2017-ben kezdődtek az előkészítő munkálatai annak a beruházásnak, melynek eredményeként 2022. június 9-én ünnepélyesen megnyitották a RÉV (Remény, Élet, Változás) szenvedélybetegeket segítő szolgálat új konzultációs központját Szekszárdon, a Szent-Györgyi Albert utcában. A megnyitón jelent volt Felföldi László pécsi megyéspüspök, Horváth Kálmán kormánymegbízott és Gyurkovics János alpolgármester is.
Statisztikák hazánkban kb. egymillió főre becsülik az alkoholfüggők számát, ami azt jelenti, hogy megközelítőleg minden tizedik magyar embernek alkoholproblémája van, és akkor még nem beszéltünk a drogfüggőkről, illetve azokról, akik rendszeresen szednek antidepresszáns szereket. Számukra jelenthet kapaszkodót a RÉV, azaz a Remény, Élet, Változás háza Szekszárdon. A Pécsi Egyházmegye fenntartásában működő szolgálat nappali szenvedélybeteg-ellátását a tavalyi évben összesen 125 alkoholista, drogfüggő vagy épp szenvedélybetegséggel küzdő embertársunk és hozzátartozóik vették igénybe, az újonnan érkezett segítséget kérők száma 62 fő volt. Az 1999-ben alakult szolgálat szakemberei eddig 3836 alkalommal nyújtottak szakértő segítséget a rászorulóknak.
Az új központ ünnepélyes átadásán Kálóczi Andrea intézményvezető visszaemlékezett a szekszárdi RÉV huszonhárom évvel ezelőtti indulására, amikor a Katolikus Karitász egy országos hálózat részeként, állami támogatás hiányában indította el a segítő szolgálatot mindössze három munkatárssal egy hatvan négyzetméteres ingatlanban, a Munkácsy utcában. Néhány év elteltével pedig megfogalmazódott a nagyobb ingatlanba költözés szükségessége, hiszen helyhiány miatt nem tudtak annyi embert fogadni, amennyinek segítségre lett volna szüksége. Így vásárolták meg 2017-ben a Szent-Györgyi Albert utcában található ingatlant. Európai Uniós pályázati forrásokból megkezdődtek az átalakítási munkálatok, időközben pedig átvette az intézmény fenntartását a Pécsi Egyházmegye, melynek támogatásával 2022 tavaszára befejeződött a RÉV új ingatlanának teljes felújítása. Az épületben több konzultációs szoba, csoportszoba, vizesblokkok, teakonyha és közösségi tér is helyet kapott.
Felföldi László pécsi megyéspüspök beszédében elmondta, a mindennapi életben Isten minden teremtménye megtalálja a földön a saját helyét. Mi, emberek, mégis elégedetlenek vagyunk, mindig kicsit többre, szebbre, jobbra vágyakozunk, pedig valójában a szeretet hiányzik az életünkből. Elkezdünk keresni valamit, amiről úgy gondoljuk, segíthet a szeretethiányos érzés csillapításán, de amit a szeretet helyett találunk, az magával ránt minket, lefelé.
A főpásztor a sziklára épített házról, valamint az irgalmas szamaritánusról szóló példabeszédeken keresztül szemléltette életünk próbatételeit, valamint a segítségnyújtás fontosságát. Felföldi László kiemelte, az életsorsok között nem az a különbség, hogy milyen szenvedéseket kellett megélnünk, hanem az, ahogyan viseltük a szenvedést, ahogyan helyt álltunk benne.
A sziklára épített házról szóló példabeszédben (vö. Mt7, 24-27) az élet a vihar, próbatétel és küzdelem, a szikla pedig a családot, a baráti és emberi közösséget jelképezi. Isten egymásnak teremtett minket, egymáshoz rendelve teremtett – fogalmazott a főpásztor. Önmagunkat csak a másikkal való kapcsolatban tudjuk megtalálni. Ha nincsenek értékes kapcsolataink, akkor nem találjuk meg önmagunkat, és akkor úgy érezzük, hogy minden kicsúszott a kezünkből, hogy magunkra maradtunk az út szélén, emberi, családi, krisztusi közösség nélkül, mint ahogy a rablók által kifosztott ember az irgalmas szamaritánusról szóló példabeszédben (vö. Lk10, 25-37). Ilyenkor meg kell találnunk azokat, akik segítenek nekünk, és nem kell félni a segítségkéréstől. Így tud segíteni a RÉV és mi magunk is így tudunk segíteni másoknak – fogalmazott a megyéspüspök.
Gyurkovics János alpolgármester köszönetét fejezte ki a szolgálat munkájáért, mely széteső családok, félresiklott életek, lejtőre került emberek kezét fogva adja meg az esélyt és a reményt a változásra, hogy révbe érhetnek ők is és visszatalálhatnak a helyes útra. Ezt a nem könnyű feladatot, a küzdő vagy felépülésben levő emberek és családtagjaikért végzett munkát az új központ méltón szolgálja majd.
A rendezvényen egy szenvedélybeteg és egy hozzátartozó személyes tanúságtételének is részesei lehettek a megjelentek. Mindkettőjük életében jelentős szerepet tölt be a RÉV munkatársainak önzetlen jelenléte, mint ahogy egyikük fogalmazott: „Köszönet a kedves szavakért, az együttérzésért, a törődő gondviselésért és legfőképpen az odaadó szeretetükért. Köszönet, hogy erőt adnak az erőtlenségben, és mint Jézus Krisztus karjai, felemelnek minket a nehézségekben”.
Az ünnepség Hódi Kata A menedék című meséjének a szolgálat munkatársai által árnyjátékkal kísért előadásával folytatódott, mely szimbolikusan a RÉV-házat mutatta be, ahol mindenki menedéket talál.
A rendezvény a szenvedélybeteg-segítő szolgálat új épületének püspöki megáldásával és közös imádsággal zárult.
Fotó: Hegyi László
Pécsi Egyházmegye