Augusztus 15. Nagyboldogasszony, Szűz Mária mennybevételének ünnepe a tolnai Nagyboldogasszony-templom búcsúnapja. Két nappal előtte előadást tartott, majd búcsúi szentmisét celebrált Bíró László nyugalmazott püspök, a helyi plébános, Ravasz Csaba meghívásának eleget téve.

Bíró László előadásában kiemelte, nem helyes ok-okozati összefüggést látni a bűn és a szenvedés között. Szűz Mária nem volt bűnös, mégis szenvedett. Az emberi élethez hozzátartoznak a megpróbáltatások. Az anya világra hozza a gyermekét, ám az érte való aggodalom továbbra is vele marad. A gyermek csak akkor érzi át ezt, amikor már párja, gyermeke van, amikor már neki is van kiért aggódnia. Aki igent mond az életre, az a vele járó nehézségekre is igent mond - fogalmazott Bíró László a fájdalmas Szűzanyáról szóló előadásában.

A szekszárdi származású nyugalmazott főpásztor Pécsen szolgál, de szívesen fogad el Tolna megyei meghívásokat. Kilencszer műtötték a lábait az elmúlt 4-5 évben, covidos is volt kétszer, több száz napot töltött kórházban, tehát hitelesen beszél a szenvedésről. Mária példáját a közelgő Mária-ünnep kapcsán állította mondandója középpontjába. Augusztus 15-e Nagyboldogasszony ünnepe, Szűz Mária mennybevételének emléknapja, a tolnai templom búcsúnapja.

Az előadás után misét celebrált Bíró László, több lelkipásztor közreműködésével. Ott volt az oltárnál a kerületi esperes Rostás Jenő, a helyi plébános Ravasz Csaba, a dunaföldvári plébános Szabó Oszkár, a dunakömlődi diakónus Fitt Szabolcs és a helyi diakónus Rózsa László. A püspök lábai továbbra sincsenek jó állapotban, ezért ülve misézett. Az evangéliumot követő szentbeszédben a teljes odaadás fontosságát hangsúlyozta. Aki egész emberként él, az egész emberként – testestől-lelkestől – részesül majd az örök boldogságban.

A mai világban azonban a testi, a gazdasági dolgok állnak az érdeklődés középpontjában, az anyagiak miatt izgulunk, s megfeledkezünk a lélekről. Pedig a lét több mint amennyi itt és most látszik belőle. Nemcsak a bölcsőtől a koporsóig tart. Van előzménye, és végtelen hosszú folytatása is lehet, ha megértjük Isten velünk kapcsolatos tervét, és annak megfelelően cselekszünk, élünk. A teljes odaadás teljes elfogadást eredményez - zárta elmélkedését Bíró László nyugalmazott püspök.

A misét követően ebéden látta vendégül a köztiszteletben álló püspököt a tolnai plébános.

Szöveg és fotó: Wessely Gábor

 

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

2022 december
H K Sz Cs P Szo V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Közelgő események

A két pápa:
PPHF, Pécs, Hunyadi utca 11. -
2022. 12. 07. - 2022. 12. 07.
Roráté szentmise a székesegyházban:
Szent Péter- és Szent Pál-székesegyház -
2022. 12. 08. - 2022. 12. 08.
Horvát advent:
Pécs, székesegyház -
2022. 12. 09. - 2022. 12. 09.
Férfitalálkozók - Tamási:
-
2022. 12. 09. - 2022. 12. 09.
Adventi gyertyagyújtás 3.:
Pécs, Széchenyi tér -
2022. 12. 10. - 2022. 12. 10.

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség