Új sorozatot indítottunk el honlapunkon, amelynek során hetente Egyházmegyénk egy-egy plébániájának területére látogatunk el virtuálisan. Sétáink során rápillanthatunk a térségben rejlő értékekre, betekinthetünk az érintett plébánia közösségi életébe, tevékenységeibe, miközben lelki útravalóval is gazdagodhatunk.
Második állomás: Kővágótöttös – „Csodálatos a hívekkel együtt ünnepelni…”
Kővágótöttös településen a Kővágószőlősi Plébánia aktív világi munkatársa, a helyben lakó Istenes György, igeliturgia vezető mutatja be a falu templomát, mesél a hátrányos helyzetű családokat segítő tevékenységekről, valamint a lelki szolgálatban megtapasztalt élményeiről:
A faluban a szentmisék, liturgiák helyszíne a 13. században épült Szent Miklós-templom, amely a török hódoltság idején majdnem teljesen megsemmisült. Az eredeti Árpád-kori formájából a félköríves szentély, a déli bejárat és három ablak maradt meg. Az épületet 1726-ban helyreállították, majd 1780-ban barokk stílusú tornyot építettek hozzá. Egy évszázad elteltével, 1893-ban ismét felújították. A templom hajója síkmennyezettel fedett, a bejárati részen cseh süvegboltozatos kórus van. Szenteltvíztartója a román korból származik. Az elmúlt időszakban végzett orgona felújítás a település lakosságának összefogásával megvalósulhatott meg.
A Pécsi Egyházmegyei Katolikus Karitász helyi munkacsoportja 2017-ben jött létre Kővágószőlős, Kővágótöttös és Bicsérd települések önkénteseinek összefogásával. Fő feladatként élelmiszermentést, adományok gyűjtését és szétosztását, a kisgyermekes családokat segítő pelenkaprogramba való bekapcsolódást, beiskolázások támogatását végzik annak érdekében, hogy rászoruló családoknak helyben nyújtsanak segítséget. A kővágótöttösiek mind a mai napig a bicsérdiekkel összefogva tudják támogató szolgálatukat végezni.
Istenes György nemcsak a szeretetszolgálatban tevékenykedik, hanem immár 20 éve igeliturgia vezetőként hirdeti Isten igéjét Bakonyán, Cserkúton, Kővágótöttösön és Kővágószőlősön. György elmesélte, hogy szolgálatának kezdete nehéz volt, mivel a templomokban elsősorban a papot várták, de ma már szívesen fogadják, számára is megtisztelő és felemelő érzés e szent szolgálatot végezni: „Csodálatos a hívekkel együtt ünnepelni, és jó tapasztalat időnként új arcokkal találkozni.” Ugyanakkor örömteli, hogy az igeliturgiák ünnepi jellegét és a hívek közös imádságát Dabasné László Mária kántori szolgálata és közreműködése is segíti.
Kővágótöttös és Kővágószőlős között nagyjából félúton, a nyugat-mecseki szőlőhegyen áll Soubirous Szent Bernadett nevét viselő kis kápolna, melynek belső kialakítása emlékeztet arra a lourdes-i barlangra, ahol a legenda szerint Mária megjelent a helyi molnár legidősebb lányának. A főhomlokzaton található tábla szerint 1943-ban, a közelben kitermelt permi vörös homokkőből ciklopfalazattal emelt apró épület észak-déli tájolású, félköríves szentélyzáródással. A mindössze néhány négyzetméteres belső teret, amelyben Szűz Mária és Szent Bernadett szobra áll, alacsony hajlású tető fedi. A bejáratot egyszerű, áttört, kovácsolt-hegesztett vaskapu zárja. Lelket és testet egyaránt megnyugtató érzés a kis kápolna környezetében elidőzni, majd erővel eltelve tovább indulni.
Lelki sétánk második állomását Szent Bernadett utolsó szavaival zárjuk:
„Szentséges Szűz Mária, Isten Anyja, imádkozz értem, szegény bűnösért!”
Forrás:
Dr. Timár György: A Nyugat-Mecsek középkori templomai
archiv.katolikus.hu
Fotók: Barics Gábriel, Endrédi Melinda, Istenes György, Pécsi Egyházmegyei Katolikus Karitász