkesen másoknak is tovább tudjuk adni. (Vö. Evangelii Gaudium 11. pont). Öröm megtapasztalni, hogy Isten igéjének szolgálata laikusokat, szerzeteseket, papokat összekapcsol. (Részlet az Előszóból)
Észrevételeket szívesen fogadunk a Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein! e-mail címen.
Dr. Nyúl Viktor pasztorális helynök
Pécsi Egyházmegyei Könyvtár Beitragsanzahl: 47
Bibliotheca Dioecesana Quinque-Ecclesiensis
Diözesanbibliothek Fünfkirchen
Diocesan Library of Pécs
Történet
Az 1948-ban államosított pécsi Papnevelő Intézetet (Szeminárium) 1951 augusztusában a Pécsi Egyházmegye kiüríttette. Ekkor annak a duplumokkal együtt közel 33.000 kötetes könyvtári anyagát ideiglenesen a pécsi Székesegyház alagsori raktárhelyiségében, a Kőtárban helyezték el.
A könyvállományból 1968-ra Cserháti József megyéspüspök kezdeményezésére alapult meg a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár. Elhatározása szerint össze kell gyűjteni „az egyházmegye területéről a volt egyházi tulajdonu könyvtárak maradékait, valamint a megszünt plébániákon talált, ill. elhunyt lelkészek hagyatékából származó könyveket.” A hajdani szeminárium tanári és diákkönyvtár állomány ekkor kiegészült a megszűnt plébániák könyvtáraival. A bibliotéka helyszíne a Pécs-Szigeti Külvárosi Plébánia Szent Ferenc templom (Sallai utca (ma Ferencesek utcája) 37.) gyóntatója feletti emeleti könyvtárhelyiség (a hajdani pécsi Ferences Rend könyvtára) lett.
A könyvtárat 1968-tól Fényi Sándor kanonok igazgatása mellett Kersák Pál segédlelkész működtette 2001-ig. 2001. július 1-jén Boda Miklósné dr. Szepes Zsuzsanna kapott könyvtárvezetői kinevezést, és hogy a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola Könyvtárával összehangolva biztosítsa a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár működését is.
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár jelenlegi, mintegy 40.000 kötetes állománya a könyvek mellett, periodikákat, breviárium-gyűjteményt, valamint szentképgyűjteményt is magába foglal.
A Pécsi Egyházmegye 2020 tavaszára új helyszínen, a Janus Pannonius 8. alatti hajdani kanonoki házban kívánja meg felállítani, és a kutatók számára megnyitni megújult bibliotékáját, kiegészítve a plébániák régi könyves anyagaival.
Munkatársak
Dr. Schmelczer-Pohánka Éva könyvtárvezető
E-mail: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!
Telefon: +36-72/513-030
Takács-Papp Csilla főkönyvtáros
E-mail: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!
Tel: +36-72/513-030
Stocker Miklós könyvtári munkatárs
E-mail: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!
Tel: +36-72/513-030
Kapcsolat
Pécsi Egyházmegyei Könyvtár
7621 Pécs, Janus Pannonius utca 8.
Levelezési cím: 7601 Pécs, Pf. 113.
Facebook
Nyitva tartás
A könyvtár csak előzetes bejelentkezéssel kutatható és tekinthető meg:
Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein! | Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!
Szakmai szervezeti tagság
- Egyházi Könyvtárak Egyesülése
- Országos Katolikus Gyűjteményi Központ
- MTA Művelődéstörténeti Osztályközi Állandó Bizottság, Könyvtörténeti Munkabizottság (Dr. Schmelczer-Pohánka Éva)
Lectio Divina Eucharistica Beitragsanzahl: 1
Ezeken a havi alkalmakon a Lectio Divina módszerével, vagyis a Szentírás imádságos olvasásával, szeretnénk szemlélni az Eucharisztiában valóságosan jelen és köztünk lévő Jézus Krisztus titkát, az egyes ehhez kapcsolódó újszövetségi szakaszokon keresztül. Ezáltal törekszünk jobban elmélyülni s megerősödni az Úr Jézussal való barátságunkban, vagyis keresztény identitásunkban, hogy Jézus Krisztusról egyénileg és közösségileg is minél hitelesebben tudjunk tanúságot tenni embertársaink felé, ahogy a Pécsi Egyházmegye Pasztorális Tervében is megfogalmaztuk. Ez szép lehetőség és hasznos segítség is egyben a 2021-es budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra való felkészüléshez. A felvételek lehetővé teszik, hogy plébániákon, közösségi összejöveteleken is, a helyi adottságoknak megfelelően, alkalmazni tudják a Lectio Divina ezen gondolatait.
A Lectio Divina Eucharistica előadást megelőzően minden résztvevőt szeretettel várunk a Belvárosi templomban (Dzsámi) tartandó 18.00 órai szentmisére is.
TEMATIKA, IDŐPONT, HELYSZÍN
AZ EMMAUSZI TANÍTVÁNYOK: Lk 24,13-35
Időpont: 2020. szeptember 24. 19.00 óra
Helyszín: Dóm Kőtár (Pécs, Káptalan u. 8.)
PÉLDABESZÉD AZ UTOLSÓ ÍTÉLETRŐL: Mt 25,31-46
Időpont: 2020. október 15. 19.00 óra
Helyszín: Dóm Kőtár (Pécs, Káptalan u. 8.)
URUNK SZÍNEVÁLTOZÁSA: Mt 17,1-9; Mk 9,2-10; Lk 9,28-36
Időpont: 2020. november 19. 19.00 óra
Helyszín: Dóm Kőtár (Pécs, Káptalan u. 8.)
A FELTÁMADT JÉZUS MEGJELENIK AZ APOSTOLOKNAK: Lk 24,36-49
Időpont: 2020. december 17. 19.00 óra
Helyszín: Dóm Kőtár (Pécs, Káptalan u. 8.)
TALÁLKOZÁS A FELTÁMADT JÉZUSSAL TIBÉRIÁS TAVÁNÁL: Jn 21,1-23
Időpont: 2021. január 21. 19.00 óra
Helyszín: Online - Facebook, YouTube
A „KENYÉRTÖRÉS” A JERUZSÁLEMI KERESZTÉNY KÖZÖSSÉGBEN: ApCsel 2,42-47
Időpont: 2021. február 25. 19.00 óra
Helyszín: Online - Facebook, YouTube
AZ EUCHARISZTIA AZ ELSŐ KERESZTÉNYEK ÉLETÉBEN 1.: 1Kor 10,14-33
Időpont: 2021. március 18. 19.00 óra
Helyszín: Online - Facebook, YouTube
AZ EUCHARISZTIA AZ ELSŐ KERESZTÉNYEK ÉLETÉBEN 2.: 1Kor 11,17-34
Időpont: 2021. április 22. 19.00 óra
Helyszín: Online - Facebook, YouTube
AZ EGYHÁZ MINT KRISZTUS TESTE: 1 Kor 12,12-31
Időpont: 2021. május 20. 19.00 óra
Helyszín: Dóm Kőtár (Pécs, Káptalan u. 8.)
JÉZUS MINT FŐPAP ÉS ÁLDOZAT: Zsid 9,11-28
Időpont: 2021. június 17. 19.00 óra
Helyszín: Dóm Kőtár (Pécs, Káptalan u. 8.)
Házasság hete Beitragsanzahl: 2
A Pécsi Egyházmegye programjai 2021-ben
A hagyományokhoz hűen, de a korábbiaktól eltérő módon idén is megrendezik a Házasság hete eseménysorozatot. A járvány miatt számos online program várja az érdeklődőket, többek között a népszerű Szerelmi kalandtúra is ebben a formában folytatódik.
A Pécsi Egyházmegye szervezésében - bár idén a járvány miatt kevesebb programra lehet számítani - több érdekes előadásra hívjuk az érdeklődőket.
PROGRAM (letölthető)
HÁZASSÁGI ÁLDÁS (letölthető)
SZERELMI KALANDTÚRA
Szánj időt a Párodra! Játssz velünk!
Változás továbbá az eddigiekhez képest, hogy a Szerelmi kalandtórára regisztráló párok nem csupán a tematikus hét alatt számíthatnak közös eseményekre, ugyanis a szervezők ezt követően havonta kínálnak majd számukra különböző programokat.
Teljes program:
2021. február 6. - Házasság Világnapja
13.30 óra: Szentmise a házaspárokért a pécsi Székesegyházban
14.30 óra: Online köszöntők
15.00 óra: „Szeretni melléd szegődtem” Éger Csaba és Pünkösty Marcsi előadása
16.00 óra: „Együtt másokért” díj átadása, a jubiláló házaspárok köszöntése
A részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrációs link.
Az élő közvetítés YouTube-on és Facebook-on érhető el.
