Uhl Antal, a Pécsi Egyházmegye papja mintegy 1200 zsidó család életét mentette meg a második világháborúban a biztos haláltól. A mohácsi származású katolikus pap emlékére szülőházán táblát helyeztek el, amelyet május 5-én Udvardy György pécsi megyéspüspök áldott meg.

Uhl Antal katolikus pap a második világháború alatt Lille-ben, majd Párizsban szolgált. Francia nyelvtudásának is köszönhetően az ottani magyarok lelki vezetésére kérte a Magyar Királyi Külügyminisztérium. Saját kérésére Párizsban maradt a megszállás alatt, és 1200 zsidó családot mentett meg a munkatáborba hurcolástól. A noteszébe bejegyzettek számára menlevelet vagy a Párizsi Magyar Misszió tagsági könyvét állította ki, amely tanúsította, hogy az igazolvány birtokosa a misszió tagja, tehát katolikus keresztény. Részben ennek, részben a Magyarországról becsempészett „kisegítő" iratoknak következménye lett, hogy a Gestapo letartóztatási parancsot adott ki ellene 1942 októberében. Végül sikerült hazaszöknie a hadbíróság elől, és Virág Ferenc püspök Magyarországon Baranyaszentgyörgyre helyezte plébánosnak, ahol egészen 1982-ben bekövetkezett haláláig dolgozott. A Pécsi Egyházmegyei Levéltár a közelmúltban részletes leírást közölt Uhl Antal életútjáról.

Uhl Antal halálának 35. évfordulójára, embermentő tevékenységének emlékére mohácsi szülőházán táblát helyeztek el, amelyet 2017. május 5-én Udvardy György pécsi megyéspüspök áldott meg.
A főpásztor szentmisét tartott a mohácsi Szent Kereszt Templomban, ahol Uhl Antalt keresztelték, itt volt elsőáldozó és bérmálkozó, itt érezte a hívást a papi szolgálatra.

uhl antal web 20170505 6
A megyéspüspök a homíliában elmondta, egy személyre vagy eseményre emlékezés nem csupán a múlt értékeinek megbecsülésére szolgál, hanem mindig a mához köthető üzenettel bír. Hiszen az emlékezés nem a cselekvésre irányul, mivel az az Isten cselekvését tartja magában. A hívő ember számára fontos, hogy életét a feltámadás erejében alakítsa. Ez a papi szolgálatban különleges szentséggel bővül, hogy Jézus, az engedelmes fiú magatartását kövesse – azaz ismerje az Atyát, az Atya akaratát és annak megfelelően cselekedjen. Isten döntései mindig azok mellett szólnak, akik a világ szemében kicsinyek – a betegek, az elhagyatottak, az üldözöttek. Ezért a papi élet egyik legfőbb célja, hogy a figyelem a szenvedésben élők felé forduljon.
Uhl Antal, a Pécsi Egyházmegye papja engedte, hogy Krisztus cselekedjen benne, és így tevékenységében Isten hatalmas tettei mutatkoznak meg. A főpásztor kiemelte, a keresztény szeretet nem érzelmes romantikából fakad, hanem mindig a krisztusi példa vezeti, akkor is, ha kockázattal jár. Uhl Antalt ez vezette az embermentő tevékenysége során.
Udvardy György megemlékezett korábbi tanítójáról, aki arra figyelmeztette: „történelmi időket élünk". Minden egyes nap történelmi idő, az üdvösségtörténet szempontjából, mert azok a válaszok, amelyeket a mindennapok során adunk – elfogadom-e a krisztusi életet, Jézus vezeti-e a tetteimet és gondolataimat – mind az üdvösségtörténet alakulásának részei.

Fotó: Loósz Róbert
További képek az eseményről itt.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 április
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Lelki délutánok - Paks:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 04. 26. - 2024. 04. 26.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 05. 03. - 2024. 05. 03.
Egyházmegyei szabadegyetem 2024/3:
-
2024. 05. 08. - 2024. 05. 08.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség