A barkaszentelés szertartásával, majd ünnepélyes bevonulással kezdődött virágvasárnapi ünnepi szentmisében Jézus Jeruzsálembe történt bevonulására emlékeztünk 2022. április 10-én, este a pécsi székesegyházban. A liturgiát vezette Felföldi László megyéspüspök, koncelebrált Szép Attila hivatalvezető püspöki helynök, a székesegyház plébánosa, valamint Máger Róbert, a püspöki iroda igazgatója.

Az Úr szenvedésének vasárnapján Jézus szenvedéstörténetére emlékeztünk a passióval Lukács evangélista szerint. Felföldi László püspök ünnepi elmélkedésében úgy fogalmazott, hogy az egyházi évben a nagyheti liturgiák csendesítik el leginkább az ember szívét. A szertartások a szimbólumok mérhetetlen gazdagságával mondják el, ami szavakkal megfogalmazhatatlan. Átéljük, engedjük, hogy hassanak ránk. A jelképek valódi jelentései pedig ott sorakoznak mindnyájunk élettörténetében.

A jeruzsálemi bevonulás emberi élettörténetünk nagy ünnepeit jelképezi, amikor azt érezzük, hogy a helyünkön vagyunk, velünk és mellettünk van Isten - emelte ki a pécsi főpásztor.

Viragvasarnap szentmise 2022 101

A szentmisében felhangzik a passió, Jézus szenvedéstörténete, amely szimbolikusan mindnyájunk élettörténete. Nem arról szól az életünk – mutatott rá - hogy ne legyen benne szenvedés, hanem arról, hogy jól éljük meg. Van, ahol látható, van, ahol láthatatlan, de mindenki életében jelen van, végig kell rajta mennünk, át kell éljük. Néha látunk valamit a másik szenvedéséből, a másik passiójából, de az igazi passió a szívünk legmélyén zajlik. De Jézus akkor is velünk van, amikor az életünk passióját éljük, mert nem hagyott el bennünket, példát mutatott. Amikor pedig életünk történéseiben eljön a húsvét, a feltámadás, váratlanul, mint ahogy az apostolokéban, akik már majdnem mindent feladtak, akkor megérkezik a fény, a világosság és minden megváltozik, minden értelmet nyer, minden teljessé tud válni a mi életünkben is.

A virágvasárnap elindítja ezt a hetet, amely ugyanolyan nagyhét, mint bármelyik a múltban, de a személyes életünkben, sorsunkban csak akkor lesz egyéni, ha abban teljes lényünkkel részt veszünk, ha merjük megélni azt, amit az Isten adni akar nekünk – emelte ki beszédében Felföldi László püspök.

Virágvasárnap3

Merjünk hálát adni a szép napokért, merjünk belekapaszkodni, hogy életünk passiójában Krisztus mellettünk van, és hogy milyen sokszor volt már húsvét, újrakezdés, új lendület, új fény, új öröm az életünkben, és Isten milyen sokszor ad még számunkra ekkora gazdagságot és szeretetet. Életünk ünnepei, nagyhetei, húsvétjai győzelmet és teljességet adnak számunkra, ha bátor, szabad és jó szívvel odaállunk Krisztus mellé, a győztes mellé a szívünkben lengetett pálmaágakkal, a lelkünkben hordozott töviskoszorúval, de mégis a győzelmet, az életet hirdető húsvéti gyertyával – zárta virágvasárnapi gondolatait Felföldi László megyéspüspök.

A szentmise a főpásztor ünnepi áldásával zárult, a hívek pedig hazavihették otthonaikba a liturgián megszentelt barkaágakat, a virágvasárnap egyik jelképét.

A virágvasárnapi szentmise egyházmegyénk YouTube-csatornáján megtekinthető.

Fotó:
Hegyi László
a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornája

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.