Idén is négy napon át tartó búcsúba várják a zarándokokat Pécsen a Havi-hegyen. A Havas Boldogasszony-búcsú programjai augusztus 4-7. között adnak alkalmat az imádságra, a hálaadásra, a szemlélődésre és a Szűzanya iránti tiszteletünk kifejezésére. A püspöki szentmisét ebben az évben Fekete Szabolcs Benedek basti-i címzetes püspök, szombathelyi segédpüspök celebrálja.

A Havas Boldogasszony-templom története immár 325 évre nyúlik vissza, amikor az 1690-91. évi pestisjárvány elmúltával a pécsi polgárok, megtartva a veszedelem idején tett fogadalmukat, templomot építettek Havas Boldogasszony tiszteletére.

Az ún. „Kakasdomb” meredek lejtőjén hátukon, vállukon cipelték fel az építőanyagot a fehér színű, „havas” sziklákra, mintha azt a Szűzanya jelölte volna ki számukra hófehér ragyogásával. A templom 1697-re készült el, s immár 325 éve várja a búcsúsokat, a Mária-tisztelő zarándokokat. A templomnak 1844-ben XVI. Gergely pápa adományozott búcsúkiváltságot Szűz Mária ünnepeire.

Havas Boldogasszony búcsú 1

A Havas Boldogasszony-búcsú programja (2022. augusztus 4-7.):

Augusztus 4. (csütörtök):

17.30 órakor rózsafüzért és loretói litániát imádkozunk
18.15 órakor ünnepélyes vesperást (esti dicséretet) éneklünk
19.00 órakor szabadtéri szentmisét mutat be excellenciás és főtisztelendő Fekete Szabolcs Benedek basti-i c. püspök, szombathelyi segédpüspök. Utána körmenetet tartunk a kegykép másolatával a Havi-hegyi sétányon.
21.00 órakor görögkatolikus szent liturgiát végez főtisztelendő Zajácz Gábor parókus. Utána szentségimádás lesz éjfélig (23.00 órától csendes adorációval).
Éjfélkor csendes szentmisét mutat be az elhunyt zarándokokért főtisztelendő Keresztes Andor siklósi kerületi esperes, máriagyűdi plébános. Azt követően virrasztásra lesz lehetőség a templomban reggelig.

Augusztus 5. (péntek):

7.30 órakor imádságos, énekes körmenet indul a Szent Ágoston-templomtól a Havi-hegyre.
8.30 órakor horvát nyelvű szentmise lesz a kegytemplomban főtisztelendő Marko Bubalo ny. plébános celebrálásával, aki a szentmise végén aranymisés áldásban részesíti a jelenlévőket.
10.00 órakor főtisztelendő Botfai József Levente OSPPE templomigazgató (pécsi Szent Imre-templom) celebrál szentmisét, aki idén ünnepli pappá szentelésének 60. évfordulóját.
11.30 órakor német nyelvű szentmisét mutat be főtisztelendő Dr. Tamás Roland kerületi jegyző, szajki plébános, s a szentmise végén ezüstmisés áldásban részesíti a jelenlévőket.
14.00 órakor a rácvárosi Jézus Szíve Családja közösség imaórája lesz.
15.00 órakor rózsafüzér imádság kezdődik, amit loretói litánia követ.
16.00 órakor szentmisét mutat be főtisztelendő Csősz István tb. kanonok, c. prépost, ny. plébános, s a szentmise végén aranymisés áldásban részesíti a jelenlévőket. A szentmisét követően körmenetet tartunk a kegykép másolatával, majd szerény agapéra hívjuk a jelenlévőket.

Augusztus 6. (szombat):

16.00 órakor eucharisztikus katekézis és csendes szentségimádás lesz a templomban.

Augusztus 7. (vasárnap):

9.00 órakor horvát nyelvű szentmise lesz főtisztelendő Bacsmai László kerületi esperes, mohácsi plébános celebrálásával.
16.00 órakor szentmisét mutat be főtisztelendő Dohány Zoltán tb. kanonok, bicsérdi plébános, s a szentmise végén ezüstmisés áldásban részesíti a jelenlévőket.

Az ünnepi alkalmakra nagy szeretettel hívják és várják a híveket, zarándokokat.

 

Fotó: Joó Péter 

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 június
H K Sz Cs P Szo V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség