A bibliai nyelvezetben a szív a teljes embert jelenti. Jézus Szent Szívének tiszteletével a Római Katolikus Egyház Jézus Krisztus emberi mivoltának adózik, amely az istenséggel való szoros kapcsolata révén lehet imádás és szeretet tárgya.

Ennek az ünnepnek mozgó dátuma van, pénteken ünneplik a Corpus Christi (Úrnapja) után. Bár már a keresztény Ókorban is tisztelték Jézus Szent Szívét, ennek gyakorlata a francia misztikus, Alacoque Szent Margit nyomán terjedt el, amit 1856-ban IX. Pius pápa kiterjesztett az egész katolikus egyházra.

Alacoque Szent Margit, egy francia apáca, belépett a Vizitációs Rend Paray-le-Monial (Saone-et-Loire) kolostorába 1671. június 20-án. Szerzetesi életét az egyszerűség és a misztikus élmények jellemezték, 1690. október 17-én halt meg mindössze 43 évesen. Már kolostorba vonulása előtt is voltak misztikus élményei, amelyek új életállapotában még inkább felerősödtek. Számos misztikus elragadtatása volt, de 1673-ban kezdődtek el azok a nagyobb látomások, amelyek nevét híressé tették. Négy nagyobb jelentőségű látomása volt, számos kisebb mellett.

Az első látomásra 1673. december 27-én, Szent János evangélista ünnepén került sor. Megjelent neki Jézus, és Margit úgy érezte, hogy "teljességgel elragadja az isteni jelenlét". Jézus meghívta őt arra a helyre, amelyet János az utolsó vacsora idején elfoglalt, és azt mondta neki: "Isteni szívem annyira szenvedélyesen szereti az embereket, hogy lobogó szeretetének lángját már nem tudja magában tartani, ki kell terjesztenie ezeket. Téged választottalak, hogy teljességre vidd ezt a nagyszerű tervet".

Később, a második látomásban az isteni Szív lángtrónon jelent meg, sugárzóbban, mint a nap, és áttetszően, mint a kristály, töviskoronával körülvéve, amely a bűneink által okozott sebeket szimbolizálta és kereszttel a közepében, mert a létrejötte pillanatától telve volt keserűséggel.

A harmadik látomásban, a Corpus Domini ünnepe utáni pénteken, a dicsőségben ragyogó Jézus öt napfényként tündöklő sebével jelent meg, belőle lángnyelvek törtek elő minden irányban, de mindenekelőtt csodálatos mellkasából, amely kemencéhez hasonlított, és miután megnyílt, előtűnt benne a szeretetre nyitott és szerető Szív, a lángok valódi forrása. Jézus szóvá tette az emberek hálátlanságát, akik nem törődnek az Ő igyekezetével, hogy jót tehessen velük, és kérte, hogy ebben segítsen neki. Arra is megkérte, hogy járuljon az Oltáriszentséghez minden hónap első péntekjén, és csütörtökről péntekre virradóan éjjel tizenegytől éjfélig arcra borulva imádja. Innen származik az első péntekenkénti szentáldozás és a szentségimádás gyakorlata.

A negyedik látomásban Urunk kijelentette, hogy a hívők és hitetlenek tiszteletlensége miatt megsebzettnek érzi magát, de még inkább amiatt, hogy a neki szentelt szívűek is ugyanezt teszik. Azt kérte, hogy Szent Szíve kapjon külön ünnepet a Corpus Dominit követő pénteken, hogy a szentáldozásban Ővele egyesülve Ővele enyhítsék az emberek hűtlensége által okozott sebeket.

Június hónapja a Szent Szív tiszteletéé.

A Pécsi Egyházmegyében különös jelentőséget kapott az idei évben ez az ünnep, mert a Jézus Szent Szívéről nevezett (Piusz) templomban ezen a napon Jézus Szent Szívének felajánlják kifejezett módon nem csupán a templomközösséget, hanem az egyházmegyét általában is.

2024 május

Férfitalálkozó:
Dombóvár -
2024. 05. 10. - 2024. 05. 10.
Egyházmegyei gyalogos zarándoklat Máriagyűdre:
2024. 05. 11. - 2024. 05. 11.
2024. 05. 12. - 2024. 05. 12.
Jubiláns püspökök miséje Szekszárdon:
2024. 05. 12. - 2024. 05. 12.
Szigetvár -
2024. 05. 17. - 2024. 05. 17.