A Pécsi Egyházmegye a korábbi évek hagyományát folytatva idén is megrendezi az Ars Sacra fesztivált. A rendezvénysorozat szeptember 4-én kezdődik és 12-én zárul. A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszussal együtt megrendezésre kerülő egyházművészeti fesztivál mottója: „Minden forrásom belőled fakad” (Zsolt 87,7).

PROGRAMOK
2021. szeptember 4-12.


2021. szeptember 4., szombat

15.00 A kehely meséje - múzeumpedagógiai foglalkozás - Pécs, Püspöki Kincstár

A Püspöki Kincstárban zajló foglalkozás során néhány különleges tárgy segítségével, élményszerű, játékos formában közelítjük meg az Eucharisztia témáját. Természetesen nem marad el az alkotás öröme sem, s végül nem mindennapi meglepetés várja a résztvevőket.

0001

 

17.30 Báta, az Eucharisztia magyarországi kegyhelye c. kiállítás megnyitója - Báta, Szent Vér Bazilika

A kiállítás 3 tematikai egységből épül fel:

  1. A Szent Vér templom építése és az 1938-as Eucharisztikus Kongresszus: az egykori bátai bencés apátság és eucharisztikus kegyhely a török uralom idején elpusztult. Nemzeti összefogás eredményeként épült fel 1938-39-ben a Szent Vér templom, amelynek építése egybeesik az 1938-as Eucharisztikus Kongresszussal. A tárlatokon eredeti dokumentumok és fényképek segítségével mutatjuk be a templom építését, felszentelését, miközben láthatunk olyan tárgyakat, liturgikus ruhákat, amelyek az 1938-as kongresszushoz kapcsolódnak.
  2. Az Eucharisztia tiszteletének őrhelye – eucharisztikus búcsúk Bátán: fényképek segítségével bemutatjuk a legjelentősebb búcsúkat 1939 és 2015 között. A kiállításon megjelennek ebben az időszakban készített szentképek, kiadványok is.
  3. Felkészülés a 2021-es Eucharisztikus Kongresszusra: a második magyarországi Eucharisztikus Kongresszus lehetőséget biztosított arra is, hogy a lelki előkészítés mellett a kegyhely is megújuljon. Európai Uniós pályázat segítségével megújult a kegytemplom, amely Szent Vér ereklyével gazdagodott és megkapta a Basilica minor kitüntető címet. A régi plébániából lelkigyakorlatos ház lett, s a tágabb környezet is átalakult. A kiállításnak ez az egysége bemutatja a régi és a jelenlegi állapotot.

A kiállítást megnyitja: Felföldi László pécsi megyéspüspök

A kiállítás 2021. október 31-ig nyitvatartási időben látogatható.

 

18.00 Szentmise - Báta, Szent Vér Bazilika

„Az évszázados hagyományokkal rendelkező Eucharisztikus kegyhelyen különleges módon nyílik lehetőségünk találkozni az oltáron megjelenő Krisztussal.” A szentmisét excellenciás és főtisztelendő Felföldi László pécsi megyéspüspök úr mutatja be.

19.00 Az Eucharisztiára hangolva /a PTE-MK orgonistáinak egyházzenei hangversenye - Báta, Szent Vér Bazilika

A hangverseny programjának gerincét az Oltáriszentséghez kapcsolódó művek és feldolgozások adják. A koncerten az új orgonista generáció és tanáruk együtt lép a hallgatóság elé, illetve közös éneklésre is mód nyílik.

 

2021. szeptember 5., vasárnap

14.00 Mesterségem címere: Ötvösség - múzeumandragógiai foglalkozás felnőtteknek - Pécs, Püspöki Kincstár

A Püspöki Kincstár állandó kiállításában látható ötvöstárgyak segítségével ismerkedhetünk meg az Eucharisztia őrzését szolgáló edényekkel, és az azokat készítő mesterekkel. A foglalkozás második részében közös alkotásra invitáljuk a résztvevőket.

 

2021. szeptember 6., hétfő

17.00 Rejtettség/Felsejlés című kiállítás megnyitója - Pécs, Dóm Kőtár

Képzőművészeti kiállítás a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának alkotásaiból, amelynek magját a Művészeti Kar keresztény szakrális specializáció képzés alatt készült művei adják. Az alkotók műfaji határok nélkül, a művészet eszköztárával keresik a transzcendencia valóságát.

A kiállításon köszöntőt mond: Dr. Kvanduk Frigyes általános helynök

A kiállítást megnyitja: dr. habil Görföl Tibor PHD teológus

A kiállítás október végéig tekinthető meg. Nyitva tartás: hétfőtől vasárnapig (keddi napok kivételével) 10.00-17.00 óráig.

 

2021. szeptember 7., kedd

19.00 Zenei fókuszban az Eucharisztia – a PTE-MK kórusainak egyházzenei hangversenye - Pécs, Székesegyház

Az est során az Egyetemi Nőikar és a Pécsi Egyetemi Kórus közösen hangolja a résztvevőket az Oltáriszentség tiszteletére komponált zeneművek megszólaltatása által. Az előadás során NEK pályadíjas kompozíciók is elhangzanak.

