A Betegek XXIII. Világnapja alkalmából február 11-én délelőtt Udvardy György pécsi megyéspüspök szentmisét mutatott be a pécsi Irgalmas Rend Szent Sebestyén templomában.

A szentmisében megemlékeztek a különféle betegségekben szenvedő emberekről, valamint ápolóik, gondozóik, orvosaik nap mint nap értük végzett szolgálatáról.

Az Egyház 1907 óta tartja meg a Lourdes-i Boldogságos Szűz Mária emléknapját február 11-én. 1858-ban ezen a napon jelent meg  Soubirous Bernadettnek, egy szegény, tanulatlan 14 éves leánynak a Szűzanya a város melletti massabielle-i barlangnál. Tizennyolc alkalommal jelent meg a kislánynak július 16-ig, bűnbánatot és engesztelést kérve. A nevét is elárulta: „Én vagyok a Szeplőtelen Fogantatás”.”A lourdes-i kegyhelyet azóta keresik fel - különösen gyógyulásra vágyó krisztushívők - a világ minden részéről. Szent II. János Pál pápa 1992-ben elrendelte, hogy február 11-e legyen a Betegek Világnapja. A nagy pápa az ellene elkövetett merényletet követően egyre inkább megtapasztalta a betegség keresztjét, s különös együttérzéssel fordul a betegekhez.

Istenes Szent János 1537-ben a spanyolországi Granadában kórházat létesített, majd szellemi öröksége folytatására megalakult az Irgalmas Testvérek közössége, akik a mai napig az Irgalmasrend keretében végzik áldásos tevékenységüket. Szerzetesi fogadalomra épülő életük célkitűzése a betegek gyógyítása, ápolása. Szolgálatukban az embermentő Jézus Krisztusra hivatkoznak: „Azért jöttem, hogy életük legyen és bőségben legyen”. (Jn 10,10)

Udvardy György pécsi megyéspüspök a Betegek napján tartott szentmise után megtekintette a Pécsi Irgalmasrendi Kórházat (Fotó: Kalmár Lajos)

Udvardy György pécsi megyéspüspök a Betegek napján tartott szentmise után megtekintette a Pécsi Irgalmasrendi Kórházat, ahol P. Morvay I. Pio OH házfőnök és a kórház vezető munkatársai kíséretében látogatást tett az osztályok kórtermeiben, ott együtt imádkozott, beszélgetett a betegekkel, Krisztus vigasztalását nyújtva nekik.

Udvardy György pécsi megyéspüspök a Betegek napján tartott szentmise után megtekintette a Pécsi Irgalmasrendi Kórházat (Fotó: Kalmár Lajos)A kórházban több osztály működik összesen 117 ággyal: a 23 ágyas hospice osztályon a haldokló, végstádiumú betegek gondozását végzik. A 30 ággyal működő ápolási osztály azon betegek részére szerveződött egység, akiknek az állapota nem indokolja a folyamatos orvosi ellátást, de átmenetileg még szükségük van megfelelő alap-, és szakápolásra, illetve a szeretetteljes gondozásra. A 64 ágyas, két krónikus belgyógyászati osztályon elsősorban a belgyógyászati, traumatológiai betegségek utókezelése történik.

 

Fotó: Kalmár Lajos

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2022 augusztus
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Nagyboldogasszony főbúcsú - Ünnepi szentmise:
Máriagyűd -
2022. 08. 14. -
Szent István király ünnepe - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 08. 20. -
A Pécsi Egyházmegye alapításának 1013. évfordulója - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 08. 23. -
Pécsi Egyházmegyei központi tanévnyitó:
Siklós -
2022. 08. 31. - 2022. 08. 31.
Pécs Város és a Magyar Felsőoktatás Napja:
Pécs -
2022. 09. 01. - 2022. 09. 01.

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség