Advent harmadik hetének hétfőjén, Szent Luca szűz és vértanú emléknapján Nyúl Viktor pasztorális helynök mutatott be hajnali szentmisét a Pécsi Székesegyházban.

A roráté szentmise homíliáját teljes egészében közöljük:

Krisztusban kedves Testvéreim!

Napról napra a Szeretethimnuszon elmélkedünk, amelyet az 1Kor 13. fejezetében olvashatunk. Érdemes lenne ezt a szentírási szakaszt megtanulnunk, a szívünkbe beleírnunk, mivel a szeretet szó helyébe a mi saját nevünket is beleírhatjuk. A Szeretethimnusz keresztény önazonosságunk kifejeződése. Itt fogalmaz így Pál, „a szeretet nem lobban haragra”.

Ezen a ponton érdemes eltűnődnünk, hogy a haraggal milyen a kapcsolatunk. Először is azt kell hangsúlyoznunk, hogy a harag mint érzés nem bűn. Szabad haragudnunk, dühösnek lennünk. Egyetlen egy érzés sem bűn, az érzés ajándék és lehetőség, amelyet jól kell rendeznünk a szeretet parancsa szerint. A harag mögött sok esetben egy tehetetlenség, fájdalom, belső erőszak is van. Mit tehetünk? Először is párbeszédbe lépünk vele. Így tudjuk megszelídíteni, s ha beengedjük Jézust a szívünkbe, hogy ő tegyen rendet érzéseink között. Egyet azonban nem szabad hagynunk, hogy a harag irányítson bennünket. Ugyanis a harag, ha hagyjuk, hogy eluralkodjék rajtunk – így fogalmaz Ferenc pápa –, akkor megbetegít. Erőszakot szül, az van benne, hogy a másik emberre nem mint testvér tekintek. Ha hagytuk, hogy a harag eluralkodjék bennünk, akkor ott a lehetőség a bocsánatkérésre. A bocsánatkérés és a megbocsátás gyógyít. Ne hagyjuk, hogy haraggal menjünk aludni. Fontos, hogy tudjunk kiengesztelődni egymással, tudjunk megbocsátani, bocsánatot kérni.

Ugyanakkor az első olvasmányban arról hallottunk, hogy Bileám megáldja Izraelt, a zsidó népet. Jót mond róluk, megdicséri őket. Ferenc pápa arra is bátorít minket, hogy a haragot akkor tudjuk jól kezelni, ha áldjuk az embereket, ha jót mondunk egymásról, s imádkozunk azokért is, akik rosszat tesznek velünk. Nemet mondunk az erőszakra. Az áldás megerősít, megújít, a jó szó gyógyít. A kedvesség, a gyengédség megszelídíti a haragos szívet. A ma ünnepelt Szent Lúcia vértanú is erre hív bennünket.

Kedves Testvéreim! Ha ma tapasztalunk haragot a szívünkben, ne féljünk tőle. Szelídítsük meg, lépjünk párbeszédre vele. Próbáljuk felfedezni, mi lehet ennek az érzésnek a gyökere, kiváltó oka. Beszéljük ezt meg Jézussal. Ha pedig a harag eluralkodott rajtunk, ha valakit megbántottunk, ne feledjünk bocsánatot kérni tőle. A haragra ne haraggal, hanem áldással válaszoljunk, ahogy Bileám és Lúcia is tanít bennünket. Ámen.

Advent3 1 hetfo korus

A Gesztenyési Közösség zenei szolgálat közben

Fotó: Hegyi László

2024 május

2024. 05. 05. - 2024. 05. 05.
Férfitalálkozó:
Dombóvár -
2024. 05. 10. - 2024. 05. 10.