Tizedik alkalommal zarándokoltak a Pécsi Egyházmegye hívei Máriagyűdre.

gyalogos zar mariagyud web 20180512 223
Május 12-én, szombaton reggel az imádságot követően mintegy 1300-an vágtak neki a 25 kilométeres távnak. A menetet idén is Udvardy György pécsi megyéspüspök vezette. Baranya és Tolna megye világi elöljárói is teljesítették az utat, de a menetben számos plébániai közösség tagjai, az egyházmegye köznevelési intézményeinek pedagógusai és tanulói, a Hittudományi Főiskola tanárai és hallgatói valamint az egyházmegyei Katolikus Karitász tagjai is ott voltak, akik közösen imádkozva, énekelve, vagy épp elcsendesülve értek a máriagyűdi kegyhelyre. Az út során két helyen, Szalántán és a Tenkes Csárdánál tartottak pihenőt a zarándokok. A gyalogosok mellett több mint ötven biciklis zarándok érkezett a kegyhelyre, de sokan mentek busszal is Máriagyűdre.

gyalogos zar mariagyud web 20180512 281

A délután három órakor kezdődő, magyar, horvát és német nyelven elhangzó szentmisét a jelenlévő papság koncelebrálásával Udvardy György mutatta be a szabadtéri oltárnál. A megyéspüspök hálát adott a sikeres érkezésért és a kegyes időjárásért; megköszönte a híveknek a kitartó részvételt, és háláját fejezte ki Mayer Mihály püspöknek, aki 2009-ben, a Pécsi Egyházmegye alapításának ezeréves évfordulóján elindította a máriagyűdi gyalogos zarándoklatot.

gyalogos zar mariagyud web 20180512 316Udvardy György homíliájában arra emlékeztette a híveket a húsvéti idő végén, hogy a húsvét ünnepében elemi erővel van jelen az újjászületés: azt éltük át, hogy a keresztségben valami tökéletesen új valósult meg. Az ünnepet követő időszakot pedig arra használtuk fel, hogy megértsük: mit jelent kereszténynek lenni, hogyan kell így élni, mit jelent ez az életmód. A keresztségben elnyert új identitásunkból, ebből az újjászületésből fakad azután az életünkben minden más: ez határozza meg, mi az, aminek van értelme és mi az, ami felesleges. Ha pedig kétely merül fel bennünk, lehet-e így élni, Máriára tekintve megerősödünk abban, hogy lehet. „Az újjászületés vágya szabaddá tesz bennünket. Kitágítja lehetőségeinket, már nem csak az emberi korlátaink szerint gondolkodunk: ha csak emberi módon gondolkodom, akkor nem vagyok szabad. Isten szabadságra hív bennünket. Szabadságra a kapcsolatainkban, a munkában, szolgálatban.” Fogalmazott a főpásztor, majd arra világított rá, hogy az újjászületés nem önmagunk erejéből, saját megfontolásunkból történik, hanem „vízből és Lélekből”, egymást segítve, akárcsak a zarándoklaton: amikor valaki elgyengül, akkor mellé szegődünk az úton, javainkat megosztjuk a szükséget szenvedőkkel.

„Legyen bátorságunk változtatni! És nem a változtatás miatt, hanem az újjászületés miatt.” – zárta gondolatait a főpásztor.

Fotó: Loósz Róbert
További képek az eseményről itt.

2019 augusztus
H K Sz Cs P Szo V
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Közelgő események

Nagyboldogasszony-főbúcsú:
Máriagyűd
2019. 08. 18. -
Szent István király ünnepe – ünnepi szentmise:
Pécs, Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom (Széchenyi tér)
2019. 08. 20. -
Katekéták képzése Veni Sancte:
Magtár Látogatóközpont, Dóm Zarándokház, Pécsi Székesegyház
2019. 08. 21. - 2019. 08. 23.
Pedagógus képzés – óvodák:
Szent Mór Iskolaközpont
2019. 08. 23. - 2019. 08. 23.
A Pécsi Egyházmegye alapításának 1010. évfordulója– ünnepi szentmise, NEK kereszt fogadása :
Pécsi Székesegyház
2019. 08. 23. -

Szent Vér Báta

pem nek logo wide

pe napi evangeliumok

pe mariagyudi kegyhely

pe szechenyi