Áldozópap, vértanú, akinek nevét meghallva, azonnal tudjuk, hogy a gyónási titok vértanúja és példaképe. 14. században született (1340 körül) a dél-csehországi Pomukban (ma Napomuk). 1380-ban szentelték pappá. Hidakon, vizek mellett gyakran láthatóak az őt ábrázoló szobrok, amint egy ujját ajkára teszi.

Ezzel nemcsak magát inti csendre, hanem bennünket is. IV. Vencel király feleségének a gyóntatója volt. A király meg akarta tudni, hogy mit gyónt a felesége, amit Nepomuki Szent János nem árult el. Ezért a király megkínoztatta és a Moldva folyóba dobatta. A hagyomány szerint öt csillag bukkant fel a vízből, amikor teste elmerült. Ezt a tradíciót megőrizve és követve több magyar Duna menti városban Baján, Mohácson – is minden évben megemlékeznek róla és Jánoskaeresztés, Jánoskázás nevet adva, ünnepséget szerveznek. Ennek több formája terjedt el, mint például a szent köztéri szobrainak, hajók, vízimalmok virágokkal való feldíszítése és vízbe dobása, vízi körmenetek, illetve mécsesek vízre bocsátása.

nepomuki szent janos 01

Mohácson az egykori hajósok, halászok és vízimolnárok utódai mindmáig ápolják a szent legendáját és őrzik a kultuszához kapcsolódó hagyományokat, ami a múlt század óta (1882 óta írásos emlék is őrzi ezt) él. A két napos ünnepségsorozat alatt elmaradhatatlan a szentmise vagy liturgia, a játszóház, a kézműves foglalkozások, sétakompozás és sétahajózás, városnéző kisvonatozás, koncertek, tűzijáték és utcabál. A program leglátványosabb része azonban az, hogy sötétedés után a helybeliek vízi mécsesekkel, fáklyákkal kivilágított és feldíszített hajóikkal leereszkednek a Duna mohácsi szakaszán.

Nepomuki Szent János élete arra hív bennünket, hogy beszédünk legyen felelős, építő és diszkrét. Törekedjünk embertársunkról mindig a jót mondani, egymásban a jót erősíteni. Bátorít, hogy bizalommal járuljunk a kiengesztelődés szentségéhez, mert a szentgyónásban Isten irgalmas szeretetével találkozunk, aki minden bűnt megbocsát: „mert az Úr irgalma örökké megmarad” (Vö. Zsolt 136.) Végül arra buzdít János alakja, hogy imádkozzunk a papokért, hogy Isten irgalmának hűséges és bátor szolgái, közvetítői legyenek a rájuk bízottak körében.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2022 augusztus
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Lectio Divina lelkigyakorlat:
Máriagyűd -
2022. 08. 08. - 2022. 08. 12.
Nagyboldogasszony főbúcsú - Ünnepi szentmise:
Máriagyűd -
2022. 08. 14. -
Szent István király ünnepe - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 08. 20. -
A Pécsi Egyházmegye alapításának 1013. évfordulója - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 08. 23. -
Pécsi Egyházmegyei központi tanévnyitó:
Siklós -
2022. 08. 31. - 2022. 08. 31.

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség