2021. január 6-án napkezdő szentmisére gyűlt össze a Szent Mór Iskolaközpont alsó tagozata a Dzsámiban, az 5-12. évfolyama pedig a Pécsi Székesegyházban, hogy Urunk megjelenését ünnepeljék.

A népi hagyományok mögött, a karácsonyfák lebontásán túl nehéz ünnepként megélni vízkeresztet. A napkeleti bölcseket valamennyi betlehemben idealizáltan ábrázolják, és ritkán gondolunk bele abba, hogy kik is voltak ők, mi motiválta őket a csillag követésére. Lápossy Péter iskolalelkész atya prédikációjában róluk mesélt, akik – valószínűleg sok kortársukkal együtt – felfigyeltek a csillag megjelenésére, ami akkora jelentőséggel bírt az életükben, hogy nekivágtak az ismeretlennek. Betlehembe érve aztán a pompa és hatalom helyett egy egészen más királlyal találkoztak: a maga egyszerű dicsőségében és fenségében. Kiemelte, hogy ahogyan 2000 évvel ezelőtt is sokak számára látható volt a jel, de csak kevesen engedtek a hívásnak, úgy ma is kevesen vannak azok, akik beleengedik magukat a Mindenhatóval való találkozásba. Vízkereszt ünnepe arra is emlékeztet bennünket, hogy máshogyan nézzük a dolgokat: hogy a hétköznapiban meglássuk az istenit, a véletlenek mögött a szándékot. Hozzátette, hogy ugyanezzel a szemlélettel kell a saját liturgiáinkat is megélni: ott is fel kell fedeznünk az élő Istent minden alkalommal a hagyományban.

A szentmisén most nem került sor a víz megáldására, a liturgia után a tanítás a megszokott rendben folytatódott. Azonban az ünnep hatása elkíséri az intézmény tanulóit és dolgozóit a következő hetekben: a felsős évfolyamok reggeli kápolnáin elhangzik majd a házmegáldás imádsága, ahonnét a szenteltvizet mindegyik osztály viszi magával a saját termébe. A gimnáziumi osztályok pedig külön-külön fogják vendégül látni Péter atyát, aki megáldja a hajlékaikat. A szertartások nemcsak a diákok tereit érintik, az egyéb helyiségek is szentelésre kerülnek a jövőhét folyamán. Már hosszú évek óta magán viseli az iskola valamennyi ajtófélfája a jelet: 20+C+M+B+21, melyeknek középső betűi állandóak, és a népnyelvi Gáspár-Menyhért-Boldizsár feloldással ellentétben Christus Mansionem Benedicat (Krisztus áldja meg e házat) kezdőbetűit tartalmazzák. A szélső számok pedig a mindig aktuális évet mutatják.

Urunk megjelenésének ünnepe hármas ünnep: a három királyok látogatása mellett Jézus megkeresztelkedéséről és a kánai menyegzőről is megemlékezünk. Mindegyik Jézushoz visz bennünket közelebb, az ő személyének nagyságáról és istenségéről beszél nekünk. Azt kell eldöntenünk, hogy megelégszünk azzal, amit ezeknél az eseményeknél látunk vagy felvesszük a kegyelem szemüvegét és elkezdjük élni az örök életünket.

Szöveg: Somogyi-Nagy Éva Anna, pedagógus
Fotó: Huszta Réka 10. osztályos tanuló