2017 júliusában a Pécsi Egyházmegye papjai és papnövendékei, összesen tízen a Szentföldre zarándokoltak. Az útról Sas Norbert újmisés atya számolt be.

„Kövess engem!” – halljuk Jézus szavait Lévi meghívásának történetében (Lk 5, 27). Jézus követésének egy különleges módja már a kezdetektől fogva, hogy a keresztények arra a helyre, arra a földre zarándokolnak, amelyen Jézus élt, tanított és a megváltás művét végbevitte.

2017-ben nem mindennapi lehetőség nyílt meg előttünk, a fiatal papok és a kispapok egy része előtt. Kövesi Ferenc atya a régi hagyományokra építve szentföldi zarándoklatot szervezett. Az utat hosszú előkészület előzte meg. Július elején tízen indultunk útnak, hogy tizenegy napon át Jézus nyomában járjunk.

IMG 20170710 120029 1


Főként a szent helyeket, Jézus életének legfontosabb helyeit jártuk be. Názáret, Betlehem és Jeruzsálem városait ismertük meg. Számtalan élmény gazdagította napjainkat, nem lehet minden helyet, eseményt elmondani, ezért a legmaradandóbb pillanatokat osztom meg.

Igazán nagy hatása volt ránk, amikor a Nyolc Boldogság hegyén megpillanthattuk az előttünk elterülő tájat. Azonnal XVI. Benedek pápának a Názáreti Jézus című könyve jutott eszembe: „Aki csak egyszer is járt ott, és lelke mélyéig átélte a tó vizén túl az eget és a Napot, a fákat és mezőket, a virágokat átfogó pillantás látványát és a madárdalt, nem tudja elfelejteni a béke csodálatos légkörét, a teremtés szépségét…”1. Valóban a teremtés csodája tárult ott elénk, és különleges módon éltük át a Hegyi beszéd élményét, hangulatát és mélységét.

 

IMG 20170708 200315Kiemelkedő hely Jeruzsálem, ez a sokszor békétlen város, amely magában hordozza a Jézus tanításának és a megváltás művének erejét és békéjét. Jártunk a Via Dolorosan: a hangzavarban, az árusok között az ember lelke mélyéig átérzi Jézus keresztútját, mely hasonló körülmények közt történhetett. Innen felérve a Szent Sírhoz igazán megtapasztalhattuk, hogy az évszázados hit és zarándoklat milyen mély nyomot hagyott ezen a helyen. Ott lenni, ahol a feltámadás történt, magával ragadó, felemelő érzés.

Minden pillanata érték volt a zarándoklatnak. Új értelmet nyert számunkra sok példabeszéd és Jézus más tanításai. Rendkívüli volt minden egyes szentmise ünneplése a szent helyeken. A liturgia egyes részei új, mélyebb jelentést nyertek ott, azokon a helyeken.
Hazaérve mind, akik részt vettünk, hálásak vagyunk. Hálásak vagyunk azoknak, akik segítették ennek az útnak a megvalósulását. Főként pedig az Úrnak vagyunk hálásak, hogy Jézus nyomán járhattunk és az Ő életének helyszíneit láthattuk.

Sas Norbert káplán

További képek az eseményről itt.


1 RATZINGER, J., A Názáreti Jézus I., Szent István Társulat, Budapest 2007, 70.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2022 augusztus
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Nagyboldogasszony főbúcsú - Ünnepi szentmise:
Máriagyűd -
2022. 08. 14. -
Szent István király ünnepe - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 08. 20. -
A Pécsi Egyházmegye alapításának 1013. évfordulója - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 08. 23. -
Pécsi Egyházmegyei központi tanévnyitó:
Siklós -
2022. 08. 31. - 2022. 08. 31.
Pécs Város és a Magyar Felsőoktatás Napja:
Pécs -
2022. 09. 01. - 2022. 09. 01.

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség