Pécsre érkezett a Dr. Csókay András idegsebész által Krisztus, a tudomány megváltója címmel életre hívott szabadegyetemi előadás, melynek keretében a római katolikus hitét nyíltan megvalló orvos mély istenhitéről tett személyes tanúságot. November 7-én a Magtár Látogatóközpontban megtartott rendezvényen Felföldi László pécsi megyéspüspök köszönetét fejezte ki, amiért az előadók a nagy nyilvánossággal is megosztják az emberi tudás és az isteni gondviselés erejébe vetett rendíthetetlen hitüket.
A Jót Tenni Jó Alapítvány szervezésében idén augusztusban útjára indult szabadegyetemi sorozathoz neves szakemberek is csatlakoztak. A pécsi előadás meghívott vendége Prof. Dr. Kellermayer Miklós, a világ egyik leghíresebb sejtkutatója és keresztény gondolkodója, moderátora pedig dr. Petrányi-Szöőr Anna pszichológus, jogász volt.
A szabadegyetem ötletét Dr. Csókay András és Prof. Dr. Kopp Mária által 2008-ban a Semmelweis Egyetemen, Európában egyedülálló módon létrehozott Istenhit és orvostudomány című kurzus adta. Az egyetemi kurzus közönségét szerették volna bővíteni oly módon, hogy nyilvánosan is megosztják azoknak a - valamely tudományágat magas szinten művelő – szakembereknek a tanúságtételét, akik személyesen megtapasztalták Jézus jelenlétét hivatásuk és életük döntési helyzeteiben. Ahogy erről Csókay András fogalmaz:
„Jézus Krisztus megváltotta a tudományt. A hit és a tudomány nem zárják ki egymást."
Dr. Petrányi-Szöőr Anna, az előadás moderátora kiemelte, a szabadegyetem keretében szelíd választ kívánnak adni az interdiszciplinaritás, azaz a tudományok közötti átjárhatóság bizonyításával a Csókay doktort ért támadásokra. Az ismert és elismert, világhírű idegsebészt azért bírálják, mert nyilvános fórumokon tesz tanúságot arról az általa megélt és megtapasztalt igazságról, hogy a nehéz műtétek megvalósításához Jézus-imán keresztül Jézustól kapott tudományos ötleteket, és akinek a jelenlétét és gondviselését megtapasztalta a műtétek, köztük a bangladesi sziámi ikrek szétválasztásánál is.
„A tudomány ma nagyon nehezen viseli el, hogy kimondom Isten nevét az előadás végén, de ha a Názáreti Jézusra hivatkozok, mint ötletadóra, azt elfogadhatatlannak tartják” - mutatott rá Csókay András.
Prof. Dr. Kellermayer Miklós, aki maga is a Semmelweis Egyetemen vezetett kurzus egyik neves előadója, a pécsi szabadegyetemen megrendítő tanúságtételt tett személyes teremtettségünk megéléséről és az evolúciós fajelméletről. A 82 esztendős orvosprofesszor elmondta:
„minden emberi személy a Szentháromságos egy igaz Isten egyedi alkotása, a mi személyes teremtettségünk lényege, hogy nem csak egyediek vagyunk, mint minden élőlény, hanem egyedüli és megismételhetetlen teremtmény. A személyes teremtettség pedig kizárja, hogy az embereket fajba lehessen sorolni.”
Előadásában Dr. Csókay András Isten és a tudomány kapcsolatáról, illetve személyes istenkapcsolatáról is beszélt, benne életének azon szakaszáról, amikor – ahogy fogalmazott - elfordult az Istentől. De beszámolt 24 évvel ezelőtti Krisztus-élményéről is, amikor addigi életének számos szakmai és személyes természetű nehézségét követően mély bűnbánatot gyakorolt, és a megbocsátás kegyelmében részesült Istentől és családjától is.
„A kereszt előtt térdepelve rám nézett az Úr Jézus és mondta nekem: menj, és többet ne vétkezz. Mindnyájunk életében eljön a pillanat, amikor nagy vétségeinket be kell vallanunk, melyből, ha van bűnbánat, akkor van megtisztulás is" - emlékezett vissza Csókay doktor.
Az idegsebész hangsúlyozta, hogy munkája szakmai megtervezése és végzése közben hosszú évek óta imával fordul a Jóistenhez, aki mindig meghallgatta kérését:
„Ezért megpróbálok tanúságot tenni arról a megélt és megtapasztalt igazságról, amikor nehéz műtét közben érzem, hogy ott van Jézus a műtőben, mellettem. Jobb keze a bal vállamon, bal kezével pedig mutatja, hogy mit csináljak. Ezt éreztem a sziámi ikrek szétválasztásánál is, ezért imádkoztam és ezért imádkozom, ezért sikerült a műtét.”
Csókay András egy magyar szakemberekből álló idegsebészeti karitatív orvosmisszió részeseként november 11-én a nigériai, többségében keresztények lakta Onitshaba utazik műtéteket végezni. Az onitshai Szent Borromeo Károly Kórház Nigéria egyik legnagyobb nem állami egészségügyi intézménye. A római katolikus érsekség tartja fenn, tizenegy másik kórházzal együtt.
Fotó: Hegyi László
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.