Virágvasárnap, 2022. április 10-én áldotta meg Felföldi László pécsi megyéspüspök a majsi Borromei Szent Károly-templomot és a mellette felállított kőkeresztet. A frissen fellújított homlokzatú és tetejű templomban bemutatott szentmisén koncelebrált Bacsmai László, a templom plébánosa.
A virágvasárnapi szertartás a temlom és a kőkereszt főpásztori áldásával, majd barkaszenteléssel kezdődött a Borromei Szent Károly-templom kertjében. Ezt követően - Jézus jeruzsálemi bevonulására emlékezve - a hívek barkaágakkal a kezükben ünnepélyesen vonultak a szentmisére, ahol Jézus szenvedésének történetét, a passiót olvasták fel.
A főpásztor szentbeszédét a nagyhét három titka köré építette fel. Az első titok virágvasárnap, az ünnepélyes bevonulás, amikor az érkezőt, a győztest ünnepli mindenki. Minden új életállapot így indul: ünnepléssel, lendülettel. Így van ez a megtérésnél, a megkeresztelkedésnél, a házasságkötésnél, a papszentelésnél egyaránt. Ahogyan a kódexekben is kezdődik az új fejezet: az első betű, az iniciálé a maga színpompás részletgazdagságával, kidolgozottságával és méretével szinte az egész oldalt kitölti. Az elindulás mindig örömünnep - fogalmazott a megyéspüspök.
A második mozzanat a passió, a szenvedéstörténet. Nem létezik emberi életút, legyen szó hívő vagy nem hívő személyről, szenvedéstörténet nélkül. A női könnyekben még olykor felszínre tör és láthatóvá válik a szenvedés, a férfiak pedig szinte szó nélkül képesek magukat felemészteni, és csak nagyon ritkán tör fel belőlük, hogy ez most már sok, ez már túl nehéz. A szenvedéstörténetet pedig nem lehet szeretet nélkül elviselni - mutatott rá a püspök. Jézus szenvedéstörténetén is átsüt a szeretet, egészen az utolsó szavakig: „Atyám, bocsáss meg nekik, hisz nem tudják, mit tesznek." (Lk23, 34). „Atyám, kezedbe ajánlom lelkemet." (Lk23, 46)
A harmadik kép a húsvét, a feltámadás, az újrakezdés. Enélkül nem teljes az eseménysor. Senki nem képes egy szuszra végigélni jól, lendülettel, kiváló teljesítménnyel az életet - hívta fel a figyelmet Felföldi László. A feltámadás sem Krisztus életének egy elvarázsolt története, misztikája, hanem a valósága. Ha Jézus nem támad fel, akkor értelmét veszti az ünnepélyes bevonulás, a szenvedés, minden, mert nincs semmi. A feltámadás titka adja azt az erőt, hogy képesek vagyunk újrakezdeni, megújulni.
A Borromei Szent Károly-templom sorsa, ahol most vagyunk, ugyailyen. Mntegy háromszáz évvel ezelőtt megépült, aztán az épület napjainkra elfáradt, a teteje beázott. Meg kellett újítani. Köszönet mindazoknak, akik előmozdították és saját lehetőségeikkel hozzátettek a helyreállításhoz - zárta beszédét köszönetnyilvánítással a főpásztor.
A szentmise végén Bacsmai László plébános ismertette a templomfelújítás történetét, majd köszönetet mondott mindazoknak, akik segítették a munkát, és jelképes ajándékot adott át azoknak, akik jelentős szerepet játszottak felújítás sikerében.
Fotó: Csobán Róbert
Pécsi Egyházmegye