Jézus Szentséges Szíve ünnepe alkalmából rendezett búcsút a felsőszentmártoni plébánia június 24-én, a napjainkra gyakorlatilag elnéptelenedett, Dráva menti Révfaluban. A település kápolnája előtt felállított tábori oltárnál mutatott be szentmisét Pavlekovics Ferenc pécsi plébános és az egyházmegye papjai.

Révfalu, azaz Drvljance a Duna-Dráva Nemzeti Park területén helyezkedik el a magyar-horvát államhatár közelségében. 1910-ben a falunak 192 lakosa volt, köztük 48 magyar és 135 horvát, de a 80-as években már csak kilencen lakták. Végül mindenki elvándorolt a településről, de évről-évre, a búcsú közeledtével szorgos kezek tereprendezést tartanak, hogy az érkező vendégeket illendően tudják fogadni. A Dráva menti horvát hívek erősen kötődnek Jézus Szentséges Szívének tiszteletéhez, az ünneplés az egykori búcsúkat idézi, kegytárgyakat, búcsúfiát vásárolnak, a nap közös ebéddel, esetenként folklór műsorral zárul. 

Révfalu búcsú 7

A település és annak Jézus Szíve nevét viselő utcája (Ulica Srca Isusova) élettel telik meg erre az ünnepre. Az 1925-ben emelt kápolna harangja ünnepi szentmisére hívja a környékbeli, valamint az elszármazott híveket, akik gyalogosan, autóval vagy épp kerékpáron érkeznek, hogy együtt imádkozzanak és énekeljenek a szintén Dráva menti településekről elszármazott papokkal.

Révfalu búcsú 8

2021-ben Révfaluban tartották az országos horvát zarándoklatot, akkor a szentmisét a djakovói nyugalmazott érsek, Marin Srakić mutatta be Felföldi László pécsi megyéspüspökkel és az egyházmegye papjaival. Idén Csúzdi Illés felsőszentmártoni plébános hívta meg a magyarországi és horvátországi paptársait a közös ünneplésre, a liturgia főcelebránsának Pavlekovics Ferenc pécs-kertvárosi plébánost kérte fel.

Révfalu búcsú 5

A felsőszentmártoni templomból a papi áldást követően keresztutat és rózsafüzért imádkozva indult a gyalogos zarándokok csoportja a reggeli órákban. A Dráva töltésén 14 keresztet helyeztek el az előre lekaszált részeken, majd a település előtt a hívek csoportjai bevárták egymást és közösen vonultak a haranglábas kápolnához, amely erre az alkalomra lett felújítva. Ennek köszönhetően a harangszót elektromos szerkezet indítja, és most már napjában háromszor szólal meg.Révfalu búcsú 2

Az ünnepi szentmisét, amelynek első részét magyarul, a második részét horvát nyelven mutatták be, a zarándokokért, családtagokért, fiatalokért, gyerekekért ajánlották fel. Pavlekovics Ferenc homíliájában a találkozás örömét hangsúlyozta. Ez az alkalom találkozást jelent egymással és Jézussal, aki erre a találkozóra hívta és várta a híveket. A szív és az értelem kapcsolata hatással van életvitelünkre és gondolkodásunkra – emelte ki beszédében a plébános, aki arra buzdított, hogy Jézus szívéhez váljunk hasonlóvá, amely tele van irgalmas szeretettel, ő az erő végtelen forrása, amelyből mindenki meríthet, amelyről mindenki példát vehet, hiszen Jézus Szíve szerető szív. Legyen a mi szívünk is szerető Jézus iránt, valamint embertársaink iránt – elmélkedett a szónok.

Révfalu búcsú 1

A mise énekszolgálatát Gulyás Andrásné kántor szolgáltatta, akinek vezetésével befejezésül elénekelték a Boldogasszony anyánk (Zdravo Djevo) himnikus Mária-éneket, valamint a déli harangszó közben az Angyali üdvözlet is elhangzott.

A Drávakeresztúri Horvát Önkormányzat vendégül látta a búcsúsokat, akik örömmel, megbékéléssel, megerősödve tértek vissza otthonaikba, előre örülve a jövő évi újbóli találkozásnak.

Szöveg: Taragyia Györgyné
Fotó: Kollár Ákos

Pécsi Egyházmegye

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 április
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

Egyházmegyei ministránstalálkozó Pakson:
-
2024. 04. 13. - 2024. 04. 13.
Egyházmegyei ministránsnap Pakson:
-
2024. 04. 13. - 2024. 04. 13.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 14. - 2024. 04. 14.
Férfitalálkozó :
Szekszárd -
2024. 04. 19. - 2024. 04. 19.
Lelki délutánok - Paks:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség