Ferenc pápa a vasárnapi Regina Coeli imájában utalt rá, hogy elkezdődött a „Laudato si’ hete”, amely arra oktat bennünket, hogy meghallgassuk a Föld és a szegények kiáltását. Köszönetét fejezte ki az Átfogó Emberi Fejlődés Dikasztériumának, a Globális Katolikus Klímamozgalomnak, a Nemzetközi Karitásznak és számos csatlakozó szervezetnek, majd mindenkit meghívott, hogy vegyen részt a kezdeményezésben.
A Globális Katolikus Klímamozgalom a hét során a teremtésvédelemhez kapcsolódó témákban meghívott szakértőkkel és előadókkal szervez beszélgetéseket. A program és a csatlakozás lehetősége az alábbi linken elérhető: https://laudatosiweek.org/events/.
A Laudato si’ év záróhetében a Pécsi Egyházmegye honlapján és Facebook oldalán a teremtésvédelmi világnapok kapcsán figyelmet szentelünk az éves ünnepnapoknak és a kiemelt természetvédelmi témáknak. Az első írásunk is ehhez fűződik, a nemrégiben ünnepelt madarak és fák napja világnapról emlékezünk meg.
MADARAK ÉS FÁK NAPJA
„Évente egy nap szenteltessék a madarak és fák védelmében” (Herman Ottó)
A madarak és fák napja a Föld napjának a testvérünnepe, amelynek célja, hogy különböző megemlékezésekkel, rendezvényekkel a társadalom, különösen az ifjúság természetvédelem iránti elkötelezettségét kialakítsa, elmélyítse. Időpontja a hatályos természetvédelmi törvény szerint minden év május 10-e. A hagyomány immáron több mint százéves. Megszervezésének közvetlen előzménye a „mezőgazdaságra hasznos madarak” védelme érdekében 1902-ben kötött párizsi egyezmény, mely után Chernel István ornitológus még ebben az évben megszervezte az első madarak és fák napját.
1906. ápr. 27-én Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter körrendeletet adott ki, amely szerint e napon eper- vagy más gyümölcsfákat kellett ültetni, illetve öntözni és meg kellett emlékezni a hasznos madarakról. Az állatvédő egyesület és a Magyar Ornitológiai Központ - Hermann Ottó irányításával - jelentősen támogatta ezt a nemes mozgalmat. Századunk első felében minden májusban sor is került erre a programra. A második világháború után sokat vesztett népszerűségéből, de a kilencvenes években ismét egyre többen ünneplik meg. 1996 óta kormányrendelet alapján a madarak és fák napját május 10-én ünnepli az ország.
A teremtésvédelem kulturális és környezeti értékeink védelme szent felelősséggel és szeretettel. Tegyük felelősséggel, amit a Jóisten – ahogyan a Teremtés könyvében olvashatjuk –, ránk bízott, azt, hogy a földet műveljük és őrizzük meg (vö. Ter 2,15), s mindezt tegyük evangéliumi szerető hittel, ami a megváltott, új ember sajátja! A teremtésvédelem az egyik dolgunk itt a földön, ami a lelkünkben kezdődik és beletartozik minden ember, az őt körülvevő környezettel.
Forrás: teremtesvedelem.hu Fotó: Nyíregyházi Egyházmegye
VERSAJÁNLÓ:
Nemes-Nagy Ágnes: Madár
Egy madár ül a vállamon,
ki együtt született velem.
Már oly nagy, már olyan nehéz,
hogy minden leptem gyötrelem.
Súly, súly rajtam, bénaság,
ellökném, rámakaszkodik,
mint egy tölgyfa a gyökerét
vállamba vájja karmait.
Hallom, fülemnél ott dobog
irtózatos madár-szíve.
Ha elröpülne egy napon,
most már eldőlnék nélküle.
Benedek Elek- Szeresd a fát
Szeresd a fát, hisz ő is érez,
Szép gyöngén nyúlj a leveléhez;
Ágát ne törd, lombját ne tépjed,
Hagyd annak, ami: épnek, szépnek,
Ne bántsd a fát!
Ő is anya, minden levele
Egy-egy gyermek, gonddal nevelve;
És gyermek minden ágacskája,
Szeretettel tekints föl rája,
Szeresd a fát!
Édes gyümölcsét várva-várod,
S mégis letépnéd a virágot?
Szegény virág gyorsan elszárad,
S te bánkódol majd, késő bánat!
Ne bántsd a fát!
Megtépett fának nincs virága,
Mint a vak, úgy néz a világba.
Oly bús a fa, a tördelt, tépett,
Mint anyád, ha elvesztne téged,
Szeresd a fát!
Falombok közt viharba, vészbe,
Lám, meg se ring madárka fészke:
Fáradt ha vagy, leülsz alája,
S elszenderít madár danája,
Ne bántsd a fát!
Mind, akik fákat ültetének,
Sírjukra szálljon hálaének:
Ásóval is költők valának,
Szép, lombos fáról álmodának,
Szeresd a fát!
Forrás: Vaticannews.hu, tereemtesvedelem.hu