2021. február 7.
17.00 óra: Röppentő zenekar és barátai online koncertje Összetartozunk címmel
Az élő közvetítés YouTube-on és Facebook-on érhető el.
2021. február 7-28.
A Házasság hete játéka: Szerelmi Kalandtúra
Szánj időt a Párodra! Játsszatok, hogy kapcsolatotok erősödjék és értékes ajándékokkal is gazdagodhattok!
További részletek a Facebook-on és a Borostyán Egyesület honlapján.
Aki e-mailben regisztrál február 8-15-ig, számára meglepetés ajándékot elpostázzuk!
2021. február 9-12.
„A keskeny út: a tisztaság” Puskás Antal pálos rendfőnök beszélgetései Nagy Péterrel és Judittal
2021. február 9. 19.30 ó. 1. részlet
2021. február 10. 19.30 ó. 2. részlet
2021. február 11. 19.30 ó. 3. részlet
2021. február 12. 19.30 ó. 4. részlet
Az élő közvetítés YouTube-on és Facebook-on érhető el.
2021. február 14.
Házaspárok Útja: Élőben egyénileg látogatható Püspökszentlászlón, illetve virtuális séta keretében elérhető a Borostyán Egyesület honlapján.
Házaspárok megáldását végző plébániák listája
Pécsi helyszínek
Február 14. 9.00 Ágoston téri templom
Február 14. 9.30 Pius templom
Február 14. 10.00 Ráczvárosi templom
Február 14. 10.00 Gyárvárosi templom
Február 14. 10.00 Görög katolikus templom
Február 14. 11.00 Donátusi templom
Február 14. 11.00 Szent Erzsébet templom
Február 14. 18.00 Székesegyház
Vidéki helyszínek
Február 7. 8:45 jegyesek megáldása Szekszárdon
Február 7. 18:00 Szigetvár, Szent Rókus templom
Február 7. 10.30 jegyesek megáldása Pakson
Február 14. 10.00 Bátaszék
Február 14. 10.00 és 17.00 Mohács, Fogadalmi templom
Február 14. 8.45 és 18.00 Szekszárd
Február 14. 8.30 és 10.30 házaspárok megáldása Pakson a szentmisék keretében
Lelki séták a Pécsi Egyházmegyében Beitragsanzahl: 65
Ebben a sorozatban hetente Egyházmegyénk egy-egy plébániájának területére látogatunk el virtuálisan. Sétáink alkalmával rápillanthatunk a térségben rejlő értékekre, betekinthetünk az érintett plébánia mindennapjaiba, tevékenységeibe, miközben lelki útravalóval is gazdagodhatunk.
A sorozat célja, hogy bemutassuk Egyházmegyénk közösségi életét, természeti, történeti és építészeti kincseit, arra hívva Kedves Testvéreinket, hogy merjünk kilépni a megszokottból valami új, valami szebb, valami jobb felé és az úton megtapasztaljuk a Jó Isten áradó, végtelen szeretetét, valamint azokat az értékeket, melyekkel megajándékoz bennünket.
Kaolikus Kulturális Hetek Beitragsanzahl: 2
Ebben a kategóriábn az októbrben évente megrendezett Katolikus Kulturális Hetek cikkeit gyűjtjük.
A sorozat célja, hogy a katolikus kultúra népszerűsítását, megismertetését célzó programok egy helyen áttekinthetőek legyenek.
Férfitalálkozó Beitragsanzahl: 33
A férfitalálkozók 2024 szeptemberétől két új helyszínnel egészülnek ki
A férfitalálkozók kiváló lehetőséget teremtenek a férfiak számára mind a hitbéli fejlődésére, mind a közösségi életben betöltött szerepük megerősítésére, támpontot adnak mindennapjaik férfiként való, méltó megélésére. A rendezvénysorozat jó alkalmakat kínál arra, hogy a férfiak szabadon megnyílhassanak egymás előtt egy olyan környezetben, ahol férfitársaságban nyíltan beszélhetnek érzéseikről, gondolataikról.
A találkozók nyíltan hirdetett célja, hogy a férfiak mind a családban, mint pedig az Egyházon belül is megtalálják a helyüket, támogatva, hogy minden egyházközségben kialakulhassanak együtt imádkozó, együtt gondolkodó közösségek, amelyek az Egyház és a társadalom számára is értéket teremtenek.
A Pécsi Egyházmegye férfitalálkozóinak 2021-ben indult első évadát akkora érdeklődés övezte, hogy a szervezők 2022 őszén a második, majd az azt követő évben a harmadik évadot is elindították a már megszokott helyszíneken, persze mindig újabb témák mentén. Felföldi László pécsi megyéspüspök minden egyes helyszínen személyesen vesz részt a kötetlen hangvételű összejöveteleken, ahol mindig teret kap a jókedv és persze sosem marad el a közös imádság és ének.
Az első évadban a férfiak nagy sorskérdéseit állították előtérbe. A másodikban az emberi és isteni szó kérdésköreit, félelmeink és reményeink, kudarcaink és sikereink, valamint az Egyház és a világ összefüggéseinek témáit járták körbe. A 2023 őszén indult harmadik évadban személyes életünk határvonalai, közösség és magány, Isten akarata személyes életünkben, valamint gyászunk és veszteségeink kérdéseire keresték a választ.
A Felföldi László pécsi megyéspüspök kezdeményezésére 2021 őszén életre hívott, az édesapákat és nagyapákat, gyakorlatilag pedig minden nagykorú férfit megszólító találkozók koncepciója egy 30 fős, férfiakból álló csoport együtt gondolkodásában forrta ki magát. Akkor kristályosodtak ki a találkozók lehetséges témakörei, melyeket az első három évadban az egyházmegye hét településén: Pécsen, Mohácson, Szekszárdon, Pakson, Tamásiban, Dombóváron és Szigetváron négy-négy sorozatban hallgathatták meg az érdeklődők. Újdonság, hogy a 2024 szeptemberében induló negyedik évad két új helyszínnel egészül ki: Siklóssal és Bonyháddal, így már összesen 9 helyszínre viszik el a szervezők az évad témáit. A találkozók minden helyszínen 18.00 órakor kezdődnek!
Felföldi László megyéspüspök és a szervezők minden helyszínen nagy szeretettel hívnak és várnak minden érdeklődőt - felekezeti hovatartozástól függetlenül -, akit érdekelnek a férfi lét nagy témái!
A férfitalálkozók 2024/25-ös évadának helyszínei és időpontjai
1. sorozat | Regisztrációs űrlap
Pécs: szeptember 13. 18.00 óra
Siklós: szeptember 19. 18.00 óra
Mohács: szeptember 20. 18.00 óra
Bonyhád: szeptember 26. 18.00 óra
Szekszárd: szeptember 27. 18.00 óra
Paks: október 4. 18.00 óra
Tamási: október 11. 18.00 óra
Dombóvár: október 18. 18.00 óra
Szigetvár: november 8. 18.00 óra
2. sorozat | Regisztrációs űrlap
Pécs: november 15. 18.00 óra
Siklós: november 28. 18.00 óra
Mohács: november 29. 18.00 óra
Bonyhád: december 5. 18.00 óra
Szekszárd: december 6. 18.00 óra
Paks: december 13. 18.00 óra
Tamási: január 10. 18.00 óra
Dombóvár: január 17. 18.00 óra
Szigetvár: január 24. 18.00 óra
3. sorozat | Regisztrációs űrlap
Pécs: január 31. 18.00 óra
Siklós: február 6. 18.00 óra
Mohács: február 7. 18.00 óra
Bonyhád: február 13. 18.00 óra
Szekszárd: február 14. ELMARAD!
Paks: február 21. 18.00 óra
Tamási: február 28. 18.00 óra
Dombóvár: március 7. 18.00 óra
Szigetvár: március 14. 18.00 óra
4. sorozat | Regisztrációs űrlap
Pécs: március 21. 18.00 óra
Siklós: március 27. 18.00 óra
Mohács: március 28. 18.00 óra
Bonyhád: április 3. 18.00 óra
Szekszárd: április 4. 18.00 óra
Paks: április 11. 18.00 óra
Tamási: április 25. 18.00
Dombóvár: május 9. 18.00 óra
Szigetvár: május 16. 18.00 óra
A korábbi évek férfitalálkozóiról készült összefoglalók
Családpasztoráció Beitragsanzahl: 45
Szentév 2025 Beitragsanzahl: 8
A REMÉNY ZARÁNDOKAI SZENTÉV, 2025
A Katolikus Egyház 2025-ben egyetemes jubileumot ünnepel: a 2024. december 24-én kezdődő, „A remény zarándokai” mottóval meghirdetett, sorrendben immár a 27. rendes szentévet.
A Szentatya a szentévet meghirdető Spes non confundit (magyarul: A remény nem csal meg) kezdetű bullát 2024. május 9-én olvasta fel a Szent Péter-bazilikában. A szentév december 24-én, a vatikáni bazilika szentkapujának megnyitásával veszi kezdetét.
A jubileumi szentév mindenekelőtt Krisztus éve, aki az élet és a kegyelem hordozója az emberiség számára – állapítja meg a jubileumok történetét ismertető szentszéki dokumentum. A jubileumi évet nemcsak azért nevezik szentévnek, mert ünnepélyes szent rítusok, szertartások kísérik, hanem azért is, mert az egyik célja az életszentség előmozdítása. Azt hivatott szolgálni, hogy megszilárdítsa a hitet, elősegítse a szolidaritás cselekedeteit és a testvéri szeretetközösséget az Egyházban és a társadalomban.
A szentévek célja, hogy a híveket a Krisztusba, az egyetlen Üdvözítőbe vetett hit őszintébb és következetesebb megvallására hívja és ösztönözze. Az első rendes szentévet VIII. Bonifác pápa hirdette meg 1300-ban.
Nyertes pályázataink Beitragsanzahl: 46
Képzések archívumai Beitragsanzahl: 6
Módszertan Beitragsanzahl: 13
Két elektronikus gyűjteményt szeretnénk az érdeklődők figyelmébe ajánlani:
HittanPécs – PEM hitoktatók gyűjteményes felülete
E-hittan - MKPK OHB (Országos Hitoktatási Bizottság) segédanyag gyűjteménye
Tanmenetek
Fakultatív hitoktatás-Katekumenális jellegű szentségfelkészítés
A szentségfelkészítés tovább fejlesztett dokumentumai
- Katekumenátus tanmenete – Első év (alsó tagozatosoknak)
- Katekumenátus tanmenete – Második év (alsó tagozatosoknak)
- Katekumenátus tanmenete – Első év (felső tagozatosoknak)
- Katekumenátus tanmenete – Második év (felső tagozatosoknak)
- Közösséget és a szolgálatot erősítő tevékenységek Szentségfelkészítésben
- Szentségfelkészítést segítő tevékenységek összegzése
- Prekatekumenátus tanmenete (alsó tagozatosoknak)
- Prekatekumenátus tanmenete (nagyoknak, felső tagozat)
Segédanyagok Beitragsanzahl: 4
Tankönyvek Beitragsanzahl: 6
Versenyek, pályázatok Beitragsanzahl: 18
KÖK Beitragsanzahl: 0
ITN Beitragsanzahl: 2
A „The History of Human Freedom and Dignity in Western Civilization" elnevezésű projekt tizennégy doktori helyet biztosít fiatal tudósoknak, akik a nyugati kultúrát meghatározó emberkép kialakulásával, változásaival kapcsolatban folytatnak tudományos kutatásokat. A program elsősorban teológiai és filozófiai hagyományok vizsgálatát jelenti, fókuszban a modern nyugati emberképet megalapozó keresztény teológiai antropológiával, amelynek alakulását mélyen befolyásolta két korai teológus, Órigenész és Szent Ágoston illetve az ő recepciójuk. A kutatás az ókeresztény gyökerektől a kortárs teológiai és filozófiai antropológiákig tizennégy nagyobb területet ölel fel, és kifejezett célja, hogy a humántudományok kutatásait a gyakorlat számára tegye elérhetővé és hasznosíthatóvá. A humántudományok művelői (filozófusok, történészek, teológusok) ezért szorosan együttműködnek társadalomkutatókkal, egyházakkal, könyvkiadókkal és non-profit szervezetetekkel.
Kapuoldal Beitragsanzahl: 2
Püspökség Beitragsanzahl: 1
Püspökség slideshow hírek Beitragsanzahl: 3
Galéria Beitragsanzahl: 7
Statikus aloldalak Beitragsanzahl: 66
Püspökség kiemelt tartalmak Beitragsanzahl: 2
Statikus oldalak - Német Beitragsanzahl: 31
Köznevelés Beitragsanzahl: 4
Statikus Aloldalak Beitragsanzahl: 7
Híreink Beitragsanzahl: 85
Gyakran ismételt kérdések Beitragsanzahl: 6
Tisztázó kérdések, amelyek eloszlatják a katolikus iskolákkal kapcsolatos tévhiteket
és segítenek az iskolaválasztásban.