Hetente jelentkező lelki sétáink alkalmával rápillanthatunk a térségben rejlő értékekre, betekinthetünk az érintett plébánia közösségi életébe, tevékenységeibe, miközben lelki útravalóval is gazdagodhatunk.

Tizenkilencedik állomás: Báta – „Ez az én vérem kelyhe!” (vö. Mt 26,28)

Lelki sétánkat a mai napra szervezett bátai egyházmegyei zarándoklatra való tekintettela Bátaszéki Római Katolikus Plébánián folytatjuk, amelynek területéhez Alsónána, Alsónyék, Báta, Bátaapáti, Bátaszék, Mórágy, Mőcsény, Pörböly, Várdomb települések tartoznak. Ez alkalommal sétánk középpontjában a plébánia arculatát és küldetését meghatározó bátai Szent Vér bazilika áll, amelynek bemutatásában Kürtösi Krisztián plébános úr és Sümegi József állandó diakónus úr, a bátai kegyhely őre működnek közre:

Szent Vér ereklye eredeti tartóbanBáta, a Szent Vér egyetlen magyarországi kegyhelye. Monumentális kegytemploma a falu fölötti dombon, az egykori bencés apátság helyén áll, amelyet Szent László király alapított 1093-ban. A bátai bencés monostortemplomban 1350 körül a szentmisét bemutató pap kezében az átváltoztatott szentostya vérezni kezdett.  A vérzés jelensége két évszázadon keresztül állandóan látható volt. Ennek az eucharisztikus csodának köszönhetően a 14. század végén, 15. század elején Báta országos hírű zarándokhellyé és nemzeti kegyhellyé vált, ahova királyaink és nagy népsokaság zarándokolt. 1434-ben IV. Jenő pápa, pápai búcsúkiváltságot adományozott a kegyhelynek, melyben kimondta, hogy Bátán Krisztusnak az Oltáriszentségből kiömlő Vérét tisztelik, ezt Úrnapján a népnek nyilvánosan felmutatják, s látására csodálatos népsokaság özönlik oda. A korabeli forrásokban Krisztus vérző Testének is nevezik a csodálatos bátai ereklyét.

A Szent Vérhez kapcsolható első csoda bekerült a híres Thuróczi-krónikába is. Eszerint 1415-ben Garai János a bosnyákok és törökök ellen harcolva fogságba esett. Itt fogadalmat tett, ha kiszabadul, Bátára zarándokol a mi Urunk Jézus Krisztus drága Vérének dicsőségére. A súlyos vasgolyók, amelyekkel a fogságban tartották, még Mátyás király uralkodása idején is a templom kapujára akasztva hirdették Garai szabadulását.

1441 januárjában az apátság közelében győzte le Hunyadi János a pártütő Garai László hadait, így Báta az egyetlen hely a mai Magyarország területén, ahol Hunyadi János győztes csatát vívott. A Hunyadi család drága ajándékokkal és ide vezető zarándoklatokkal fejezte ki háláját.

1526-ban a mohácsi csata előtt II. Lajos király az ország vezetőivel itt tartotta meg az országtanács utolsó ülését, a bátai kegytemplomban járult a szentségekhez, s a Szent Vér áldását fogadva a sereg innen indult a végzetes csatába. 1539-ben a kegyhelyet a török hódítók támadása elpusztította.

A reformáció terjedésével a Sárközben minden település református felekezetű lett. Báta lakossága azonban maradt zömében katolikus maradt, ez is bizonyítja, hogy az eucharisztikus kegyhely emléke elevenen élt az emberekben.

1938-ban az eucharisztikus világkongresszushoz kapcsolódóan Bátán épült fel hazánk egyetlen eucharisztikus kegytemploma, amelyet 1939-ben a török pusztítás 400. évfordulóján szenteltek fel.

A II. világháború idején a bátai búcsúkat a békéért ajánlották fel. Kialakult az a szokás, hogy a háborúból visszatérő hadifoglyok hazatérésük előtt elmentek a kegyhelyre hálát adni. 1948-ban a Szent Vér ünnepén, 4000-5000 ember vett részt a szertartáson. Azoknak, akik nem fértek fel a templomdombra, külön misét mutattak be. Cserháti József püspöksége idején az egyházmegyei papság búcsúja és találkozási lehetősége lett július eleje, a Szent Vér ünnepe.

Bata kotoredek

A kommunista időszakban a zarándokhely virágzásának vége szakadt. Volt egy fellendülés a 80-as évek közepén, majd 2006-tól Mayer Mihály megyéspüspök kezdte ismét a kegyhely értékére irányítani a figyelmet. 2014-től Dr. Udvardy György püspök kezdeményezésére indult el az egyházmegyei gyalogos zarándoklatok szervezése.

