2021. január 6-án a Pécsi Székesegyházban Erdő Péter bíboros, prímás esztergom-budapesti érsek Udvardy György veszprémi érsek és Bosák Nándor nyugalmazott debrecen-nyíregyházi megyéspüspök társszentelőkkel beiktatta pécsi főpásztori hivatalába Felföldi Lászlót, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye általános helynökét, a nyíregyházi Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyház plébánosát.

Felfoldi Laszlo szenteles 2020 01 06 2

Felföldi László felszentelt pécsi megyéspüspök

Minden újonnan kinevezett katolikus püspök címert és jelmondatot választ magának. A püspöki címer összetett jelkép: útmutató az egyházmegye fejének vallásos lelkületébe és összegzője felvállalt iránymutatásainak. Felföldi László egyházfő püspöki címerének vágott, fent hasított pajzsát az élő természet domináns színei, a világoszöld, a kék, valamint az arany és az ezüst szín uralja. A jobb felső, zöld mezőben a búzakalász egy kék szőlőfürtöt fog közre, mellette a bal, ezüst mezejében a piaristák címerében szereplő Mária-monogramja látható. Alatta, a kék pajzstalpban – amely egyben a víz jelkép – egy jobbra úszó, ezüst hal található. A püspöki címerek kötelező elemei is megjelennek: ekképpen a címerpajzs mögött a püspöki körmeneti kereszt, továbbá fölötte a méltóságot jelző széles zöld püspöki kalap, két oldalán, három sorban, aranyzsinóron függő, hat–hat (1–2–3) bojttal.[1]

Felföldi László főpásztori címerében tudatosan a szülőföldje és a befogadó egyházmegyéje szimbólumainak szoros összefonódása fedezhető fel. Szülőfalujának, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Geszteréd címerében fellelhető hal és kalász mellett egyházmegyéje központját, a szőlőműveléséről híres Pécs városát egy szőlőfürt allegóriája jelképezi. Eme jelképek a múltra épülő jelen, valamint a jövőbe tekintés ábrázolása mellett az Eucharisztia[2] és a kereszténység[3] szimbólumaként vetítik elő az újonnan kinevezett pécsi főpásztor számára legfontosabb értékeket. A zöld és a kék is a szülőhely történelmi jelképének központi színekre reflektálnak.

800px Coa Hungary Town Geszteréd big.svg

Geszteréd címere

A címerpajzs alsó részen a máriás lelkületre utaló Mária-monogram jelenik meg, amely egyúttal a piaristák címerének központi motívuma. Ez egyértelmű utalás a Kecskeméti Piarista Gimnáziumban eltöltött évekre: az ott átélt szellemiségre és a meggyökerezett hivatástudatra.

Kecskemeti Piarista Gimnazium cimere 1918 1989

A Kecskeméti Piarista Gimnázium címere 1742-ben és 1989-ben[4]

A címer alján futó szalagon Felföldi László 1986-os, újmisés papi jelmondata olvasható: „Megismertük a szeretetet.” (1Jn 4, 16) Választását ő maga ekképpen indokolta: „A szívemhez nagyon közel áll ennek a jelmondatnak az üzenete, amely a papi, keresztény életnek a titka. A keresztény élet első lépése az Isten szeretetével való találkozás. Ahogyan a katekizmus első kérdése is erre vonatkozik, nekem is ebben kell jelen lennem, ezt kell szolgálnom, magammal vinnem, hogy amit megtapasztaltam, megéltem, azt hitelesen, éltetően, segítően átadjam. Ez a mondat számomra a teljességet jelenti, folyamatosan érlelődik bennem.”[5]

Az összeállítást készítette: Dr. Schmelczer-Pohánka Éva könyvtárvezető

Felhasznált irodalom:
Kovács Ágnes: „A föld dönt, nem én” – Beszélgetés Felföldi László kinevezett pécsi püspökkel [2021.01.08.]
Tájékoztatás Felföldi László püspökké szenteléséről és beiktatásáról, a szertartás online közvetítéséről [2021.01.08.]
Nyulásziné Straub Éva: Magyarország címeres könyve. A heraldika alapjai. Budapest, 2001.
Polgár Marianne: Címerek és ábrázolások [2021.01.08.]

[1][1] Ezúton köszönöm dr. Tegzes Ferencnek, a Magyar Nemzeti Levéltár Baranya Megyei Levéltára nyugalmazott főlevéltárosának a heraldikai leíráshoz nyújtott segítségét.

[2] Krisztus teste és vére: a kenyér és bor.

[3] A hal a keresztény szimbolikában Jézus Krisztust jelképezi.

[4] A képek forrása: Központi Piarista Rend Könyvtára; MaNDA. Köszönöm Baranya Péter könyvtárvezető segítségét.

A piarista címer címertani egysége: a Mária-monogram, a négy görög betű, tetején a koronával.

[5] Kovács 2020.

Szentmise közvetítések banner v2

 

LD honlap logó Telefon

2021 október
H K Sz Cs P Szo V
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Közelgő események

Magyar Katolikus Kulturális Hetek:
-
2021. 10. 28. - 2021. 10. 31.
Férfitalálkozó - Férfi mivolt:
Szekszárd, Rk. plébánia -
2021. 10. 29. -
Mindenszentek - ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2021. 11. 01. -
Szentségimádás és szentmise a hivatásokért:
Pécsi Székesegyház -
2021. 11. 04. -
Elváltak, egyedülálló szülők lelkigyakorlata:
Máriagyűd -
2021. 11. 05. - 2021. 11. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

pem nek

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség