Megkezdett sorozatunkat, melyben az ENSZ által meghatározott fenntarthatósági célokhoz kapcsolódóan ismertettünk részleteket Ferenc pápa Laudato si’ enciklikájából, a Laudato si akcióterv bemutatásával folytatjuk. A Laudato si’ akcióplatform és az ahhoz kapcsolódó célok hasonlítanak az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaihoz.
2015-ben Ferenc pápa Laudato si‘ címmel enciklikát, azaz minden e Földön élő embernek szóló körlevelet írt „közös otthonunk” gondozásáról, mely magyar nyelven „Áldott légy” címmel jelent meg. Az ötödik évforduló alkalmából a Vatikán arra hívta fel a keresztényeket, hogy csatlakozzanak helyi mozgalmakhoz, és fokozatosan törekedjenek a „teljes fenntarthatóság” felé az elkövetkező évtizedben. Ez egy olyan út, amely magában foglalja a karbon-semlegességet, az egyszerűbb életmódot és a fosszilis üzemanyagoktól való lemondást is.
A Laudato si’ év folytatása ez a többéves “Laudato si” akcióterv, amely arra hív meg, hogy nyilvánosan kötelezzük el magunkat egy hétéves ökológiai átalakulás mellett.
Az akcióterv hét „Laudato si’ cél”-t ölel fel, amelyek az enciklika integrált ökológia koncepcióján alapulnak. Az integrált ökológia a Laudato Si' szellemében a következő:
- Válasz a Föld kiáltására (a tiszta, megújuló energia nagyobb mértékű használata és a fosszilis tüzelőanyagok csökkentése a karbonsemlegesség elérése érdekében, a biológiai sokféleség védelmére és előmozdítására irányuló erőfeszítések, a tiszta vízhez való hozzáférés biztosítása mindenki számára stb.).
- Válasz a szegények kiáltására (az emberi élet védelme a fogantatástól a természetes halálig, a földi élet minden formájának, különös tekintettel a kiszolgáltatott csoportoknak /például az őslakos közösségek, a szegények, a menekültek, a gyermekek/ védelme stb.).
- Ökológiai gazdaságtan (fenntartható termelés, Fair-trade, etikus fogyasztás, etikus befektetések, a fosszilis tüzelőanyagoktól és minden olyan gazdasági tevékenységtől való megválás, amely káros a bolygóra és az emberekre, befektetés a megújuló energiába stb.).
- Egyszerű életmód elfogadása (józanság az erőforrások és az energia felhasználásában, az egyszer használatos műanyag kerülése, növényi alapú táplálkozás, továbbá a húsfogyasztás csökkentése, a tömegközlekedés nagyobb mértékű használata és a környezetszennyező közlekedési módok elkerülése stb.).
- Ökológiai nevelés (az oktatási tantervek újragondolása és újratervezése, valamint az oktatási intézmények reformja az integrált ökológia szellemében az ökológiai tudatosság és cselekvés kialakítása érdekében, a fiatalok, tanárok és oktatási vezetők ökológiai hivatásának előmozdítása stb.).
- Ökológiai lelkiség (a csodálat, dicsőítés, öröm és hála szellemében a Teremtővel és a természettel való szorosabb kapcsolat ösztönzése, a teremtésközpontú liturgikus ünnepségek előmozdítása, ökológiai katekézis, ima, lelkigyakorlatok, képzések stb.).
- A közösségi részvétel és a részvételi cselekvés hangsúlyozása a teremtés gondozása érdekében helyi, regionális, nemzeti és nemzetközi szinten (az érdekérvényesítés és a népi kampányok előmozdítása, a helyi területen és a szomszédos ökoszisztémákban való meggyökerezés ösztönzése stb.).
A cselekvési platform konkrét tevékenysége 2021-ben kezdődik, egyelőre nem meghatározott számú kezdeti résztvevő meghívásával. A leendő résztvevők több csoportot képviselnek (családok, egyházmegyék, iskolák, egyetemek, kórházak, vállalkozások, gazdaságok, vallási közösségek), és elkötelezik magukat a célok teljesítésére a következő hét év során. A program 2030-ig folytatódik.
Forrás: laudatosiactionplatform.org, ncronline.org; teremtesvedelem.hu