Egyetemi Nőikar
Michael Haydn: Laudate pueri Dominum
Varga Judit: Pie Jesu
Kovács Szilárd Ferenc: Ó Uram, nem vagyok én méltó (gitáros feldolgozás) - Közreműködik: Kovács Szilárd Ferenc (orgona)
Balatoni Sándor: Ó, legszentebb nagy Szentség (a NEK pályadíjas alkotása)
Balatoni Sándor: Caeli enarrant gloriam Dei (Psalm 19.)
Vezényel: Antal Laura és Hoffner Tibor

Pécsi Egyetemi Kórus
Thomas Tallis: If Ye Love Me
Felix Mendelssohn  Bartholdy: Verleih uns Frieden
Gioachino Rossini: O Salutaris Hostia

Anton Bruckner: Ave Maria
Kovács Szilárd Ferenc: Magyar mise (a NEK pályadíjas alkotásának vegyeskari változata) - Közreműködik: Kovács Szilárd Ferenc (orgona)
Kodály Zoltán: Szép könyörgés
Balatoni Sándor: Cantate Domino
Vezényel: Lakner Tamás, Liszt-díjas karnagy


Összkar:
Győzelemről énekeljen – az 1938-as és a 2021-es Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus himnusza (Kovács Szilárd Ferenc feldolgozása) – Közreműködik: Solymosi Péter (trombita) és Kovács Szilárd Ferenc (orgona)
Charles-Marie Widor: Toccata  arr. Balatoni Sándor – Közreműködik: Balatoni Sándor (orgona)
Vezényel: Lakner Tamás

 

2021. szeptember 8., szerda

18.00 Ünnepi szentmise - Pécs, Székesegyház

Ezen a napon ünnepeljük a Boldogságos Szűz Mária születésnapját.  Mária közénk jön, hogy rajta keresztül beléphessen életünkbe Jézus Krisztus. Megváltónk édesanyjának örvendezve vehetünk részt a szentmisén és részesülhetünk az Eucharisztiában. 

 

2021. szeptember 9., csütörtök

17.00 Mesterségem címere: Ötvösség – interaktív tárlatvezetés - Pécs, Püspöki Kincstár

A Püspöki Kincstár állandó kiállításában látható ötvöstárgyak segítségével ismerkedhetünk meg az Eucharisztia őrzését szolgáló edényekkel, és az azokat készítő mesterekkel. A foglalkozás második részében közös alkotásra invitáljuk a résztvevőket.

 

2021. szeptember 10., péntek

16.00 Orgonatúra- Pécs, Székesegyház

A Pécsi Bazilika zeneigazgatója, Kovács Szilárd Ferenc orgonaművész és felesége, Kovácsné Márfi Rita egy izgalmas zenei csemegére invitálja az érdeklődőket:

A Székesegyház belső renovációs munkálatai során annak orgonái is megújultak, így jött az ötlet, hogy az összesen 7563 síp (a nagyorgona: 6101 sípja, a Corpus Christi orgonájának 744 sípja, a Szent Mór Kápolna 494 sípja és a szentélyorgona 224 sípja) szólalhasson meg egy zenei esemény során.
A Bazilika négy orgonája önállóan és egy trombitával kiegészítve is hallható majd az alkalmon. A hallgatók itt egyedülálló módon a kamaraformációnak köszönhetően pontosabb képet kaphatnak a hangszerek zenei lehetőségeiről. A túra során az érdeklődők közelről is megtekinthetik a hangszereket rövid szöveges ismertető közben.

 

2021. szeptember 11., szombat

15.00 A kehely meséje – múzeumpedagógiai foglalkozás - Pécs, Püspöki Kincstár

A Püspöki Kincstárban zajló foglalkozás során néhány különleges tárgy segítségével, élményszerű, játékos formában közelítjük meg az Eucharisztia témáját. Természetesen nem marad el az alkotás öröme sem, s végül nem mindennapi meglepetés várja a résztvevőket.

 

A programváltozás jogát fenntartjuk!

Melléklet
Download this file (ars_sacra_plakat_4.pdf)Ars Sacra 2021 - plakát[ ]

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 március
H K Sz Cs P Szo V
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

Keresztút és szentmise a Szent Kereszt ereklye jelenlétében:
Máriagyűd -
2023. 03. 31. - 2023. 03. 31.
Férfitalálkozó:
Mohács -
2023. 03. 31. - 2023. 03. 31.
Városi keresztút:
Belváros, Pécs -
2023. 04. 01. - 2023. 04. 01.
Nagyböjti lelki délután:
Pécs-Gyárváros -
2023. 04. 03. - 2023. 04. 03.
Nagyböjti lelki délután:
Pécs-Kertváros -
2023. 04. 04. - 2023. 04. 04.

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség