„Én vagyok az igazi szőlőtő, és az én Atyám a szőlősgazda... Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők" (Ján 15,1)

Az egyházban a szőlő és a bor nem csupán bibliai szimbólumként jelenik meg. A szentmise konszekráció, azaz átváltoztatás részében ténylegesen bor kerül a kehelybe, amit a jézusi példát követve, az utolsó vacsora emlékére Jézus vérévé változtatnak át a misét celebráló papok.

borbiralat 20170515 3A Pécsi Püspökség területileg Magyarország egyik legkiemelkedőbb borrégióját fedi le, a Pannon Borrégiót. A pécsi, villányi, tolnai és szekszárdi borvidéken már a IX. században is születtek olyan dokumentumok, amelyek említést tesznek szőlőtermő területekről. Az 1950-es évekig a püspökség saját szőlővel rendelkezett, ahol cirfandlit, furmintot, kéknyelűt, járdoványt, olaszrizlinget és kadarkát termeltek. A XX. század közepén a környék legnagyobb szőlőterületét államosították, az 1700 körül épített pincerendszer azonban megmaradt, így ott hosszú éveken át készítettek – sokszor kevésbé jó minőségű – borokat a helyi gazdáktól felvásárolt szőlőből.

A Pécsi Püspökség Bora címet már a középkorban is elismerték, például a margitszigeti apácák kínáltak ilyen bort vendégeiknek. A cím rangjához megfelelő minőségű bor dukál. Ezért az elmúlt években fordulat következett be: Udvardy György megyéspüspök úgy vélte, azzal tudja az egyházmegye a régió borászait a legeredményesebben támogatni, ha munkájukat megerősíti, azaz a püspökség nem készít saját bort, hanem nemes versenyre hívja az elmúlt évek borait. A válogatást és a kóstolást szakértő sommelier vezeti, s az egyházmegye elöljárói külső borszakértők segítségével a több tucat versenyben lévő bor közül választják ki a nyerteseket.

Hat kategóriában hirdetnek versenyt, kategóriánként 300 palackra kerülhet fel a püspökség címkéje.

1. Olaszrizling
A legelterjedtebb szőlő Magyarországon, kedveli a siklósi, villányi területeket. Bora jó savakkal rendelkezik, kellemes fogyasztani, és fröccsnek is kiváló. A Pécsi Püspökség Bora címet idén Joó Tamás 2016-os Olaszrizlingje nyerte el.

2. Misebor (azaz fehér cuvée)
A tiszta, nem tolakodó illat- és ízjegyekkel rendelkező bor jó ivású. A tavalyi győztes, a Lisicza Borház Ravasza nyerte el idén is a címet.

borvidek villany3. Cirfandli
A cirfandli Pécs zászlósbora, amely a káptalanoknak, kanonokoknak köszönhető. A pécsi borvidéken kívül csupán Ausztriában található meg. A főpásztor kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a püspökségi borok kínálatában jelen legyen ez a különlegesség is. A cirfandli esetében még nem született meg a döntés, hogy melyik palack kapja a kitüntető címet idén.

4. Rozé
A rozé napjaink egyik legnépszerűbb borfajtája, Magyarországon fogyasztják a legtöbben a világon. Idén A Stier Pincészet 2016-os Roséja lett a Pécsi Püspökség Bora.

5. Szekszárdi bikavér
Eger mellett a szekszárdiak is saját bikavért palackoznak. Kódexek feljegyzéseiben említik, hogy a területen a törökökkel együtt készített bikavért a borász. A Szekszárdi bikavér elnevezést csak kimagasló minőségű borok használhatják, közülük is a Fekete Borpince 2011-es Bikavére nyerte el a püspökség elismerését.

6. Villányi cabernet franc
Világyszerte megtalálható fajta, amely Magyarországon Villányban találta meg az otthonát. Bora testes, fahordós érlelésű gasztrobor, a kínálatban szereplő legnemesebb tétel. Idén a Stier Pincészet 2012-es Cabernet franc-ját díjazták a Pécsi Püspökség Bora címkével.


A válogatás során kitüntetett palackok egy éven át szerepelnek a Pécsi Püspökség borkínálatában, borkóstolóin, amelyeken egyénileg a meghirdetett időpontokban, csoportosan pedig előzetes bejelentkezés alapján bárki részt vehet a Magtár Látogatóközpont különös hangulatú püspöki pincéjében, az egykori püspöki uradalom főpincéjében.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 szeptember
H K Sz Cs P Szo V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Közelgő események

Ars Sacra Fesztivál:
Pécs, Báta -
2023. 09. 23. - 2023. 09. 24.
Férfitalálkozó - Határaink:
Szekszárd -
2023. 09. 29. - 2023. 09. 29.
Apa-fia zarándoklat Máriagyűdre:
Pécs - Máriagyűd -
2023. 09. 30. - 2023. 09. 30.
Pári templombúcsú:
Pári -
2023. 10. 01. - 2023. 10. 01.
Férfitalálkozó - Határaink:
Paks -
2023. 10. 06. - 2023. 10. 06.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség