Napokon belül megkezdik a Pécsi Köztemetőben található Szent Mihály-kápolna részleges felújítását. A munkálatok során elsőként az 1933-ban felszentelt  kápolna elektromos hálózati rendszerének korszerűsítését végzik el a szakemberek.

A 2022. április 1-jén induló beruházás az  „Egyházi épített örökség védelme és egyéb beruházások támogatása” című pályázat keretében, 15 millió forintos kormányzati támogatásból a kápolna nagy mértékben elavult villamos rendszerének teljes felújítása készül el.

Az épület ólomüveg ablakai szintén rossz állapotban vannak, a kihulló törmelék okozta balesetveszély miatt vált szükségessé a kápolna egy részének lezárása, elkerítése. A balesetveszély megszüntetése érdekében elvégzendő feladatok pontosítására a belső állványzat megépülését és az ólomüveg ablakok állapotának felmérését követően kerülhet sor. A munkálatok zárásaként kialakításra és beüzemelésre kerül egy kerekesszék-emelő lift a kápolnába vezető lépcsősoron, mellyel lehetővé válik az épület akadálymentes megközelítése. Ez utóbbi két munkálat finanszírozását a Pécsi Egyházmegye saját forrásból valósítja meg.

1904-ben, a temető megnyitásakor már tervben volt a temetőkápolna építése. A költségeket közadakozásból finanszírozták volna, ám az 1920-as években az addig összegyűlt pénzadomány a gazdasági válság miatt elértéktelenedett. A gyűjtésnek újabb lendületet adott Greksa Etelka postaellenőr felajánlása, aki 1930-ban harangot öntetett, amelyet a temetőben állítottak fel és áldottak meg. 1932 januárjában a városi közgyűlés az építendő kápolna területének ingyenes átadásáról határozott, ezután a pécsi egyházközségek pályázatot írtak ki az épület megtervezésére. A fődíjat ifj. Nendtvich Andor és Weichinger Károly építészek nyerték meg. Terveikben centrális alaprajzú, kupolás fedésű kápolnát képzeltek el, amely formájával igazodott a temetőpark koncentrikus rendszeréhez, illetve a pályázati kiírásban szereplő szempontoknak is megfelelt.

A temetőkápolna építését 1932-ben kezdték meg. November 1-jén került sor az alapkőletételre, amelyet a mai altemplom oltára alatt helyeztek el. Az elkészült Szent Mihály-temetőkápolnát Virág Ferenc pécsi püspök szentelte fel 1933-ban, ahol ezután nemcsak a temetések alkalmával, hanem vasár- és ünnepnapokon is tartottak szentmisét.

A templombelső freskóit helyi művészek, Gebauer Ernő és Szelle Stefán Henrik  készítették el. Az üvegablakokat Szelle Stefán Henrik tervei alapján Johan Hugo üvegművész formálta meg, az alsó sarkokban az adományozók nevei olvashatók. Az északi toronyban két harang található, a déli tornyot az első világháború pécsi elesettjeinek emlékére szentelték fel. A torony alatti Hősök-kápolnájának Pietá-szobra a feszülettel, és a Bizse János lakatos által készített vasrács-kapu az első világháború özvegyeinek fájdalmát és gyászát kifejező alkotások. 

Fotó: Hegyi László

Pécsi Egyházmegye

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 május
H K Sz Cs P Szo V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 05. 26. - 2024. 05. 26.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.
PAPSZENTELÉS a pécsi székesegyházban:
-
2024. 06. 22. - 2024. 06. 22.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség