A Pécsi Egyházmegye Püspöksége a hagyományokhoz híven 2022-ben is minden korosztályt megszólító adventi programsorozattal készül, hogy lelkünkben is méltó módon várakozzunk és készüljünk a Megváltó Jézus születésének ünnepére. A vasárnapok kivételével minden nap hajnali 6.00 órakor roráté szentmisét celebrálnak a Szent Péter- és Szent Pál-székesegyházban. A hétvégéken idegenvezetési alkalmak, hangversenyek, koncertek, múzeumpedagógiai foglalkozások és kiállítások várják az érdeklődőket.

ADVENTI GYERTYAGYÚJTÁS A SZÉCHENYI TÉREN

Pécs Megyei Jogú Város adventi programsorozata részeként az adventi vasárnapok előestéjén, szombatonként 17 órakor a Széchenyi téren a történelmi egyházak képviselői gyertyát gyújtanak a város adventi koszorúján. A rendezvénysorozat ünnepélyes megnyitóját november 25-én, 17 órakor tartják a Széchenyi téren, ahol rövid köszöntőt mond Szép Attila, a Pécsi Egyházmegye hivatalvezető püspöki helynöke.

A gyertyagyújtás alkalmain gyertyát gyújt és köszöntőt mond:

2022. november 26. 17 óra Manhardtné Szlovák Katalin evangélikus beosztott lelkész
2022. december 3. 17 óra Zajácz Gábor görögkatolikus parókus
2022. december. 10. 17 óra Nagy Zoltán Csaba református lelkész
2022. december 17. 17 óra Felföldi László, a Pécsi Egyházmegye megyéspüspöke.

ADVENTI RORÁTÉK A SZÉKESEGYHÁZBAN

Advent első vasárnapját követően a – vasárnapok kivételével - minden nap hajnali, ún. roráté szentmisét celebrálnak 6:00 órai kezdettel a pécsi székesegyházban. A roráté szentmiséket a Pécsi Egyházmegye YouTube-csatornáján élőben közvetítjük. A napi roráté szentmisék szentbeszédeinek lényegi üzenetét Adventi gondolatok címmel naponta közzétesszük a Pécsi Egyházmegye honlapján és Facebook-oldalán.

Az idei adventi készületünk roráté szentmiséken hallható elmélkedéseinek vezérfonalát az Úr imádsága és az Angyali üdvözlet sorai adják. 

PAPI SZOLGÁLAT A RORÁTÉ SZENTMISÉKEN 

Dátum

Téma

Miséző

November 28. hétfő

Taníts minket imádkozni!

Kovács József

November 29. kedd

Mi Atyánk,

Berecz Tibor

November 30. szerda

aki a mennyekben vagy,

Máger Róbert

December 1. csütörtök

szenteltessék meg a Te neved,

Felföldi László

December 2. péntek

jöjjön el a Te országod,

Kovács József

December 3. szombat

legyen meg a Te akaratod, amint a mennyben, úgy a földön is.

Szép Attila

December 5. hétfő

Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma,

Máger Róbert

December 6. kedd

és bocsásd meg vétkeinket,

Berecz Tibor

December 7. szerda

miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek,

Szép Attila

December 8. csütörtök

és ne vígy minket kísértésbe,

Felföldi László

December 9. péntek

de szabadíts meg a gonosztól.

Szép Attila

December 10. szombat

Adj kegyesen békét napjainkban,

Berecz Tibor

December 12. hétfő

hogy irgalmadból mindenkor bűn és baj nélkül éljünk,

Szép Attila/ Zajácz Gábor

December 13. kedd

míg reménykedve várjuk az örök boldogságot,

Berecz Tibor

December 14. szerda

és Üdvözítőnknek, Jézus Krisztusnak dicsőséges eljöttét.

Berecz Tibor

December 15. csütörtök

Mert tiéd az ország, a hatalom és a dicsőség mindörökkön-örökké.

Felföldi László

December 16. péntek

Üdvözlégy Mária, kegyelemmel teljes,

Kovács József

December 17. szombat

az Úr van teveled!

Kovács József

December 19. hétfő

Áldott vagy te az asszonyok között,

Szép Attila/ Zajácz Gábor

December 20. kedd

és áldott a te méhednek gyümölcse, Jézus.

Berecz Tibor

December 21. szerda

Asszonyunk Szűz Mária, Istennek Szent Anyja,

Máger Róbert

December 22. csütörtök

imádkozz érettük bűnösökért most és halálunk óráján.

Felföldi László

December 23. péntek

Ámen.

Szép Attila

 

advent koszorú

 ADVENTI HANGVERSENYEK A SZÉKESEGYHÁZBAN ÉS PÉCS KATOLIKUS TEMPLOMAIBAN

Az adventi időszakban hétvégenként, pénteken, szombaton és vasárnap rendezik a rendkívüli érdeklődésre számot tartó, hagyományos adventi hangversenysorozat egyes koncertjeit. A koncertek látogatása díjtalan, a helyfoglalás érkezési sorrendben történik. A koncertek fellépői, időpontjai és helyszínei:

Helyszín

Időpont

Fellépő

A program címe

Rácvárosi templom

11.26. 17:00

Radnai Tamás

Adventi orgonamuzsika

Székesegyház

11.27. 19:30

Hírës Pannónia

Segétségëd lëgyën rajtam Idvëzitö Christusom

Székesegyház

12.03. 19:30

Mecsek Kórus (dir.: dr. Balatoni Sándor), Bartók Béla férfikar (dir.: dr. Lakner Tamás)

Magnum mysterium

Székesegyház

12.04. 19:30

Balatoni Sándor és Berislav Jerkovic

Adventus Pacis – A béke eljövetele

Kertvárosi templom

12.04. 19:00

Kovács Szilárd Ferenc, a pécsi székesegyház orgonaművész- szeneigazgatója és növendékei

Adventi orgonazene

Székesegyház

12.10. 19:30

Szotyori-Nagy Gábor

César Franck 200

Rácvárosi templom

12.10. 17:00

Dergez Zoltán

Adventi orgonamuzsika

Székesegyház

12.11. 19:30

Pécsi Vonósok (vez.: Győri Kornél)

A Pécsi Vonósok adventi hangversenye

Kertvárosi templom

12.11. 19:00

Radnai Tamás

Adventi orgonazene

Székesegyház

12.17. 19:30

Köcsky Tibor és növendékei

Mester és tanítványai

Székesegyház

12.18. 19:30

Cappella Quinqueecclesiensis Kamarakórus

O magnum mysterium

Kertvárosi templom

12.18. 19:00

Czapák Attila, Katits Benedikta és növendékeik

Adventi orgonazene

 szekesegyhaz orgona

MÚZEUMPEDAGÓGIAI FOGLALKOZÁSOK, IDEGENVEZETÉSI ALKALMAK ÉS KIÁLLÍTÁSOK

PÜSPÖKI KINCSTÁR

12.03. szombat 16:00 Látogatóban a Mikulásnál – Múzeumpedagógiai foglalkozás a Püspöki Kincstárban
Az óvodás korosztálynak szóló foglalkozás során a gyermekek manócskákká változnak, és ellátogatnak a Mikulás házába. Bőröndszínház és sok játék segítségével megismerkednek Szent Miklós legendájával, végül a Manóműhelyben különleges dolgokat alkotnak. A részvétel regisztrációhoz kötött. Regisztráció: https://pecsiegyhazmegye.hu/regisztracio?id=328.

12.10. szombat 16:00 Molnárkalács, avagy az adventi ostya - Püspöki Kincstár
Adventi ostyasütésre várjuk a családokat december 10-én 16:00 órától a Püspöki Kincstárba. A résztvevők megismerkedhetnek az ostyasütés egykori és mai technikáival, s maguk is kipróbálhatják, hogyan készítették régen a hagyományos molnárkalácsot. Ezt az édes ostyafajtát az ünnepi időszakokban (advent, nagyböjt, karácsony, húsvét) készítették, és ma már hungarikumként tartják számon. A részvétel regisztrációhoz kötött. Regisztráció: https://pecsiegyhazmegye.hu/regisztracio?id=329.

12.17. szombat 16:00 Szimatolj, fülelj, tapints! Rendhagyó ismerkedés a karácsony titkával - Püspöki Kincstár
Milyen hangokat hallhattak, milyen szagokat érezhettek a pásztorok a betlehemi jászol előtt állva? Ezekre a kérdésekre is választ keresünk adventi múzeumpedagógiai foglalkozásunkon, ahol az érzékszerveink és egy, a Püspöki Kincstárban található műalkotás segítségével idézzük fel a karácsonyi eseményeket, majd a gyerekek különleges alkotómunkában is részt vehetnek. A részvétel regisztrációhoz kötött. Regisztráció: https://pecsiegyhazmegye.hu/regisztracio?id=330.

SZKSZCS plakat A4 csillagos eggel

MAGTÁR LÁTOGATÓKÖZPONT

12. 03. szombat és 12. 11. vasárnap 10.00-16.00 Kerámia festöde - Magtár Látogatóközpont
Adventi kerámia festöde várja a gyerekeket és felnőtteket egyaránt, ahol fehér agyagból készített egyedi figurák, minták festhetők meg, melyek pillanatok alatt meg is száradnak, így az elkészült alkotások haza is vihetőek. A programon való részvétel ingyenes, a kerámia alap a helyszínen megvásárolható 600Ft/db ártól.

12. 18. vasárnap 15.30 óra – „Szállást keres a Szent Család" zenés, énekes ájtatosság a belvárosban
A menet a Magtár Látogatóközpont - Szent István tér - Ferencesek utcája - Széchenyi tér útvonalon halad végig. Gyülekezés a Magtárban 15.00 órától.

TEMPLOMI VEZETÉSEK

12.10. szombat 15:00 Idegenvezetés a Gyertyaszentelő Boldogasszony-templomban (Dzsámi)
Találkozó a Dzsámi déli bejáratánál. Az idegenvezetés időtartama: 30-35 perc. Az idegenvezetésre regisztrálóknak a belépés és az idegenvezetés díjtalan! Létszám: maximum 45 fő. Regisztráció: https://pecsiegyhazmegye.hu/regisztracio?id=331.

12. 17. szombat 15.00 Liturgikus vezetés a pécsi Szent Péter- és Szent Pál-székesegyházban
A székesegyházat, mint liturgikus teret Kovács József püspöki titkár mutatja be az érdeklődőknek. A tematikus vezetés alkalmával a résztvevők nem csupán művészettörténeti szempontból ismerhetik meg a bazilikát, hanem hangsúlyt kap az abban látható páratlanul gazdag keresztény szimbolika, illetve a templom tereinek liturgikus funkciója is.

12. 11. 15.00, 16.00 Élő kövek – Idegenvezetés a székesegyházban
A Szent Péter- és Szent Pál-székesegyházban tartandó interaktív idegenvezetési alkalmakon fiatal önkéntesek mutatják be a kereszténység üzenetét a székesegyház művészeti alkotásain keresztül, a kötetlen beszélgetések során pedig a látogatók kérdéseire is válaszolnak.

PÉCSI EGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁR

12. 03. szombat 10.00 és 12. 10. szombat 10.00 - Adventi könyvtárnyitogató a Pécsi Egyházmegyei Könyvtárban
Az adventvárás jegyében 2022. december 3-án és 10-én, szombaton 10 órai kezdettel történeti bemutatóval egybekötött idegenvezetést hirdetünk a Pécsi Egyházmegyei Könyvtárban (7621 Pécs, Janus Pannonius utca 8.). A könyvtárlátogatások regisztrációkötelesek és létszámkorlátozottak! Regisztráció: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát..

PÉCSI EGYHÁZMEGYEI LEVÉLTÁR

12. 03. szombat 15 óra és 12. 10. szombat 15 óra – Levéltári idegenvezetés
A Pécsi Székeskáptalani Levéltár és az állandó levéltári kiállítás megtekintése idegenvezetéssel (7621 Pécs, Dóm tér 4.). A részvétel regisztrációhoz kötött. Regisztráció: https://archivum.pecsiegyhazmegye.hu/intezmeny/leveltar-latogatas.

 

A Pécsi Advent városi programjairól bővebben a rendezvény hivatalos honlapja ad tájékoztatást. 

Nyitókép fotó: Joó Péter

 

Pécsi Egyházmegye

Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 július
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Nagyboldogasszony főünnepe:
-
2024. 08. 15. - 2024. 08. 15.
A Pécsi Egyházmegye főbúcsúja - Szentmise Máriagyűdön:
-
2024. 08. 17. - 2024. 08. 17.
KOVÁSZ - A Pécsi Egyházmegye családi napja:
-
2024. 08. 19. - 2024. 08. 19.
Szent István király ünnepe - Szentmise a székesegyházban:
-
2024. 08. 20. - 2024. 08. 20.
KILÁTÓ - Keresztény gólyatábor Sikondán:
-
2024. 08. 21. - 2024. 08. 24.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség