Tájékoztató

Pályázat azonosítószáma: TOP-1.2.1-15-TL1-2019-00025

Pályázat címe: Komplex ökoturisztikai fejlesztés Tolna megyében kiemelten a Papdi kirándulóhely ökoturisztikai fejlesztésével

Kedvezményezett neve: Pécsi Egyházmegye

Szerződött támogatási összeg: 149.959.575 Ft

Támogatás mértéke (%-ban): 100%

Projekt tényleges befejezési dátuma: 2022.04.30.

Projekt tartalmának bemutatása:

befektetés a jövőbeAz egyedi természeti adottságok bemutatásához keretet teremtő létesítmények megvalósítása, a természeti értékekben rejlő turisztikai potenciál hasznosítása, a térség természeti értékeire alapozott turisztikai vonzerők, helyszínek, látnivalók létesítésére, védelmére, megőrzésére és bemutatására irányuló erőfeszítések a Falusi Élménypont Ökoturisztikai Egyesület céljai között szerepelnek. Fentiekre való tekintettel az Egyesület a Papd kirándulóhely ökoturisztikai fejlesztését határozta el. Ez a kirándulóhely közbenső célállomása lehet a környék természeti adottságait, épített örökségeit és a kulturális programokat látogatóknak. A projekt a Tolnai-hegyhát természeti értékeiben rejlő turisztikai potenciál és a kulturális programok közötti kapocs megteremtésének eszköze lehet. A közeli Lengyel-Annafürdő a térség turisztikai központja, 2011-ben Az Év Ökoturisztikai Létesítménye pályázaton, a látogatóközpont kategóriában III. helyezést ért el, de ugyanebben az évben a Dél-Dunántúl Turizmusáért díjat is megkapta. Ebből kifolyólag a térség turisztikai forgalma megnőtt és szükségessé vált a környezetének a fejlesztése is. Papd helyszín jelenleg is a térség környezeti nevelésének része, mert a turisztikai és az erdei iskolás csoportok szervezett programok keretén belül a jelzett turistautakon közelítik meg a Papd erdei kirándulóhelyet. Innen a bronzkori földvár, a Wosinszky-sánc emlékhely érintésével a Szentkúti kunyhó-ökoházat látogatják. Sajnos a Papd erdei kirándulóhelyen nincs megfelelő infrastruktúra, pedig itt pihenik ki az emberek a túra fáradalmait. Nehezen közelíthető meg a hely a vizenyős, dús réti növényzet miatt. A fejlesztés során létrejövő új turisztikai infrastruktúra még több kirándulót vonz, mely közvetve a térség turisztikai szolgáltató intézményeinek forgalom növekedését generálhatja. A kirándulóhely leglátványosabb eleme a Pécsi Egyházmegye tulajdonában lévő Papdi kápolna, mely „Papd” nevű középkori település helyén, annak emlékére épült 1883-ban, majd újraépült 1930-ban. A török hódoltság előtt ez a hely lakott volt, de a falu kihalt időközben, a természet visszahódította a település helyét, ennek emlékére épült a kápolna. A Papd erdei kirándulóhelyen egy XIX. században épült kápolna áll, melyet 1930-ban újraépítettek a vizenyős területen beállt süllyedés miatt. Legutoljára 1984-ben újították fel, azóta folyamatosan romlik az állapota. A környék búcsújáró helye is egyben. A kápolna szigetelése, vakolata rossz, omlik, nyílászárók felfeszítve, a tető azbeszt palával fedett. A kirándulóhely környezete varázslatos a réti növényzet és a vadregényes erdők miatt. Ezek fényében szükséges nem csak a kirándulóhely fejlesztése, hanem a kápolna külső felújítása is. A beavatkozás első sorban a nyílászárók cseréjét, festést, a tetőszerkezet javítását, illetve az azbeszt tető cserépre való cserélését jelenti. Nem műemlékvédelmi épület. A kápolna körül egy tanösvény kerül kialakításra, melynek két funkciója van. Egyrészt a megközelítést teszi könnyebbé, mert a bokáig süllyedő, vizenyős réti növényzeten magasított padló ösvény készül, így a talaj és a növényzet nem sérül, és időjárástól függetlenül, kerülők nélkül is megközelíthető a hely minden irányból. Ezért magas padlós ösvény, hidak, kőzúzalékkal stabilizált útszakaszok készülnek. A másik funkciója a természeti értékek megismerésére, tudásátadásra épül, ugyanis az ösvényen madármegfigyelő torony, tanösvény táblák, interaktív bemutató eszközök készülnek, továbbá esőbeálló védőház, padok, asztalok, tűzrakóhely. Egyesületünk az adott attrakció fejlesztésén túl a turistaszám növekedésével kívánja elősegíteni a környező, jellemzően leszakadó félben lévő települések helyi erőforrásaiban rejlő lehetőségek hatékonyabb kiaknázását. Tovább színesítjük a Tolnai dombság területén az ökoturisztikai kínálatot és a meglévő és fejlesztett attrakciókat tematikus módon hálózatba kapcsoljuk. Ennek érdekében Pári Községben a Tolnai dombság festői lankái között meghúzódó Tolna megyei településen egy meglévő parasztház felújításával, bővítésével létrehozunk egy suszter múzeumot, kézműves foglalkoztatókat alakítunk ki, ahol a fiatalok, családok megismerkedhetnek a népi hagyományokkal, a népi mesterségekkel, valamint interaktív bemutatótermet alakítunk ki, ahol a Tolnai dombság gyógy-és fűszernövényeit ismerhetik meg az érdeklődők. A Tolna megyében működő térségi TDM-mel, a Tolna Kincse Turisztikai Egyesülettel szakmai együttműködést kívánunk kialakítani, illetve helyi vállalkozásokkal is szeretnénk összefogni, hogy a térségfejlesztési hatás minél erősebb és széleskörűbb lehessen. A térségét övező települések Gyulaj, Kurd, Mucsi, Závod, Lengyel, Pári mind küzdenek a munkanélküliséggel, így a turisták számának növekedése, költésük felfutása képes segíteni a térség jövedelemtermelő képességének javításán.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 október
H K Sz Cs P Szo V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Közelgő események

Férfitalálkozó:
Paks -
2023. 10. 06. - 2023. 10. 06.
Férfitalálkozó:
Tamási -
2023. 10. 13. - 2023. 10. 13.
Német nyelvű szentmise:
Pécsi székesegyház -
2023. 10. 15. - 2023. 10. 15.
Szabadegyetem:
Pécs, Magtár Látogatóközpont -
2023. 10. 18. - 2023. 10. 18.
Férfitalálkozó:
Dombóvár -
2023. 10. 20. - 2023. 10. 20.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség