Kisboldogasszony napján, szeptember 8-án a Szűzanya születését ünnepli egyházunk, melyet követő vasárnap, idén szeptember 11-én tartják a német nemzetiségűek zarándoklattal egybekötött hagyományos búcsúját Máriakéménden.
Több évtizedes hagyomány, hogy Máriakéménden, a Kisboldogasszony napi búcsú a német nemzetiségű hívek rendezvénye. A hagyományt még Mayer Mihály nyugalmazott püspök vezette be az '90-es években, hogy a Baranya és Tolna megyei németek számára legyen egy olyan búcsú, ahol német nyelvű szentmisén vehetnek részt. A '90-es és a 2000-es években még sok, Máriakéméndről és környékéről elszármazott más nemzetiségű hívő is részt vett a búcsún és a falunapi találkozón. A több mint 1 km hosszúságú kocsisor ilyenkor az út mindkét oldalán egészen a falu határáig ért.
Az utóbbi években a búcsúk tekintetében kiemelkedő fellendülést tapasztalunk Máriakéménden, ahol néhány éve civilek összefogtak a kegyhely megmentéséért. Még sok ugyan a tennivaló, hogy a kegyhely műemlék épületei régi fényükben ragyoghassanak, a változás azonban már most is látható. Ennek köszönhető, hogy a kegyhely vonzáskörzete ismét egyre tágul, híre évről-évre messzebbre jut. Annak ellenére, hogy a környék és Baranya településeinek lakosságszáma évről-évre csökken, Istennek hála, a búcsúkra érkezők száma mégis növekszik.
Idén öt éve, hogy a Máriakéméndi Német Önkormányzat Biki Endre Gábor helytörténeti kutatásai alapján felélesztette a régi búcsúk hagyományait. Azóta a program egyre népszerűbb, és minden évben megrendezésre kerül Kisboldogasszony ünnepéhez közeli vasárnap.
Máriakéménden is mindig jelentős eseménynek számított a Kisboldogasszony (Kisasszony) napi búcsú, melyre az idei évben Nagypallról, a községháza buszmegállójából indul gyalogos zarándoklat (erdei túra) a Szent Márton út nyomvonalán Erzsébet, Szellő és Kátoly érintésével. Az út teljes hossza 16 km lesz. A zarándoklatba a Máriakéméndtől kb. 9 km-re fekvő Erzsébeten, a templomnál is be lehet csatlakozni, kb. 10 órakor, illetve a 6 km távolságra levő Szellőn, a haranglábnál, kb. 11.30-kor.
Az ünnepi német nyelvű szentmise 14.30 órakor kezdődik, melyet Dr. Tamás Roland szajki plébános mutat be. Ezt követően, várhatóan 16.00 órától a templom parkjában felállított színpadnál szabadtéri zenés-táncos kulturális műsor veszi kezdetét, melyen fellépők a Millich zenekar lesz.
Szöveg: Biki Endre Gábor, a máriakéméndi kegytemplom gondnoka
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.