„Nagy szent, akire rábízhatjuk életünket” – ezekkel a szavakkal emlékeztette Ferenc pápa néhány nappal Szent József emléknapja előtt a híveket arra, hogy ma, Amoris leatitia (A szeretet öröme) kezdetű apostoli buzdítása kiadásának ötödik évfordulóján a családoknak szentelt év kezdődik.

A tavaly december 27-én meghirdetett szentév középpontjában a házastársi és családi lelkiség (ld. Amoris leatitia záró fejezete) ünneplése, tudatosítása és megvalósítása áll. Amint Ferenc pápa a dokumentum bevezető gondolatai között első helyen leszögezi: „A családokban megélt szeretet öröme az Egyháznak is ujjongása. (…) a házasság válságának számos jele ellenére »a család utáni vágy továbbra is eleven és ösztönzi az Egyházat, főként a fiatalok között«. E vágy válaszaként »a családra vonatkozó keresztény üzenet valóban örömhír.«”

A házastársi és családi lelkiség bekapcsolja a párt a természetfölötti közösségbe („a Szentháromság jelen van a házassági közösség templomában”). A kizárólagos és szabad szeretet lelkisége az imádságban egyesült életről tesz tanúbizonyságot, és a gondoskodás, a vigasztalás és a biztatás lelkiségének alapjain nyugszik.

„A Mester és Szent Pál házasságról szóló szavai (vö. Mt 22,30; 1Kor 7,29-31) bele vannak írva - és nem véletlenül - létezésünk végső és definitív dimenziójába, amelyet vissza kell hódítanunk. A házastársak így felismerhetik az út értelmét, amelyen haladnak. Ugyanis, ahogyan többször említettük e buzdításban, egy család sem tökéletes valóság, és nincs készen egyszer s mindenkorra, hanem fokozatosan ki kell bontakoztatnia szeretőképességét.” (Amoris leatitia, 325.)

„Az életben, a munkában, a családban, az öröm és a fájdalom pillanataiban Szent József mindig kereste és szerette az Urat. Kiérdemelte a Szentírás dicséretét, mint igaz és bölcs ember. Fohászkodjatok hozzá mindig, különösen a nehéz pillanatokban, melyekkel találkoztok” – biztatta Ferenc pápa a híveket a szentév küszöbén.

Sajátos hangulatot kölcsönöz a családévnek az, ahogyan első fele a teremtésvédelem évének végével összefonódik. Míg előbbi az emberi élet egy központi jelentőségű metszetére koncentrál, utóbbi az egész életet átfogó új szemlélet kialakítására ösztönöz.

Ferenc pápa
Imádság a Szent Családhoz

Jézus, Mária és József,
bennetek szemléljük
az igaz szeretet ragyogását,
nagy bizalommal rátok bízzuk magunkat.

Názáreti Szent Család,
tedd a mi családjainkat is
a közösség helyeivé és az imádság cönákulumaivá*,
az evangélium hiteles iskoláivá
és kicsiny család-egyházakká.

Názáreti Szent Család,
a mi családjainkban soha ne kerüljön sor
erőszakosságra, elzárkózásra és megoszlásra,
és ha valaki megsebesült vagy megbotránkozott,
azonnal nyerjen vigasztalást és gyógyulást.

Názáreti Szent Család,
add, hogy mindannyiunkban tudatosodjék
a család szent és sérthetetlen jellege,
és Isten terve szerinti szépsége.

Jézus, Mária és József!
Hallgassatok meg minket,
és fogadjátok el könyörgésünket! Ámen.
*terített asztalaivá (szerk.)

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 február
H K Sz Cs P Szo V
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Közelgő események

Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 02. 23. - 2024. 02. 23.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 02. 25. - 2024. 02. 25.
Egyházmegyei szabadegyetem 2024/1:
-
2024. 02. 28. - 2024. 02. 28.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 03. 01. - 2024. 03. 01.
Férfitalálkozó :
Dombóvár -
2024. 03. 08. - 2024. 03. 08.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség