2020. szeptember 23. a Nemzetközi Hulladékgyűjtés napja, amellyel kapcsolatban szeretettel ajánljuk megfontolásra az alábbi szempontokat az éves háztartási hulladéktermelésünk csökkentése érdekében.

Vásárlás és hulladék

Rengeteg szempontot figyelembe vehetünk mind tárgyak, mind élelmiszerek vásárlásakor. Részesítsük előnyben, ami helyi, bio, kézműves, természetes anyagból készült, újrahasznosított anyagból készült, csomagolásmentes, nem műanyag csomagolású, nem túlcsomagolt, újrahasználható (nem egyszerhasználatos), újrahasznosítható, etikus körülmények közötti munkával előállított stb. termékeket. Sok kritériumot sorolhatunk még fel, minél több valósul meg közülük egy árunál, annál jobb.

Elsődleges szempontunk azonban mindig az legyen, hogy ne vegyük meg, amire nincs szükségünk! A kevesebb több, jobban meg is becsüljük. Vásárlásunkkal szavazunk. Kérdéses termékek megvételével a gyártóikat arra buzdítjuk, hogy gyártsanak még, a boltokat pedig arra, hogy tartsák a kínálatukban. Ha nem vesszük meg ezeket, egy idő után lekerülnek a polcról.

Törekedjünk a hulladékmentességre! Nem elegendő az újrahasznosítás, sok hír érkezik arról, hogy a távol-keleti országok visszaküldik nyugatra az újrahasznosításra odaszállított szemetet. Szinte mindennek megvan a hulladékmentes változata. Az internet korában nem nagy kihívás ezekre rábukkannunk és lelőhelyeikre sem. (Pécs pl. nagyon szerencsés város, két csomagolásmentes boltja is van, amelyekben az élet rengeteg területére kínálnak csomagolásmentes és újrahasználható alternatívát.) Amíg ezekre rátalálunk, kezdjük a legegyszerűbbel: vásároljunk saját szatyorral/kosárral és zacskókkal (pl. zöldséget, gyümölcsöt, pékárut)! Meglévő tárgyainkat pedig használjuk élettartamuk végéig, amit lehet, azt pedig javítsunk, javíttassunk meg. Csupán néhány szokásunkat kell hulladék gazdálkodás során megváltoztatnunk. Ebben nagy segítséget nyújtanak például a www.kislabnyom.hu és a hwww.hulladek-suli.hu ötletei.

Szerezzük be használtan, amit csak tudunk. Manapság ez már egyáltalán nem szégyen, sőt, inkább dicsőség. Itt megspórolhatjuk azt a pénzt, amit a fentebb soroltakra be szeretnénk fektetni.

Ezeket a megoldásokat szeretettel mutassuk meg másoknak! Családtagjainknak, barátainknak, plébániai közösségünknek, munkatársainknak, feletteseinknek, szomszédainknak... Talán csodálkozva szemlélnek minket egy ideig, de ha meglátják, hogy egyszerűen boldogulunk velük, kedvet kaphatnak ők is! A jószándékú kérdésekre pedig válaszoljunk szívesen. Isten nem a bonyolultságra hív meg minket, hanem az egyszerű, boldog, felelős életre!

HULLADÉK2

Sárszegi Judit, teológus

2024 május

Férfitalálkozó:
Dombóvár -
2024. 05. 10. - 2024. 05. 10.
Egyházmegyei gyalogos zarándoklat Máriagyűdre:
2024. 05. 11. - 2024. 05. 11.
2024. 05. 12. - 2024. 05. 12.