Nagyböjt vasárnapjain az evangéliumhoz kapcsolódóan elmélkedéssorozattal jelentkezünk. Az első vasárnapon Keresztes Andor máriagyűdi plébános tanítását közöljük.  

† EVANGÉLIUM Szent Márk könyvéből

Abban az időben a Lélek kivitte Jézust a pusztába. Negyven napig kint volt a pusztában, és megkísértette a sátán. Vadállatokkal volt együtt, és angyalok szolgáltak neki. Amikor Jánost elfogták, Jézus Galileába ment, és hirdette az Isten evangéliumát: „Betelt az idő, közel van az Isten országa. Térjetek meg, és higgyetek az evangéliumban.”
Ezek az evangélium igéi.

Mk 1,12-15

 

A mai szentírási szakaszok a megkísértett emberi létről szólnak, de egyben rámutat a Jézusi megoldásra is. „ Akkor a Lélek a pusztába vitte Jézust, hogy a sátán megkísértse.” Jézus számára a puszta nemcsak a visszavonultság helye, hanem csatamező is, ahol az apostoli tevékenységének megkezdése előtt állást foglal Isten és az ember örök ellensége ellen.

Az ember éppen hogy kikerült a Teremtő kezéből (Ter 2 7-9, 3 1-7) az isteni teret félretolva, saját nagyságát keresi, így a pusztulásba rohan, magával rántva utódait. Isten azonban tudja, hogy az embert becsapták, ezért ugyan megbünteti, de megígéri neki az Üdvözítőt, aki majd megszabadítja a tévedéstől és a bűntől. Isten Fia, vállalva a mű végrehajtását emberré lesz, a bűn kivételével egészen hasonló az emberhez. Még azt sem utasítja el, hogy a Gonosz őt megkísértse.

Talán csodálkozunk, hogy mily messze megy Jézus megkísértése! Mi mindent tehet az ördög! Milyen nagy teret enged neki az Isten. A Szentlélek mint egy kiszolgáltatja Jézust az ördögnek. Bele viszi a kísértésbe. A kísértés idején Jézus fegyvere a Szentírás. Az ördög cselei és hazugságai szertefoszlanak Isten szavának valóságában. Ugyanezt teszi a Szentlélek a kereszténységgel most a nagyböjti időben.

Isten ki akarja próbálni szeretetünk erejét, ezért engedi meg a sátánnak, hogy esendőségünket próbára tegye. Isten sokat kockáztat, hogy minket megnyerjen: egész szívünket. Ha a kísértések tartalmán elgondolkodunk az első a szükség kísértése, a második a dicsőség kísértése a harmadik a hatalom kísértése. Emberi életünk velejárói. Jézus a 40 napos böjtölés után kapja meg a kísértést, akkor amikor emberileg a leggyengébb és legsebezhetőbb, de kegyelmileg a legerősebb!

Az ördög felett nincs tartós és totális győzelem Szent Lukács evangélista így ír erről: „ Ekkor egy időre elhagyta Őt az ördög.” Azután újra jött a farizeusok beszédjében, a szadduceusoknál, az olajfák hegyén és a kereszten való megkísértésben. Biztonságban csak Isten kezében lehetünk. Ő ugyan hűségünket, szeretetünket kipróbálva kiszolgáltat minket a sátán kísértéseinek, de nem enged végleg elbukni minket. Hála legyen érte!

Keresztes Andor
máriagyűdi plébános

Nyitókép: Cathopic 

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 június
H K Sz Cs P Szo V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Közelgő események

Gyalogos zarándoklat a szentelendőkért:
-
2024. 06. 21. - 2024. 06. 21.
A székesegyház felszentelésének 133. évfordulója:
-
2024. 06. 21. - 2024. 06. 21.
PAPSZENTELÉS a pécsi székesegyházban:
-
2024. 06. 22. - 2024. 06. 22.
Szentelési jubileumot ünneplő püspökök miséje a székesegyházban:
-
2024. 06. 29. - 2024. 06. 29.
Máriagyűdi ifjúsági találkozó:
-
2024. 07. 04. - 2024. 07. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség