Kollár Ákos fotós horvát nemzetiségű falvak templomainak monstranciáiról, azaz szentségmutatóiról készült fotóiból nyílt kiállítás Mohácson. A rendezvény ünnepélyes megnyitóját április 11-én, a nagyhét első napján tartották a Kossuth Teátrum Művelődési Házban.

A fotók készítője, Kollár Ákos, horvát származású gimnáziumi tanár, az utóbbi több, mint tíz évben kamerával követi Baranya megyében a horvát nemzetiségi rendezvényeket. Vonzódása a szakrális művészet, építészet értékeihez keresztény neveltetésnek köszönhető. Fotóin szobrok, festmények, kegyhelyek jelennek meg, valamint a hívő ember, aki énekkel, imádsággal, vagy csendes áhítattal térdepel a templomok padjaiban. Hozzáértő szemmel közelített a csodálatosan megmunkált szentségtartókhoz, hódolva ezzel az egykori mesterek tudása előtt is.

Bacsmai László mohácsi plébános, a Pécsi Egyházmegye horvát referense a kiállítás megnyitóján a tavaly Budapesten megrendezett Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus eseményeit idézte fel, melyhez a kiállított fotók témája szorosan kapcsolódik. „Népünk, annak ellenére, hogy sokszor szegénységben élt, a Jóistennek a tőle telhető legtöbbet és legszebbet adta, ezt bizonyítják a lefotózott kincsek is” – mondta beszédében. „Ez a kiállítás a szentségtartókról emlékeztessen minket az őseinkre, akik ezeket beszerezték templomaink számára. Adjon erőt jelenünkhöz, hogy értékeinket megőrizzük, és adjon reményt, hogy a következő generáció is fontosnak tartsa keresztény gyökereket, hogy még sokáig fennmaradhassunk ebben a városban, ebben a hazában a magunk nemzetiségében és keresztény hitében" – emelte ki köszöntője zárásaként Bacsmai László plébános.

A kiállításon beszédet mondott Pávkovics Gábor, Mohács polgármestere is, aki visszaemlékezve gyermekkorára, felidézett néhány szót azokból az imákból, amiket még nagyanyjától tanult horvátul. Gratulált a képek alkotójának, a szervezőknek, és áldott ünnepeket kívánt minden jelelevőnek.

Az ünnepélyes megnyitón az Arany Miatyánk három nyelven, magyarul, valamint horvátul (Zlatni Očenaš) és németül (Das goldene Vaster unser) a húsvét közelségére irányította a jelenlevők figyelmét.

A kiállítás április 22-ig tekinthető meg a Mohácsi Kossuth Teátrum Művelődési Házban.

Szöveg: Taragyia Györgyné   
Fotó: Taragyia Tomiszláv

Pécsi Egyházmegye

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 április
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

Egyházmegyei ministránstalálkozó Pakson:
-
2024. 04. 13. - 2024. 04. 13.
Egyházmegyei ministránsnap Pakson:
-
2024. 04. 13. - 2024. 04. 13.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 14. - 2024. 04. 14.
Férfitalálkozó :
Szekszárd -
2024. 04. 19. - 2024. 04. 19.
Lelki délutánok - Paks:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség