Az 1526. évi, nemzetünk életében sorsfordítónak számító mohácsi csata emlékére Király József pécsi püspök alapítványt hozott létre 1817-ben: szándéka szerint a csata évfordulóján, augusztus 29-én emlékmisét és három nyelven –magyarul, németül és horvátul – prédikációt kell tartani.

1526-ban II. Lajos király az ország vezetőivel a bátai kegytemplomban járult a szentségekhez, itt tartották a mohácsi csata előtt az országtanács utolsó ülését, s a Szent Vér áldását fogadva innen indult a sereg a végzetes csatába. Ünnepélyes keretek között azóta is minden évben a mohácsi plébánia megtartja ezt az emléknapot. Az évente visszatérő megemlékezésen túl Bognár Attila András plébános kezdeményezésére minden hónap 29. napján engesztelő imanapot tart a plébánia közössége.
„Itt Mohácson, ezen a földön, ahol négyszázkilencven évvel ezelőtt a keresztény sereg, élén főpapjainkkal, sok-sok ezer nemes, hős vitéz vére ontásával hitelesítette Krisztus követésének útját, fényeskedjék lelküknek örök világosság!"- hangzik fel a könyörgő imádság ezeken a fogadalmi napokon.

mohacs engesztelo nap 161129 04

Az engesztelő imanap állandó programjában egész napos szentségimádás szerepel reggel 8 órától este 18 óráig, ezt követően szentmisével zárul az engesztelés. A szentségimádási nap során óránkénti beosztásban imádkoznak a Katolikus Nevelési Központ tanulói, a különböző imacsoportokhoz tartozó hívők, valamint lehetőség van nemzetiségi nyelven történő imádkozásra is. Az esti szentmisén meghívott szónokok tartanak ünnepi szentbeszédet. November 29-én Almási Róbert újmisés eszéki káplán, a fogadalmi nap meghívott szónoka a béke ajándékára hívta fel a figyelmet:

„Jézus Krisztus jelenléte az életünkben az állandó és igazi béke forrása. A földi béke Krisztus békéjének visszatükröződése. Krisztus békéje meghaladja a világ által felkínált békét, amely gyakran önzésből fakad és felszínes. A keresztény ember békéje belső rendet jelent: felismerem a hiányosságaimat, de az erényeimet is. Aki békét hordoz, át tudja adni másoknak azt anélkül, hogy ráerőltetné a másik emberre. Az adventi időszakban próbáljuk megtalálni ezt a belső békét, keressük annak az Úrnak az arcát, aki mindig velünk van."

A szentmise végén a templomkertben lévő II. Lajos emlékműnél gyertyagyújtással zárult az engesztelő imanap a mohácsi csatában elesett hősökért, majd a meghívott atya újmisés áldásban részesítette a jelenlévőket.

Szentmise közvetítések banner v2

 

LD honlap logó Telefon

2021 október
H K Sz Cs P Szo V
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Közelgő események

Magyar Katolikus Kulturális Hetek:
-
2021. 10. 17. - 2021. 10. 31.
Szent Lukács Napja:
Kórházkápolnák -
2021. 10. 18. - 2021. 10. 18.
Elmarad - Pedagógusképzés - óvodák (szakmódszertan):
Pécs, Szent Mór Óvoda -
2021. 10. 20. -
Lectio Divina:
Dóm Kőtár -
2021. 10. 21. -
Katekéták képzése:
Magtár Látogatóközpont -
2021. 10. 25. -

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

pem nek

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség