Nagynyárádon 2021. október 31-én áldotta meg Felföldi László pécsi megyéspüspök a több lépcsőben gyönyörűen felújított Szűz Mária Szent Neve templomot, melynek korábbi, gyenge állapotban levő sisakja a templomkertben ma is megtekinthető.

A szentmise előtt a templomkertben fúvószenekar fogadta a gyülekezőket, akiket Kerekes Norbert, Nagynyárád polgármestere köszöntött. A polgármester köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik hozzájárultak ahhoz, hogy a többlépcsőben végrehajtott felújítási munkálatok elkészülhettek. Külön kiemelte a Pécsi Egyházmegye támogatását, ami nélkül nem valósulhatott volna meg mindez. A templom megáldásán jelen volt dr. Hargitai János országgyűlési képviselő is.

Az egyházmegye főpásztora ünnepi köszöntőjében párhuzamot vont a templom és az emberi élet története között. Rávilágított arra, hogy létünk folyamán is időrő időre szükség van a megújulásra. A szentmisén ezt a gondolatkört kibontva elmondta, hogy össze kell fogni, segíteni kell egymást ebben a folyamatban. A közösségi életünk magja a család, melynek kezdete, amikor két élet és két szív gyönyörködik egymásban. A mindennapi tevékenységek, a munka és a felmerülő problémák hatására azonban a lényeg sokszor áttevődik, elvész a fókusz, elhomályosul az egyén és a társ személye. Felföldi László hangsúlyozta, hogy ilyen esetekben akkor lehet újra rangsorolni, ha van egy fix pont, melyhez igazíthatjuk az életünket, melyhez képest minden más értékes vagy értéktelen. Ez az origó pedig Isten kell, hogy legyen. A főpásztor felhívta a figyelmet, hogy a templom falaihoz hasonlóan egy idő után az emberi kapcsolatok is megkopnak, megfakulnak, ami ellen tenni kell. A közösségeink gondozásának legfontosabb eszközei a figyelem, az odafordulás, a szeretetből fakadó tettek. Az esemény kötetlen hangulatú szeretetvendégséggel ért véget.

A nagynyárádi katolikus templom rövid története

Az Árpád-kori eredetű Nagynyárád mai temploma a 18. században épült. A falu a középkori forrásokban Szent László-korinak tekintett, ám feltehetően később, még a tatárjárás előtti évtizedekből származó oklevélben említik először. A hódoltság időszakában az elnéptelenedett falu temploma elpusztult, később a településen egy kápolna módjára épített, nádtetős fatemplom állt. Mária Terézia adományából 1757-ben tették le az új épület alapkövét. A Szűz Mária Szent Neve titulusú új templomban a főoltár márványból, a négy mellékoltár fából faragott volt, tornyában öt harang függött. Az építmény a második világháborúban súlyosan megsérült, amikor 1944. november 22-én két bomba robbant fel a bejárat előtt, néhány nappal később pedig ágyúlövések érték. A helyreállítási munkálatokat 1957-ben kezdték meg. Később, az 1984-es felújítás során statikailag megerősítették a boltozatokat és a fedélszéket.

Fotó: Máy Péter
 

Szentmise közvetítések banner v2

 

LD honlap logó Telefon

2021 december
H K Sz Cs P Szo V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

Pécsi Advent:
-
2021. 12. 06. - 2021. 12. 19.
Roráté szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2021. 12. 06. -
Punya, egy falat kenyér c. kiállítás:
Pécs, Dóm Kőtár -
2021. 12. 06. - 2022. 01. 06.
Roráté szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2021. 12. 07. -
Roráté szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2021. 12. 08. -

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

pem nek

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség