A Tamási Szent Balázs Katolikus Óvoda Szívecske csoportjának három óvodása készítette azt az alkotást, amely országos díjat nyert a Tehetsz méh többet! pályázaton. A díj mellé 100 kg méz is járt az ovisoknak. A nyertes pályamunkák a Magyar Természettudományi Múzeum kiállításán tekinthetők meg. A teremtés hetéhez kapcsolódva Csirkéné Mayer Katalin óvodapedagógus írását szerkesztve közöljük.
A Tamási Szent Balázs Katolikus Óvodában nagy hangsúlyt fektetünk a teremtett világ szeretetére, tiszteletére. Kezdődik már szeptemberben a Szent Mihályról való megemlékezéssel, ahol a gyerekek saját maguk lesznek szereplői, hősei a mesének, amit külön erre az alkalomra íródott. Ilyenkor már megérett a pincékben a must, az alma, a körte, piroslik a galagonya, csipkebogyó, kéklik a kökény… A búza a takarmány már a magtárakban várja, hogy kenyér vagy állatainknak elesége legyen. Minden a természet gazdagságáról, a munkáról szól, melynek eredményét hálásan fogadjuk, s ünnepeljük, ahogy az erdőt, annak fáit, madarait, vadjait is.
Megemlékezünk Assisi Szent Ferencről a Muzsikál az őszi erdő programunkon, mely fontos része életünknek. A gyermekeket arra neveljük, hogy tiszteljék, óvják a körülöttünk élő élőlényeket, így a rovarokat is, kiváltképpen a méheket. Valamennyien tudjuk, milyen hatalmas szerepet játszanak a méhek az élővilág színpadán. Talán éppen ezért lettem óvónői hivatásom mellett magam is méhész, nagy hangsúlyt fektetve a méhek megismertetésére, megszerettetésére a gyerekekkel.
Az adventi koszorút is a saját maguk hozta örökzöldekből, bogyókból, termésekből készítik el az apróságok, melyre maguk által tekert méhviasz gyertyát helyeznek el. Alkotás közben megismerik a növényeket, az illatokat, fejlődik kézügyességük, esztétikai érzékük, mert nem a boltban vásárolt drága cicomákon van a hangsúly. Természetesen a mézeskalács sütés sem maradhat el, amit nagy élvezettel készítenek a kicsik minden évben.
Ezek miatt magától értetődő volt, hogy jelentkeztünk a Pannon Értéktár Tehetsz méh többet! alkotói pályázati felhívására, hiszen minden feltétel adva volt, hogy a kicsik munkához lássanak, mint a szorgos méhecskék. A három meghirdetett téma közül a „Méhek zümmögnek a kertünkben" című keltette fel leginkább érdeklődésüket. Viaszlapokat, préselt leveleket, virágokat, szirmokat, szárított virágport biztosítottam a kicsik alkotásához. Ezekkel a természetes elemekkel játszadozhattak, variálhattak, beleláthattak, szimatolhatták, a virágport meg is kóstolhatták.
Sikerélményt nyújtó alkotásainkat derű, felszabadultság kísérte, ami más díjaink (például a karácsonyi, a családi és a húsvéti rajzpályázat első díja) elnyerésében is szerepet játszott. A Tehetsz még többet! pályázatra rengeteg pályaművet küdtek be, még a határon túlról is voltak pályázók. Tíz első díjat osztottak ki, okleveleket és 100 kg mézet. Tolna megyéből a mi óvodánk nyert egyedül, a Szívecske csoport gyermekeinek pályamunkájával. Több alkotás is született, de Takács Bianka, Balogh Blanka, Lezsák Zsolt közös kollázs képe kapta a kiemelt elismerést. A nyertes pályaművek megtekinthetők a Magyar Természettudományi Múzeumban.
Munkámat segítette Horváth Rebeka, akkor még főiskolai hallgatóként, aki azóta sikeresen lediplomázott és biztos vagyok benne, szeretettel folytatatja hivatását és felhasználja mindazt, amit látott, tanult a közös munkából. Novemberben nyugdíjba vonulok, de a mézet a kalácshoz már nem én fogom vinnii, hiszen az most már van bőven.
Szöveg és fotó: Csirkéné Mayer Katalin óvodapedagógus
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.