Az írásos emlékek tanúsága szerint a középkorban a bátai bencés apátságban Szent Vér ereklyét őriztek, amely 1539-ben a török pusztítás következtében megsemmisült. 2017. szeptember 16-án, a IV. Egyházmegyei zarándoklaton Villiam Judak nyitrai püspök a garamszentbenedeki Szent Vér ereklyéből egy 1x1 cm-es partikulát ajándékozott a kegytemplomnak. 2019-ben készülve a 2021-es magyarországi eucharisztikus kongresszusra a kegyhely teljesen megújult. Ugyanebben az esztendőben a VII. Egyházmegyei bátai zarándoknapon Michael August Blume, Magyarország apostoli nunciusa mutatott be szentmisét, melynek keretei között kihirdette, hogy Ferenc pápa a Bátai Szent Vér Kegytemplomot basilica minor rangra emelte.

Basilica minor

Napjainkban három hangsúlyos búcsú ünnep van Bátán: Szent Vér búcsú július elején, az Úrnapjához kapcsolódó Eucharisztikus est, és a szeptemberi egyházmegyei zarándoklat.

Báta Kürtösi Krisztián

Az idei esztendőben, ebben a hónapban az Ars Sacra Fesztivál keretében készült el a „Báta, Magyarország eucharisztikus kegyhelye” című kiállítás, amely 3 tematikai egységből épül fel.

  1. A Szent Vér templom építése és az 1938-as Eucharisztikus Kongresszus: A tárlatokon eredeti dokumentumok és fényképek segítségével mutatjuk be a templom építését, felszentelését, miközben láthatunk olyan tárgyakat, liturgikus ruhákat, amelyek az 1938-as kongresszushoz kapcsolódnak.
  2. Az Eucharisztia tiszteletének őrhelye – eucharisztikus búcsúk Bátán: fényképek segítségével bemutatjuk a legjelentősebb búcsúkat 1939 és 2015 között. A kiállításon megtalálhatóak ebben az időszakban készített szentképek, kiadványok is.
  3. Felkészülés a 2021-es Eucharisztikus Kongresszusra: a második magyarországi Eucharisztikus Kongresszus lehetőséget biztosított arra is, hogy a lelki előkészítés mellett a kegyhely is megújuljon. Európai Uniós pályázat segítségével megújult a kegytemplom, amely Szent Vér ereklyével gazdagodott és megkapta a basilica minor kitüntető címet. A régi plébániából lelkigyakorlatos ház lett, s a tágabb környezet is átalakult. A kiállításnak ez az egysége bemutatja a régi és a jelenlegi állapotot.

 

A kiállítás a templom nyitvatartási idejében 2021. év decemberéig látogatható.

A neoromán stílusú Szent Vér kegytemplom, amely őrzi az egykori országos hírű kegyhely emlékét, ma is szeretettel várja az ide látogató zarándokokat!

Báta templomkülső

Lelki sétánk zárásaként imádkozzunk Jézus Szent Véréhez:

Üdvözlégy Jézusnak drágalátos Vére, ki érettünk bűnösökért a te szent szívedből és egész testedből bőségesen kiontatott. Én Uram, Jézus Krisztus, mosd le az én gyarló bűneimet és ne hagyj elveszni engem, akit a te drága Véreddel megváltottál! Jóságos Jézus, kegyes kínszenvedésedre, értünk kiontott drága Véredre, kérlek segíts meg engem! Adj bánatomra vigasztalást, a testi és lelki kísértések ellen erőt, minden elkövetett bűnömre bocsánatot, és minden bűntől őrizz meg engem! Ámen.
(Thewrewk-kódex, 1531)

Fotó: Pécsi Egyházmegye

Forrás: Bátaszéki Római Katolikus Plébánia

Szentmise közvetítések banner v2

 

Ungherese V1 web k

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 november
H K Sz Cs P Szo V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Közelgő események

Férfitalálkozó Siklós:
-
2024. 11. 28. - 2024. 11. 28.
Férfitalálkozó Mohács:
-
2024. 11. 29. - 2024. 11. 29.
Férfitalálkozó Bonyhád:
-
2024. 12. 05. - 2024. 12. 05.
Férfitalálkozó Szekszárd:
-
2024. 12. 06. - 2024. 12. 06.
Férfitalálkozó Paks:
-
2024. 12. 13. - 2024. 12. 13.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség