Névadójának emléknapján, október 18-án ünnepelte a dombóvári Szent Lukács Kórház, hogy az intézmény 20 évvel ezelőtt, 2002-ben felvette az evangélista nevét és felszentelték a kórház területén adományokból felépült Maria Mater Dei kápolnát. Az évforduló alkalmából hálaadó szentmisét mutatott be Mayer Mihály nyugalmazott pécsi püspök, aki még főpásztori szolgálata idején szentelte fel a kápolnát. A meghívott vendégek között volt Felföldi László pécsi megyéspüspök is.

Orvosi szakmai programmal kezdődött Szent Lukács ünnepnapja október 18-án a dombóvári kórházban, mely napra pontosan húsz évvel ezelőtt vette fel az evangélista orvos nevét. Szent Lukács eredeti foglalkozása orvos volt. Megtérését követően részletesen utánajárt a krisztusi eseményeknek, melyeket evangéliumában rögzített. Utazásai során felkereste a még élő szemtanúkat. A negyedik evangéliumon kívül az Apostolok Cselekedeteinek megírása is az ő nevéhez fűződik. Lukács evangéliumában Jézus Krisztust is orvosként mutatja be, aki gyógyulást hozott a bűnben szenvedő embereknek.

445 Dombovar Szt Lukacs 2022 003

A Mayer Mihály nyugalmazott pécsi püspök által bemutatott hálaadó szentmisét követően a kápolnában került sor az ünnepi beszédekre és előadásokra, valamint az immár hagyományos díjátadásra is. Az ünnepségen felcsendült Schubert Ave Máriája Nagy Katalin előadásában, aki laboratóriumi asszisztensként dolgozik a Dombóvár Szent Lukács Kórházban. Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos és Dr. Németh Csaba, a Tolna Megyei Balassa János Kórház főigazgató-főorvosának köszöntőjét követően Prof. Dr. Bogár Lajos tartott előadást Tudományos kutatás a gyógyítás szolgálatában címmel.

445 Dombovar Szt Lukacs 2022 141

Ki a beteg és ki az egészséges? - tette fel a kérdést Felföldi László beszéde elején. A pécsi megyéspüspök rámutatott, vannak emberek, akik beteg, megrokkant testben egészséges lelkülettel, életerővel tudják élni életüket, ugyanakkor mások egészséges testben is alig képesek vonszolni magukat, mert lelkileg vannak megrokkanva. Vannak családok, akik hálásak a betegségért, mert annak köszönhetik, hogy jobb emberré váltak. Nem minden beteg a gyógyulás eltökélt szándékával fordul orvoshoz, van, aki csupán arra vágyik, hogy foglalkozzanak vele. Jézus a gyógyításai előtt gyakran megkérdezte, hiszi-e a beteg, hogy meg tudja gyógyítani. A jerikói vaktól, aki Jézus után káltozott, egyenesen azt kérdezte: „Mit akarsz tőlem? Mit tegyek?" A gyógyuláshoz ugyanis hitre, bizalomra van szükség - fogalmazott Felföldi László.

445 Dombovar Szt Lukacs 2022 100

Az előadók között volt Dr. Kerekes László, a Dombóvári Szent Lukács Kórház főigazgatója, aki húsz évvel ezelőtt a kezdeményezője volt, hogy az intézmény felvegye Szent Lukács apostol nevét. Az evangélistának, orvosnak és művésznek a személyében így összekapcsolódott az egészség hármas dimenziójának, a testnek, léleknek és szellemnek minden eleme, ami fontos szempont volt a névválasztásban. Ez a három dimenzió ugyanis hat egymásra - vallja ma is Dr. Kerekes László. Ha valakinek lelki baja van, az megjelenhet testi tünetekben, és viszont. A gyógyításnak van egy Szent Lukácsi-i modellje, amit Wass Albert így fejezett ki: „A lelket kell meggyógyítani ahhoz, hogy a sejtek egészségesek legyenek".

445 Dombovar Szt Lukacs 2022 051

Az ünnepség a Szent Lukács-kitüntetések átadásával ért véget, melynek idei díjazottjai:

Dr. Szabó Tamás, osztályvezető főorvos, Szent Lukács Kórház, gyermekosztály
Böjte Rozália vezető ápoló, Szent Lukács Kórház, krónikus belgyógyászati osztály
Kovács Gabriella, asszisztens, Szent Lukács Kórház Tamási Rendelőintézete
Heiter Lászlóné, ápoló, Szent Lukács Kórház, intenzív osztály
Lötzné Kapus Irén epidemológiai szakápoló, Szent Lukács Kórház

Fotó: Hegyi László

2024 június

Gyalogos zarándoklat a szentelendőkért:
2024. 06. 21. - 2024. 06. 21.
A székesegyház felszentelésének 133. évfordulója:
2024. 06. 21. - 2024. 06. 21.
PAPSZENTELÉS a pécsi székesegyházban:
2024. 06. 22. - 2024. 06. 22.
Szentelési jubileumot ünneplő püspökök miséje a székesegyházban:
2024. 06. 29. - 2024. 06. 29.
Máriagyűdi ifjúsági találkozó:
2024. 07. 04. - 2024. 07. 07.