Az egyháztörténelem elismert egyházi és világi szakemberei tanácskoztak 2022. május 26-27-én Pécsen, a Magtár Látogatóközpontban, ahol az egyházról mára kialakult komplex kép létrejöttét vizsgálták interaktív beszélgetéseken keresztül. Az előadók és a beszélgetés résztvevői között voltak – a teljesség nélkül – Várszegi Asztrik OSB, nyugalmazott pannonhalmi főapát, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola, a Pécsi Tudományegyetem, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem és az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat egyháztörténészei és kutatói.

A rendezvényt megnyitó köszöntőjében Felföldi László megyéspüspök kiemelte, ahogy egy ember, egy nemzet és az emberiség történelme is a szeretet és a szenvedés mezsgyéjén zajlik, úgy az egyház és a világ történelme is e két pólus kötött váltakozik. Vannak az életnek fordulópontjai, melyet napjainkban is megtapasztalhatunk, amikor a szentek és a háborúk küzdelmének korát éljük, a harcokból pedig sokan meggazdagodnak, akár az emberi életek árán is – mondta a főpásztor. A múltunk a gyökerünk, melyből táplálkozunk, mely, még ha kicsit szúette és elhasznált is, de a mienk és megtart minket.

Tóth Tamás az MKPK titkára, aki maga is egyháztörténész, úgy fogalmazott, hogy a történészek feladata jelenvaló tenni a történelmet a jelenkor embere számára. Minél többet foglalkozik valaki történelemmel, rájön, hogy a mondás, mely szerint a történelem az élet nagy tanítómestere, valóban komoly igazságot hordoz. Tóth Tamás elmondta, a történészek keresztje és kihívása is egyben, hogy mindenki számára érthetővé tegyék azt, amit a történelmi múlt feltárása során megtapasztalnak, kikutatnak és megírnak.

Egyháztört konf2

A kétnapos találkozó résztvevői dokumentumfilmek, játékfilmek, irodalmi művek alapján vizsgálták az egyházkép kialakulását, megvitatták az egyházak médiahasználatának kérdéseit, az egyházak oktatásban betöltött szerepét, levéltárosi nézőpontból nyertek betekintést az egyház történetiségébe, végül a jezsuita és a pálos rend képviselői foglalták keretbe a találkozó témáját.

A történelem az állandó változást jelenti. Azt, hogy ez a változás milyen fázisokban és képekben jelenik meg a résztvevők számára, a benne szereplők hogyan élik meg ezeket a változásokat, és azok milyen forrásokban marad meg az utókór számára, akik aztán értelmezik a rendelkezésre álló adatokat, eltérő lehet. A szervezők, a Nemzeti Kulturális Alap és a META Egyesület szándéka, hogy az egyháztörténészek immár nyolcadik alkalommal megtartott találkozóján párbeszédek és együttműködések alakuljanak ki, melyek a találkozót követően is folytatódjanak az egyes tudományterületek művelői között.

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.