Nép­szám­lá­lást tartanak 2022 őszén Ma­gyar­or­szá­gon, melynek ke­re­té­ben min­den­kitől megkérdezik val­lá­sát, fe­le­ke­ze­ti hovatartozását. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) kampányt indít, melynek keretében arra buzdít minden katolikus magyar embert, hogy bátran vállalja és vallja meg vallási hovatartozását.

A népszámlálás első szakasza október 1–16. között zajlik, amikor minden Magyarországon élő személy online töltheti ki a népszámlálási kérdőívet. Aki nem él ezzel a lehetőséggel, azt október 17–november 20. között személyesen keresik fel a számlálóbiztosok. November 21–28. között pedig a települési jegyzőknél lesz pótösszeírási időszak azoknak, akik bármilyen okból korábban kimaradtak.

A népszámlálás nagyon fontos esemény nemcsak Magyarország, de a magyar katolikusok életében is.

Ezért az MKPK egy, a népszámláláshoz kapcsolódó kampányt indít, amelynek célja, hogy minden magyar katolikust arra buzdítson, bátran vallja meg vallási hovatartozását és felelősségének teljes tudatában töltse ki a népszámlálás vonatkozó kérdését.

A népszámlálás 14. kérdése így hangzik: „Mi a vallása, felekezete?”. A választ minden esetben csak digitális formában (a számlálóbiztosok, illetve a jegyzők is tableten töltik ki a kérdőívet), begépelés útján lehet megadni.

A rendszer a „katolikus” szó begépelése közben három választási lehetőséget kínál majd fel:

– a latin, azaz a római katolikus hívek ezt a lehetőséget válasszák:
katolikus (római katolikus)

– a bizánci, azaz görögkatolikus hívek pedig ezt a lehetőséget válasszák:
katolikus (görögkatolikus)

akik az előző kettőhöz nem tartoznak, mert bár katolikusok, de egy másik közösséget, rítust képviselnek (pl. örmény vagy kopt katolikusok), választhatják a harmadik lehetőséget: Magyar Katolikus Egyház.

A kérdésre nem kötelező válaszolni, azonban a vallási hovatartozás identitásunk részét képezi. Az MKPK arra buzdítja az egyházmegyéket, a plébániákat, a szerzetesközösségeket, az egyházi oktatási, szociális és egészségügyi intézmények vezetőit és dolgozóit, hogy minden lehetséges fórumon hívják fel az emberek figyelmét arra, hogy a népszámlálás alkalmával is vallják meg hitüket.

A püspöki konferencia arra buzdít mindenkit, hogy a teljesen anonim népszámlálás alkalmával bátran vallja meg hitét, Krisztushoz és az ő Egyházához tartozását.

KATOLIKUS EGYHAZ nepszamlalas 1

Forrás: MKPK Sajtószolgálat