A Pécsi Egyházmegyében jelenleg is tart a hívek, plébániai közösségek, papok és szerzetesek, rendszeresen templomba járók és vallásukat ritkán vagy egyáltalán nem gyakorlók, házasok és egyedülállók, fiatalok és öregek, a különböző társadalmi, gazdasági helyzetben élők véleményének, benyomásainak, gondolatainak és igényeinek meghallgatása.
Felföldi László megyéspüspök a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskolát bízta meg az egyházmegyei szinódusi út oldalának elkészítésével, a kérdőívek terjesztésének és begyűjtésének koordinálásával. A szinódusi út honlapján megtalálhatók az online kitölthető és letölthető, nyomtatható kérdőívek - LETÖLTHETŐK ITT -, melyeket 2022. március 13-ig várnak vissza.
A 2021-2023-as püspöki szinódus sorrendben a tizenhatodik. Eredetileg 2022 októberére tervezték, de a pandémia miatt csak 2023 októberében rendezik majd meg Rómában. A szinódusi folyamat három részre tagolódik.
A SZINODÁLIS ÚT
- Az első, az egyházmegyei szakasz 2022 márciusáig tart. A feldolgozást követően a helyi eredményeket az egyházmegye egy maximum tízoldalas dokumentumban terjeszti majd a püspöki kar elé.
- Az egyházmegyei szakaszt követően a püspöki konferenciák összesítik az egyházmegyéktől kapott visszajelzéseket, olyan szintéziseket megfogalmazva, amely megfelelően tükrözik a résztvevők véleményét.
- 2022 áprilisától a szinódus titkársága feldolgozza az egyházmegyékből beérkező tapasztalatokat és összefoglalásokat, ezek alapján megalkotják az első ideiglenes munkaanyagot.
- Ezt követően, 2022 októbere és 2023 márciusa között földrészenként, a püspöki konferenciák szintjén folytatódik majd a folyamat, s ennek eredménye a második munkadokumentum, amelyet 2023 októberében Rómában a tényleges püspöki szinóduson vitatnak meg.
A SZINÓDUS CÉLJA
A püspöki szinódus eddig a püspökök találkozójaként zajlott a pápával. Az egyház azonban egyre inkább felismeri, hogy a szinodalitás Isten egész népének az útja. Ezért a szinódusi folyamat már nemcsak a püspökök gyűlése, hanem az összes hívő közös útja, amelyben minden helyi egyháznak fontos szerepe van. A szinodális folyamat akkor lesz sikeres, ha mindannyian olyan hozzáállásra törekszünk, amelynek jellemzője a nyitottság, alázat, párbeszéd, megkülönböztetés, előítéletek és klerikalizmus kerülése, befogadás, meghallgatás, túllépés a közvetlen problémákon és innovatív szemlélet. A visszajelzéseknek nemcsak a pozitív tapasztalatokat kell kiemelniük, hanem a negatív tapasztalatoknak is hangot kell adniuk, hogy tükrözzék a valóságot.
A RÉSZTVEVŐK
Cél az, hogy a szinódusi folyamat minden megkeresztelt személy meghallgatásával valósuljon meg. Emellett különös gondot kell fordítani azoknak a személyeknek a bevonására, akiket a kirekesztés veszélye fenyeget: nők, fogyatékkal élők, idősek, szegénységben élők, olyan katolikusok, akik ritkán vagy soha nem gyakorolják hitüket stb. Eszközöket kell találni a gyermekek és a fiatalok bevonására is. A szinódusi folyamat helyi szintű megszervezésében a plébániai tanácsadó testület, valamint az egyházmegyei tanácsadó szervek segítséget nyújthatnak.
A kérdőívek megtalálhatók a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola honlapján ITT. A kérdőívek online kitölthetők vagy letölthetők és kitöltés után visszaküldendők! A szinodális út témaköreivel kapcsolatos gondolatokat a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen is be lehet küldeni legkésőbb 2022. március 13. napjáig.
Pécsi Egyházmegye